Törvénytelenül titkosíthatták a kémügy aktáit
Ha igazak a sajtóban megjelent – senki által nem cáfolt – hírek, a titokban tartott titkosító a titoktörvény legelemibb szabályaival sincs tisztában.
Ha igazak a sajtóban megjelent – senki által nem cáfolt – hírek, a titokban tartott titkosító a titoktörvény legelemibb szabályaival sincs tisztában.
A Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa három hónappal meghosszabbította a Nemzetbiztonsági Hivatal egykori főigazgatójának előzetes letartóztatását – írta honlapján a Magyar Nemzet csütörtökön.
Szokatlan módon maga az ügyészség is kérte az Egymásért Egy-Másért Alapítvány csempészetért első fokon hét évre elítélt kurátora, Földesi-Szabó László házi őrizetbe helyezését. A hatóság indítványának szövege pedig – a hvg.hu tudomása szerint – a védőével igencsak megegyezik. Az ügyészség hozzáállásából arra is lehet következtetni, hogy Földesi-Szabó esetleg alkut kötött.
A Magyar Nemzet értesülése szerint kedden ismét kihallgatásra vezetik az előzetes letartóztatásban lévő Galambos Lajost, a polgári elhárítás korábbi vezetőjét, akit a kémbotrányban államellenes bűncselekmény elkövetésével gyanúsított meg a katonai ügyészség.
Feljelentést tett ismeretlen tettes ellen Kerék-Bárczy Szabolcs és Helmeczy László a „kémüggyel” kapcsolatban a sajtóban megjelent egyes újságcikkek és tévényilatkozatok miatt - jelentették be közleményben az érintettek.
Jóri András a Klubrádió Megbeszéljük című műsorában azt mondta, két beadvány is érkezett hozzá a kémügy titkosításának ügyében: az egyik kérelmet Vadai Ágnes, a nemzetbiztonsági bizottság elnöke, a másikat Szilvásy György ügyvédje adta be.
A kémügy elcsendesedett, újabb információk egyelőre nem kerültek napvilágra. Folyik a nyomozás, de lévén államtitok, ennél többről hivatalosan nem is fogunk értesülni. Mindeközben teljesen feledésbe merült – legalábbis úgy látszik – a kémkedéssel gyanúsított volt nemzetbiztonsági főigazgató, Galambos Lajos idején nagy visszhangot kiváltó Mucuska-ügy.
Földi László szerint örökre titkosítani kellene a kémügy anyagát. Az Információs Hivatal egykori műveleti igazgatója a Duna Tv Közbeszéd című műsorában azt mondta, nem az anyagok tartalmát kell nézni, hanem azt, hogy olyan módszerek derülhetnek ki, amelyek nem tartoznak a közvéleményre.
A társszerveknél már mutatkoznak a jelei a polgári elhárítás Gyurcsány-kormány alatti vezetőit érintő kémbotránynak és az azt körülvevő bizonytalanságnak - ezt állították a Magyar Nemzetnek nyilatkozó titkosszolgálati források.
A legfőbb ügyésznél kezdeményezte az MSZP-s Vadai Ágnes annak kivizsgálását, történt-e államtitoksértés a kémügyben. A nemzetbiztonsági bizottság szocialista elnöke úgy fogalmaz: a köztársaság történetének legsúlyosabb államellenes bűncselekményével kapcsolatos gyanúsításokkal összefüggésben olyan információk láttak napvilágot, amelyek indokolttá teszik, hogy Polt Péter vizsgálatot indítson az ügyben.
Az államtitokká minősített homályos kémügy lényege a kormánypárti sajtó szerint, hogy egy „orosz érdekeltségű cég” poligráfos vizsgálatokat végzett a szolgálatok megbízására. Mindezt a kiszivárogtatók leleplezése érdekében. A cég pedig továbbadta a profilokat az oroszoknak. Az első Orbán-kormány idején is volt ilyen, csak akkor a szereplők voltak mások.
Vadai Ágnes, a parlament nemzetbiztonsági bizottságának szocialista elnöke azt kezdeményezi, hogy oldják fel a volt titkosszolgálati vezetők ügyében rendelkezésre álló dokumentumok minősítését.
Földi László szerint nem annyira kémkedés, mint inkább "dilettáns, jóhiszemű butaság" lehet Szilvásy György volt titokminiszter és a két volt nemzetbiztonsági főigazgató meggyanúsításának a hátterében. Az Információs Hivatal egykori műveleti igazgatója erről hétfőn az ATV műsorában beszélt.
Az index.hu értesülései szerint egy évekkel ezelőtti illegális akciósorozat miatt gyanúsították meg kémkedéssel az NBH két korábbi főigazgatóját és Szilvásy Györgyöt. A gyanú szerint mindhárman még nemzetbiztonsági vezetőként vettek részt egy hackertámadás megszervezésében a kormányzati gerincháló és több kormányzati szerv informatikai rendszere ellen.