Józan őrület
Nem árt emlékezni, hogy mind a nácik, mind a kommunisták a józanságra, az észre, a nemzeti (és osztály) büszkeségre, illetve a katonai erényekre hivatkozva a totális őrületet hozták el.
Nem árt emlékezni, hogy mind a nácik, mind a kommunisták a józanságra, az észre, a nemzeti (és osztály) büszkeségre, illetve a katonai erényekre hivatkozva a totális őrületet hozták el.
A politikusok nem éppen erkölcsfilozófusok, és sajátos módon használják a morális érveket a menekültválsággal kapcsolatban is, mondja Pogonyi Szabolcs, a Közép-európai Egyetem Nationalism Studies Programjának oktatója, aki szerint ha egy politikus nem enged a morális abszolútumból, előfordulhat, hogy a hosszú távú következmények morális szempontból még vállalhatatlanabbak lesznek.
A baloldali-liberális közvélemény leborult a kanadai habonyárpi előtt.
Nem kell azt füllenteni, hogy „mindenki elnöke” volt. Nem. Nem volt az új horthysták elnöke. Nem volt a mostanság népszerű neonyilasok elnöke. Nem volt – mint annyian – a demokratikus köztársaság árulója.
Úgy tenni, mintha a humánum, a részvét, vagy a korábban alkalmazott eszközök ezt a helyzetet képesek lennének megoldani, önbecsapás. A migráció a teljes európai liberális rend szétesésével fenyegető problémává vált.
A tisztességes, emberszerető magyar emberek ugyanazt a megoldást szorgalmazzák a menekültek számára, amelyet a saját gyerekeiknek, testvéreiknek és barátaiknak tanácsolnak: El innen! Akárhová, csak el Magyarországról!
Orbán Viktor szavait visszhangozta Deutsch Tamás fideszes EP-képviselő a Facebookon. Szerinte Magyarországon kulturális különbségek voltak, de ennek semmi köze a multikulturalizmus liberális eszméjéhez, ami éppen most "bukik meg látványosan". Még Európa sem volt soha multikulti - írta.
Új könyvvel jelentkezik az egykori demokratikus ellenzék egyik vezetője, a rendszerváltás meghatározó alakja, Kis János filozófus. A „Mi a liberalizmus?” címet viselő munkájában többek közt vitába száll azzal a széles körben terjedő nézettel, amely szerint a liberalizmus és a demokrácia egymástól elválasztható fogalmak.
Az ember, aki a társalgást uralja, megnevezte a kiiktatandó ellenséget. Valóban tisztább a kép: a komcsizás felett eljárt a szélkakas.
Gyereket az és akkor fog vállalni, aki úgy érzi, hogy érdemes, hogy a gyereke egy jobb világban élhet.
Nem lehet könnyű Varga úrnak a mindennapokban. Azzal kell együtt élnie, hogy a liberalizmus – felismerése szerint – tönkretette a hazáját, ezért neki most az emigránsok keserű kenyerén kell az USA-ban tengődnie.
Az euróválságból lassan minden érintett levonja azokat a – közhelyes, ámde mélyen neoliberális – tanulságokat, melyek szerint érdemes nem többet költeni, mint amennyink van; szigorú fiskális fegyelemre van szükség; nincs ingyenebéd. Ugyanilyen tanulság azonban az is, hogy az Európai Uniónak le kell számolnia összkormányzati ambícióival.
A „demokratikus minimum” hungaro-liberális változata olyan, mint a felfújható guminő. Tökéletesek az idomai, nem kér enni, nem veszekszik, mindig rendelkezésre áll – épp csak életre nem kelthető. Ezt a műszépséget űzik-hajszolják csodaszarvasként liberális honfitársaink húsz éve. A demokratikus minimum arról szól, hogy mindjárt az átmenet legelején megalkotjuk ideálisnak gondolt intézményrendszerünket, és akkor is ragaszkodunk hozzá, ha a nép láthatóan nincs rá felkészülve, ha nincs a közösség hasznára - írja Vértes László
„A baloldaliak és liberálisok zsebében ott van a bölcsek köve, amit nyugatról hoztak, hogy felzárkóztassanak, modernizáljanak, nyugatiasítsanak minket, barbár magyarokat, akik valójában még mindig a nyereg alatt puhítanánk a húst, ha a fejlett nyugat nem tanított volna meg bennünket, baloldali és liberális követőik segítségével, a klopfoló használatára” – vélekedik Scmidt Mária történész, a Terror Háza Múzeum főigazgatója. Cikkében Nádas Péternek az És-ben megjelent írására reflektál. Várjuk olvasóink hozzászólásait. .
Vajon milyen hasonlóság lehet Soros György és Orbán Viktor között? A kérdés felvetése bizarrnak tűnhet, hiszen Soros ízig-vérig baloldali liberális, míg az orbáni szótárban a liberalizmusnak meglehetősen negatív csengése van. Meglepetésünkre egy közelebbi összehasonlítás rácáfol a feltételezésekre: Orbán és Soros szellemi értelemben nem is állnak olyan távol egymástól – véli Csizmadia Ervin, a Méltányosság Politikaelemző Központ vezetője.
Folytatódik a hónapok óta tartó, ádáz kerekasztal-vitát és sajtópolémiát generáló, az olvasói hozzászólások szintjére is átgyűrűző érvütköztetés a politikai korrektségről. Az alábbiakban Papp László Tamás és Németh György válaszol a píszí-védő Cseresnyési László egyetemi oktató írására.
Hogyan változik a politikai paletta? címmel tartottak kerekasztal-beszélgetést múlt hét kedden este a budapesti Merlin Színházban. A Szabad Európa Társaság által jegyzett rendezvény meghívottjai legfőképpen az LMP szándékait firtatták, illetve nekik címzett intelmeket fogalmaztak meg.