Kihívások és lehetőségek – mire számítanak az európai vállalkozások?
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Jövő év tavaszával létrejöhet a társadalombiztosítási (tb) egyéni számla - az erről szóló módosító javaslatot kedden tárgyalta meg és fogadta el a parlament gazdasági és informatikai bizottsága.
A Nyugdíjreform és Adósságcsökkentő Alappal, valamint a szabad nyugdíjpénztár-választás lebonyolításáról szóló törvénymódosításhoz nyújtotta be a gazdasági bizottság azt az indítványát, amelyben kezdeményezi: a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) az általa kezelt és nyilvántartott adatokat 2011. december 1-től legkésőbb 2012. március 31-ig adja át az egyéni számla alapját képező egyéni nyugdíjnyilvántartás kezeléséért felelős nyugdíjbiztosítási igazgatási szerv részére. A javaslat pontosan meghatározza az egyéni számla tartalmát is.
Rogán Antal (Fidesz), a bizottság elnöke a vitában azt mondta: a módosító indítvánnyal megteremtik az alapját annak, hogy a későbbiekben létrejöjjön a tb-n belül az egyéni számlavezetés. Emlékeztetett, 2002 előtt elindult az egyéni számla bevezetésének előkészítése. Szerinte fontos, hogy ehhez újra visszatérnek.
Selmeczi Gabriella (Fidesz) nyugdíjvédelmi megbízott, a törvénymódosítás előterjesztője annyit tett hozzá: régi ígéretet váltanak be; a nyugdíjbiztosító ezzel a törvényi felhatalmazást kapnak arra, hogy egyéni számlát alakítson ki és kezeljen. A kormány képviselője jelezte: a módosító indítvány szándékával a kabinet egyetért.
Kovács Tibor (MSZP) azt kérdezte, hogy miért lesz jó az állampolgároknak, ha lesz egyéni számlájuk, miközben a nyugdíjuk mértéke nem függ attól, mekkora összeget tartalmaz a számla. Józsa István (MSZP) szerint aggályos, hogy csak nyilvántartási rendszer, nem biztosítási jogviszony jön létre.
Rogán Antal úgy fogalmazott: fontos lépésről van szó, igazi nyugdíjreformról, és annak előkészítéséről. Az egyéni számlavezetés megalapozza annak lehetőséget - fűzte hozzá -, hogy a későbbiekben az állami nyugdíjrendszeren belül a nyugdíj kiszámításánál a számlán lévő összeget figyelembe lehessen venni.
Selmeczi Gabriella arra hívta fel a figyelmet, hogy az egyéni nyilvántartás mellett létrejövő egyéni számlarendszerben az állampolgárok követni tudják majd, hogy mennyi befizetésük van, és miként alakul a szolgálati idejük. Megismételte, el kell érni azt, hogy az állampolgárok érdekeltek legyenek a kötelező járulékok feletti befizetésekben; ennek alapja az egyéni nyilvántartás, számla. Közölte: szeretnék az alkotmányban is rögzíteni a nyugdíjhoz való jogosultságokat és annak egyes pilléreit.
A bizottság, az előterjesztő és a kormány is támogatta Dancsó Józsefnek (Fidesz) a nyugdíjpénztár-választás lebonyolításáról szóló törvényjavaslathoz benyújtott módosító indítványait. Azokról Selmeczi Gabriella annyit mondott: a javaslatok precízebbé teszik a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) adatvédelemmel, bank-, pénztártitokkal kapcsolatos tevékenységét. Így például pontosítja - fűzte hozzá -, hogy a Kehi ellenőrzési tevékenysége céljából, az ahhoz szükséges mértékben az ellenőrzés lezárásáig kezelheti a üzleti és egyéb titkokat.
Összességében pozitív növekedési kilátásokról számoltak be az európai vállalkozások az Eurobarométer friss felmérése szerint.
Összefoglaló a kedvezményes konstrukciók feltételeiről: mire, milyen feltételekkel lehet igényelni ilyen forrást?
Főszabály szerint a munkabért forintban kell fizetni. Vannak azonban kivételek, amely esetekben ettől el lehet térni.
Az idénymunkásokat foglalkoztató vállalkozásoknak kihívás a szabályok szigorodása.
Kényszerhelyzetben van Orbán: Tusványoson újat és nagyot kell mondania, mint például egy vaskos jóléti csomag vagy egy népszavazás, emellett csak „kötelező elem” lehet Magyar Péter, az LMBTQ-emberek és az ukránok pocskondiázása. A Tisza elnöke sem dőlhet azért hátra: fel kell vennie a kesztyűt és kormányzóképességet is kell mutatnia.
Megy a találgatás a miniszterelnök szombati nagy bejelentéséről, a lehetőségekből egyet, úgy látszik, cáfolt.
Ruszin-Szendi Romulusz korrupciógyanús ügyeinek felelőséről is kérdeztünk a hadügyminisztert.