Magyar példát követ a lengyel nyugdíjeinstand
Elveszi az államkötvényeket a kötelező magánnyugdíj-pénztáraktól a varsói kormány, amely igyekszik ezt nem államosításnak láttatni.
Elveszi az államkötvényeket a kötelező magánnyugdíj-pénztáraktól a varsói kormány, amely igyekszik ezt nem államosításnak láttatni.
Az új jogszabályi környezetben is megérheti magán-nyugdíjpénztári tagnak maradni – ezt állapítja meg a Stabilitás Pénztárszövetség elemzése, amely a 2012. január 1-jével hatályba lépett nyugdíjtörvények pénztárakra gyakorolt hatását vizsgálja. Ahhoz, hogy a pénztárak gazdaságilag ne kerüljenek lehetetlen helyzetbe, a jelenlegi tagoknak önkéntes alapon tagdíjbefizetést kellene vállalniuk. Ennek mértéke a jelenlegi feltételek alapján tagonként átlagosan legalább havi 14 ezer forint, ennyi kell ahhoz, hogy nulla működési költség mellett az állam által előírt díjakat ki tudják fizetni a pénztárak.
Teljesen új helyzetbe került az Alkotmánybíróság a kétharmados többség mellett, amely 2010-2011-ben többször is megnehezítette a testület munkáját, volt olyan időszak, amikor az intézmény önállósága és fennmaradása volt a tét. A parlament működése az utóbbi másfél évben az alkotmányos kultúra hiányáról tanúskodik, de ez a kulturálatlanság már az AB falai közé is beszivárgott. Az elnök szerette volna, ha még 2011-ben le tudják zárni a nyugdíjügyet, de a testületben nem alakult ki a döntéshez szükséges többség: a 15 főre bővített AB más ügyekben is nehezebben dönt. Paczolay Péter több mint fél év után először adott interjút, a hvg.hu-nak kudarcélményeiről, reményeiről és az eredményekről beszélt.
Az Alkotmánybíróság (Ab) idei utolsó ülésén sem született döntés a magánnyugdíjvagyont érintő törvényről. Bár az ügy előadóbírója már a nyári szünet előtt elkészült a határozattervezettel, a 15 tagú Ab mostanáig nem véglegesítette a határozatot. A parlament múlt héten elébe ment a döntésnek, és a leginkább kifogásolt paragrafusokat megváltoztatta. Ennek ellenére az Ab ítélkezhetett volna a törvényről, mert a módosítást az államfő még nem írta alá, a jogszabály egyelőre nem lépett hatályba.
Egyre többen gondolják reális veszélynek, hogy a kormány a magánnyugdíjpénztárak államosítása után a lakossági betétszámlákra is ráteszi majd a kezét a költségvetési lyukak befoltozása érdekében. Térben és időben nem is olyan távol tőlünk már egyszer megtörtént ez: Milosevics egyik fő bűne saját polgárainak módszeres kirablása volt.
Matolcsy György nemzetgazdasági miniszternek a pénzügyi stabilitásáról szóló törvényhez benyújtott módosító javaslata szerint a még magán-nyugdíjpénztári tagoknak - határidő nélkül - lehetőségük nyílik arra, hogy átlépjenek az állami pillérbe. Emellett visszavonták azt a diszkrimatív szabályozást is, amely szerint a magánnyugdíj-pénztári tagok nem kaphatnak állami nyugdíjat.
Az MSZP a strasbourgi bírósághoz, illetve az Alkotmánybírósághoz fordul a magán-nyugdíjpénztárak ügyében – jelentette ki szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján Korózs Lajos.
Megkérdeztük, mit üzennek a kormánypárti képviselők azoknak a nyugdíjpénztártagoknak, akiknek a pénzét ismét elveszi az állam. A képviselők többsége menekült kameránk elől. Videó.
Amíg nincs teljesen veszve minden (márpedig nincsen), addig, sajna, ki kell várnunk a sorunkat, és le kell szavaznunk a jelenlegi hatalmat, hacsak nem akarunk Tahrir téri viszonyokat. És ne akarjunk.
A magánnyugdíjpénztárak megszüntetését és pénzüknek a költségvetésbe olvasztását javasolja Jolanta Fedak lengyel munkaügyi miniszter - írja a Napi Gazdaság online. Az ország pénzügyminisztere ugyanakkor azt ígéri: ha kormányon maradnak, nem nyúlnak hozzá a magánnyugdíjrendszerhez.
A Stabilitás Pénztárszövetség egyetért a felügyelet azon álláspontjával, amely szerint eleget kell tenni a tagok adatmódosítási kérelmeinek, ennek teljesítéséhez azonban jogszabály-módosításra volna szükség a szervezet pénteki közleménye szerint.
A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) arra kötelezett négy magánnyugdíjpénztárat, hogy számítsák újra a tagi kifizetéseket az állami rendszerbe visszalépett pénztártagok egy szűk körénél.
Az Emberi Jogok Európai Bíróságán támadta meg a magán-nyugdíjpénztári tagok befizetéseivel kapcsolatos döntést a Magyar Helsinki Bizottság - közölte a jogvédő szervezet kedden az MTI-vel.
Elfogadta a lengyel alsóház (Diéta) azt a nyugdíjreformot, amely a magánnyugdíj-pénztári befizetések egy részét az államkasszába irányítja. A kormány az intézkedéstől az államadósság csökkenését várja.
Jövő keddig kell felállnia az államhoz visszakerült nyugdíjvagyon értékesítését lebonyolító alap irányító testületének, de a tárcák még nem jelölték ki a testület tagjait - írta keddi számában a Népszabadság.
"Sajnálatos és retrográd" intézkedésnek nevezi hétfői szerkesztőségi elemzésében a Financial Times a magánnyugdíj-pénztári pillérek több közép-kelet-európai országban elkezdett részleges visszafejlesztését, illetve "magyarországi lebontását".
A magánnyugdíjpénztári befizetések államosítása és a kormány gazdasági lépései miatt egyre több magyar viszi megtakarításait külföldre, elsősorban Ausztriába, Svájcba és Szlovákiába - írta a Bloomberg csütörtökön.
A Moody's Investors Service szerdai elemzésében "egyértelműen negatív" fejleménynek nevezte Magyarország adósi megítélése szempontjából a magyar nyugdíjrendszer átalakítását, amely Dietmar Hornung, a nemzetközi hitelminősítő alelnöke szerint kulcsfontosságú tényezője volt a magyar adósosztályzat decemberben végrehajtott, egyszerre két fokozatú leminősítésének.
Jövő év tavaszával létrejöhet a társadalombiztosítási (tb) egyéni számla - az erről szóló módosító javaslatot kedden tárgyalta meg és fogadta el a parlament gazdasági és informatikai bizottsága.
Selmeczi Gabriella szerint óriási siker, hogy a nyugdíjvédelmi program keretében a magán-nyugdíjpénztári tagok 96,8 százaléka választotta az állami nyugdíjrendszert.