Brutális bevétele lehetne a környezetvédelemnek abból, ha megadóztatnák a világ leggazdagabb 10 százalékát az általuk okozott környezeti terhelés miatt. De ez sem lenne csodafegyver.
Eddig is sejteni lehetett, most már biztos, hogy Sopronban is használták azt az ausztriai bányákból származó bazaltot, ami miatt Szombathelyen egy teljes városrészben maszkot kell viselni. Sopron mellett több másik városban is ott lehet a kockázatos anyag, civilek rendkívüli intézkedéseket várnak a most felálló kormányzattól.
Megjelent a kormányüléseken az akkugyári szennyezések témája – mondta Palkovics László három hónappal az után, hogy Szijjártó Péter orbitális hazugságnak nevezte az ilyen állításokat.
A Vértesi Környezetgazdálkodási Zrt. arra kérte a szervezetet, hogy az ossza meg velük a mintavételi jegyzőkönyveket és kapcsolódó dokumentációt, ezzel segítve a tényfeltárást.
Fel kell függeszteni a hulladékfeldolgozást és tárolást azon a telephelyen, amelynek közelében olajos szennyeződést találtak. Az érintett vállalkozás tulajdonosa az a Mészáros Lőrinchez köthető cég, amit szinte minden vagyonától megfosztottak a közelmúltban.
Több mint 11 ezer négyzetméternyi területen azonosították a városban a súlyos egészségügyi kockázatot jelentő, azbeszttartalmú kőzúzalékot, milliárdos tétel lehet a kármentesítés. A leginkább érintett városrészt elkerüli a posta, ritkábban jár a kukásautó, maszkot osztanak, a lakók menekülnének. Több Vas megyei település is vizsgálja már, került-e hozzájuk az anyagból, de még Sopronban is lehet belőle. A Greenpeace Ausztria feljelentést tett.
Az Európai Környezetvédelmi Ügynökség friss jelentésében rámutat, rengeteg ember számára jelentene egészségügyi megkönnyebbülést, ha a környezetvédelmi jogszabályokat szigorúan betartatnák a kormányok.
Nagyon sokan költöztek már el Gödről, nagyon sok házon kint van, hogy eladó – mondják a Göd-ÉRT képviselői, a környezetvédelmi és városvédő egyesület tíz alapítója közül öten már szintén elhagyták a Samsung-gyár miatt elhíresült várost. Noha Gulyás Gergely a kormányinfón kijelentette, hogy a gyár „maximálisan biztonságos”, annak közvetlen közelében soha semmilyen környezetszennyezés vagy szabálytalanság nem történt, a helyiek szerint ez nem igaz, hiszen számos esetben került ki a gyárból méreganyag. Idővel egyre több adatot szereztek arról, hogy szabálytalanul működik az üzem, amely a bírságok ellenére ismétlődően veszélyeztette a cég a munkásait és a környezetet. A HVG-nek beszéltek egy kertvárosi kút vizében kimutatott mérgező vegyi anyagról, fehér porral fedett bicikliútról, az utcákat elárasztó habról, tisztázatlan eredetű fekete foltokról, és a panaszaikat egyre inkább figyelmen kívül hagyó hatóságokról.
Magyar Péter szerint Szijjártó Péter volt az a kormánytag, aki elérte, hogy az egészségügyi határértéket többszázszorosan túllépő szennyezés ellenére se zárják be a gödi Samsung-gyárat.
Sokan kérdezik, hogy nem fél-e, de inkább a szeretteit félti Kozma Éva, a debreceni akkumulátorberuházás ellen rendíthetetlenül küzdő Mikepércsi Anyák elnöke. A Tisza Párt előválasztásán mindössze 0,8 százalékkal alulmaradt mérnököt és körét próbálták már „buta, hisztérikus nőknek beállítani” az ellenérdekeltek. Debrecenbe költözni a Partiumból annak idején kultúrsokk volt, de szereti Mikepércset, a civil aktivizmust pedig azért sem adja fel, hogy a gyerekei „megtanulják, kiállhatnak magukért, és akkor is menni kell, ha mindenki azt mondja, hogy itt már nincs mit tenni”. HVG-Portré.