Újabb adót vetett ki a kormány a gyógyszergyártókra
A 2023-ra bevezetett gyógyszergyártói különadó mellett ez évtől extraprofitadót is beszednek. Igaz, az előbbi levonható lesz az utóbbi összegből.
A 2023-ra bevezetett gyógyszergyártói különadó mellett ez évtől extraprofitadót is beszednek. Igaz, az előbbi levonható lesz az utóbbi összegből.
Minden ország ráült az egészségügyi készleteire, és valamennyien kiszolgáltatottak a távol-keleti importnak. Magyarország függősége a legnagyobb. Tartós hiány leginkább maszkból és kézfertőtlenítőből van. A védőfelszerelések zömét épp ott gyártják, ahonnan a koronavírus-járvány kiindult.
Az erősödő magyar-iráni gazdasági kapcsolatok, így a most induló egészségipari együttműködés is nagy lehetőségeket kínál a magyar vállalkozások számára - jelentette ki Varga Mihály Teheránban az iráni egészségügyi miniszterrel folytatott megbeszélés után.
Nagy gyógyszergyártók arra figyelmeztetnek, hogy Ausztráliának – mint a világ orvosi célra mákot termelő első országának – növelnie kell a növény termőterületét, különben hiány alakulhat ki. A fájdalomcsillapítók globális piaca a feltörekvő államok középosztályainak növekedésével párhuzamosan bővül, ehhez pedig több mákra van szükség.
Gyógyíthatatlan betegségekre keresi az ellenszert Letoha Tamás és szegedi vállalkozása. Kutatási eredményük egy olyan természetes hatóanyag, amely segít megelőzni az Alzheimer-kórt. A fűszernövényekből kivont hatóanyagot élelmiszerekbe keverik, amelyeket hipermarketek forgalmaznak. E mellett kutatóorvosként a világ legnagyobb gyógyszercégeinek végez génterápiás vizsgálatokat. Az orvos-vállalkozó cégével megnyerte a Példakép Alapítvány 5 milliós fődíját.
Több mint hetven kórház csaknem 1100 egészségügyi alkalmazottját érte utol a délkelet-kínai Fucsien tartományban a gyógyszeripari vesztegetések kapcsán indított vizsgálat - számolt be a kínai média a kínai központi televízió (CCTV) riportja nyomán csütörtökön a legfrissebb fejleményekről.
A gyógyszeripar együttműködésre törekszik a kormányzattal annak érdekében, hogy a betegek a jövőben is hozzájussanak a legújabb terápiákhoz – mondta a Világgazdaságnak Jakab Zoltán, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének (AIPM) új elnöke.
Csak az idén már majdnem másfél száz gyógyszert vontak ki Magyarországon a társadalombiztosítási támogatásból a gyártók, miközben csaknem öt hónapja egyetlen új gyógyszer sem kapott támogatást, pedig több mint két tucat vár jelenleg is erre - írta a Világgazdaság kedden.
Élesen kritizálta a kormány gyógyszerpiaci szabályozással kapcsolatos intézkedéseit a német Bayer gyógyszeripari nagyvállalat magyarországi leányvállalatának vezetője a Medical Tribune című lapnak adott interjújában. Gerhard Waltl szerint a cég nem vonul ki Magyarországról, de egyes termékeket kivonhatnak a támogatotti körből.
A gyógyszeripar minden szereplője szerint a gyógyszerellátást veszélyezteti az, hogy a kormány 80 milliárd forintot akar kivonni a jövőre a gyógyszerkasszából.
Amennyiben a Széll Kálmán-terv következő ütemében kilátásba helyezett újabb elvonások megvalósulnak, és a gyógyszerkassza a felére csökken, az az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (IGYE) szerint beláthatatlan következményekkel jár. Szerintük minden korábbinál nagyobb esély van arra, hogy gyógyszerek és gyógyszergyártók tűnjenek el a hazai piacról, és veszélybe kerüljön a magyar betegek ellátása.
Több mint ezer gyógyszerért kevesebbet, több százért pedig többet kell fizetni vasárnaptól.
A magyarországi törzskönyvező hatósághoz az elmúlt hónapokban nem érkezett az átlagosnál nagyobb mennyiségű törlési kérelem - közölte a Gyógyszerészeti és Egészségügyi Minőség- és Szervezetfejlesztési Intézet Országos Gyógyszerészeti Intézete (GYEMSZI OGYI) hétfőn az MTI-vel.
Nemcsak tápszereket, de prosztatabetegségre és vércukorszint-szabályozásra szolgáló készítményeket is kivontak az év eleje óta a gyógyszergyártók Magyarországról a kényszerű árcsökkentés miatt – számolt be hétfőn a Világgazdaság.
A hét elején ismét megtartotta az OEP a félévente aktuális vaklicitet a hazai gyógyszerpiacon, ahol a tavaly októberi árzuhanásnál nagyobb árcsökkentéseket lehetett tapasztalni - írja a Portfolio.hu, amely szerint az árcsökkenés érzékenyen érintette a két nagy hazai gyártót, a Richter Gedeont és az Egist is.
Bár február elsejétől a gyógyszertári blokkon fel kell tüntetni, ha a vásárolt készítményél lett volna olcsóbb gyógyszer is, lapunk tapasztalatai szerint a rendszer még nem működik. Több gyógyszerész szerint az új jogszabály csak összezavarja a beteget, és a szóbeli tájékoztatás is sokszor elmarad.
A világ egyik legnagyobb gyógyszergyára, a svájci Roche forgalmának megártott az erős frank.
A második negyedévet 1,27 milliárd font adózott eredménnyel zárta a legnagyobb európai gyógyszergyártó, a GlaxoSmithKline (GSK), amely költségeinek lefaragásával szépen javított az egy évvel korábbi 130 millió font profithoz képest.
A Magyar Nemzet szerint írásban is megkapták a gyógyszerpiac szereplői, hogy július 1-től milyen intézkedéseket tervez a kormány. A tervezett lépesek között szerepel egyebek mellett a gyógyszergyártói befizetések növelése és a koleszterinszint-csökkentők támogatásának a mérséklése.
Szigorítaná a marketing- és gyógyszerpromóciós szabályokat a kormány egészségügyi államtitkársága - írja a Magyar Nemzet. Erre azután tettek javaslatot, hogy felvetődött a gyanú: a Thaiföldön meghalt háziorvos és társai utazását egy gyógyszercég finanszírozta jogellenesen.