#mozi






Cannes: Saul fiáé a zsűri Nagydíja
 

Cannes: Saul fiáé a zsűri Nagydíja

Magyar film több mint harminc éve nem kapott ekkora nemzetközi elismerést. Nemes Jeles László alkotása, a holokausztot új megvilágításba helyező Saul fia a cannes-i filmfesztivál második legrangosabb díját, a Zsűri Nagydíját érdemelte ki vasárnap este. Azért is óriási bravúr ez, mert Nemesnek ez volt az első nagyjátékfilmje. A gálán a díjat Mads Mikkelsen nyújtotta át a rendezőnek, az Arany Pálmát végül meglepetésre a francia Dheepan, egy menekültekről szóló dráma kapta. Cannes 2015 képekben.

Fülöp Máté (szerkesztő) Fülöp Máté (szerkesztő)

Röhrig: Rémálmaim voltak a lágertörténetektől
 

Röhrig: Rémálmaim voltak a lágertörténetektől

Kis híján mindenki őt akarta megszólaltani Cannes-ban, hiszen első komolyabb alakítása után sokan máris a legjobb főszereplő díjával jutalmazták volna. A Saul fiában amatőr színészként is emlékezeteset nyújtó Röhrig Géza holokausztról szóló mondatati bejárták a világsajtót. Reméli, hogy a Saul fia tisztáz néhány félreértést a koncentrációs táborok belső mindennapjairól, de azt is elárulta, néhány lágerbéli történet teljesen kiütötte őt. Még az óriási cannes-i slusszpoén, a Zsűri Nagydíjának elnyerése előtt beszélgettünk a New Yorkban élő költővel.

Bicsérdi Ádám-Bodnár Zsolt Bicsérdi Ádám-Bodnár Zsolt

A Zsűri Nagydíját nyerte Cannes-ban a Saul fia
 

A Zsűri Nagydíját nyerte Cannes-ban a Saul fia

Kiderült, a fesztivál második legrangosabb elismerését, a Zsűri Nagydíját nyerte el a Saul fia Cannes-ban. Nemes Jeles László drámája, a Saul fia a rendkívüli fogadtatása miatt már korábban nagyon komoly esélyessé lépett elő, ekkora sikert azonban utoljára 1984-ben ért el magyar alkotás. Az Arany Pálmát meglepetésre a francia Dheepan, Jacques Audiard filmje kapta.

hvg.hu hvg.hu

Na, mit nyerünk ma Cannes-ban?
 

Na, mit nyerünk ma Cannes-ban?

A Saul fia a két szombati díj után vasárnap este újabb győzelemért izgulhat, egyesek szerint a fődíjnak számító Arany Pálmára is esélyes Nemes Jeles László filmje – leginkább egy amerikai leszbikus-románc és egy kínai harcművészeti alkotás tehet keresztbe a magyar indulónak.

Bodnár Zsolt Bodnár Zsolt

Ha Auschwitz az emberiség rémálma, akkor a Saul fia jelenti az ébredést
 

Ha Auschwitz az emberiség rémálma, akkor a Saul fia jelenti az ébredést

A Saul fia kétségkívül az egyik legegyedibb, legmélyebb alkotás holokauszt-témában. Egyetlen szereplő vezeti végig a film nézőjét a haláltábor fojtogató bűzén és mocskán, ő tolmácsolja szavak nélkül a halálraítéltek közönyét, és a tábor mindennapi abszurditását. Nemes Jeles László filmje kikerül minden konvenciót, és kompromisszum nélkül szembesít az emberiség történelmének legnagyobb szégyenfoltjával. Az alkotógárda bizakodva várhatja a cannes-i díjkiosztót, de ez a film akár még messzebbre is juthat.

Bicsérdi Ádám Bicsérdi Ádám

Brutális mestermű lett az új Mad Max
 

Brutális mestermű lett az új Mad Max

Harminc évvel az eredeti Mad Max trilógia után a film szülőatyja, George Miller leforgatta a kultikus film újragondolását, és a végeredményre nem lehet panaszunk. A posztapokaliptikus jövő látványvilága lenyűgöző és a filmben szereplő járművek miatt minden autófetisisztának kötelező moziba mennie. A jó öreg Mel Gibsont nem láthatjuk viszont, helyette Tom Hardy játssza Max Rockatansky-t, a magányos országúti harcost.

Mizsur András Mizsur András




Akiknek még számít Szent István intelme: Fogadd be az idegent!
 

Akiknek még számít Szent István intelme: Fogadd be az idegent!

Cáfolja Vranik Roland, hogy az aktuális menekültkrízist igyekszik meglovagolni a most készülő, Az állampolgár című filmjével, ő csak e kétségbeesett emberek örök kiszolgáltatottságát kívánja filmre vinni. Főszereplői ugyanakkor valódi bevándorlók – a gyerekkatonaságból Magyarországra menekülő bissau-guineai Dr. Cake-Baly Marcelót például az utcán szólította le a rendező. A férfi személyes küldetésének érzi, hogy bemutassák a bevándorlók helyzetét. A forgatáson jártunk.

Bodnár Zsolt Bodnár Zsolt