Tavaly történelmi mélypontra esett a lakáshitelezés
Az elmúlt két évben újra a készpénzes vásárlásra állt be a magyar lakáspiac, az egy lakásra felvett bankhitel tavaly 2,2 millió forint volt, ami az eddigi legalacsonyabb érték.
Az elmúlt két évben újra a készpénzes vásárlásra állt be a magyar lakáspiac, az egy lakásra felvett bankhitel tavaly 2,2 millió forint volt, ami az eddigi legalacsonyabb érték.
A használt lakások piacán már stagnáló, vagy minimálisan emelkedő tendenciát mutatnak az árak. A kereslet bővülése ugyanakkor egyszeri tételeken alapul, és nem a gazdaság stabil növekedésén.
A lakáspiacon a tömeges kínálat legnagyobb részét az átlagosnak mondható, vagy középszerűnek is nevezhető lakás jelenti, ezek eladása a legnehezebb. Hogyan tegyük még ebben az előnytelen piaci helyzetben is kívánatossá lakásunkat? A Lakásfókusz ingatlanos blog kínál néhány fortélyt, amik alkalmazásával talán sikeresek lehetünk a reménytelenül telített piacon is.
Folytatódik az új lakások kínálatának szűkülése, Budapesten csak 3810 újépítésű lakás közül választhat a vásárló. Ezzel magyarázható, hogy egyre nehezebben találnak a vevők minden igényüket teljesen kielégítő, új, modern lakást, így kénytelenek többen a használt lakások felé fordulni, lemondva az „új lakás” nyújtotta életérzésről.
Alaposan átalakult a lakáshitelek kínálata idén. A kölcsönök ára erősen szóródik, az ügyfeleket mindenütt jelentősen megkülönböztetik, előnyben a tehetősebbek és az adott bankhoz több szálon kapcsolódók vannak.
Hat éve volt olyan magasan az amerikai lakásépítők bizalmát jelző mutató, mint idén szeptemberben.
Lakás-takarékpénztári megtakarítással (LTP) kombinált új, forintalapú lakáshitel-konstrukciót vezet be az Erste Bank.
Nagyot lehet szakítani az ingatlanpiac kormányzati beavatkozási kísérletek ellenére is tetszhalotti állapotából már akkor is, ha a kiszemelt ingatlan irányárának csak egy része áll rendelkezésre. Ezzel a mostani piaci pangásban már könnyen kedvező alkupozícióba lehet kerülni, ami akár többmilliós faragást is jelenthet az eredeti árhoz képest.
Az egyébként nem túl drága lakásfelújítást sokak számára jelentősen megkönnyíti az az új bankhitel, amelyet előre adnak és önerő nélkül is igénybe lehet venni.
Az ország egyes települései között is komoly különbség mutatkozik a válság hatásaiban. Győr, Székesfehérvár, Sopron, valamint a budapesti II., XII. és V. kerület ingatlanpiaca az Otthon Centrum szerint különösebb veszteségek nélkül élik túl a válságot. Székesfehérváron még a panellakások eladásakor sem kell értékvesztéssel számolni.
Bár hónapok óta egyik bank sem szerződött az állammal, a kamattámogatásos rendelet megjelenése után szinte valamennyi hazai nagybank gyorsan megjelent termékeivel a piacon.
A 2007-2008-as fellendülést követően a szlovén építőipar az egyik legnagyobb csökkenést regisztrálta az egész Európai Unión belül. A csúcsidőszak előtt mért szint alá és messze a potenciálja alá süllyedt; olyan mélypontra, melyet 2013-ban fellendülésnek kell követnie a Buildecon építőipari elemző cég szerint.
Családi házakat akár 30-40 százalékkal olcsóbban is vehetünk, különösen a Balatonnál és Budapest vonzáskörzetében. A panellakások iránti kereslet tovább csökkent, a téglaépítésűeké növekedett.
Egyelőre három bank kínál otthonteremtési kölcsönt, de rövidesen újabbak szerződhetnek az állammal. Várható, hogy piacra lép az UniCredit, az MKB és az Erste.Többletkedvezményeket egyelőre egyedül az FHB kínál.
A sokak által régóta várt államilag támogatott lakáshitel új, a bankok által is elfogadható verziója – ami már lassan egy hónapja több bankban is elérhetőv – egyelőre finoman szólva sem forgatta fel az ingatlanpiacot, de lehet, hogy ez nem mindig lesz így.
A nehézkes kezdés után beindult a nyár közepére-végére az árfolyamgát rendszere: a PSZÁF statisztikái szerint július végéig 35 877 gyűjtőszámlahitelt nyitottak a jogosultak, augusztusban pedig tovább nőtt az igénybe vevők száma.
Szoros összefüggés mutatható ki a munkanélküliségi adatok és a lakáspiaci kínálat között, azokon a területeken, ahol érezhetően kevesebb állást hirdetnek meg, meglódul az eladásra kínált lakások száma. Ilyen település például Pécs és Kecskemét.
A lakás egy-egy részlete árulkodó lehet a bent lakó személyiségéről, azt persze senki ne várja, hogy bizonyos lakás- vagy berendezéstípusokhoz mechanikusan hozzá lehet rendelni egy-egy személyiségfajtát. Ennek ellenére elég jó hatásfokkal lehet bizonyos tulajdonságokra következtetni bizonyos jelekből.
Budapesten az európai átlaghoz viszonyítva rendkívül alacsony a bérelt lakások aránya, nem hivatalos becslések szerint 10 százalékot alig meghaladó, bár nehéz kalkulálni a bejelentés nélkül bérbeadott lakások arányát. A lakásbérlés azonban enyre népszerűbb – igaz, ennek oka a Lakásfókusz blog szerint leginkább a kényszer, azaz a vételhez szükséges pénzek hiánya.
Amíg a használt lakások piacán már stagnáló, vagy minimálisan emelkedő tendenciát mutatnak az árak, addig a lakásépítési statisztikák továbbra is lefelé tartó trendet jósolnak az újépítésű lakások piacán. Az idei első félévben alig több mint 4400 lakást adtak át Magyarországon; ez 20 százalékkal kevesebb, mint 2011 ugyanezen időszakában. A szocpol és a kamattámogatás napjainkig nem tudott kellő lökést adni az új vagy használt lakás piacának – többek között ez derül ki az Otthon Centrum legfrissebb Lakáspiaci Monitor elemzéséből.