Veszélyesek lehetnek Elon Musk aláhulló műholdjai, és ebben a Napnak is szerepe van
Egyre zsúfoltabb a Föld körüli pálya, ami új kihívások elé állítja a tudományt is. Most kiderült, hogy a naptevékenység is hatással lehet a műholdak élettartamára.
Egyre zsúfoltabb a Föld körüli pálya, ami új kihívások elé állítja a tudományt is. Most kiderült, hogy a naptevékenység is hatással lehet a műholdak élettartamára.
Amerikai csillagászok szerint nem fognak különösebb problémát okozni a Földön azok a geomágneses viharok, amelyek egy nap különbséggel érik el a bolygónkat.
Hasonlít a földrengésre: tragikus következményei lehetnek, de nem tudni, hogy mikor. Addig pedig nem mindenki gondol a megelőzésre, védekezésre. A geomágneses viharokra a napfolttevékenység mostani újabb maximuma közben megint érdemes figyelni, bár eddig csak annyi történt, hogy amerikai gazdálkodóknak le kellett állniuk a vetéssel.
A NASA számára fontos információkkal szolgált az a napkitörés, amelynek nagyenergiájú részecskéit a Curiosity Mars-járó kamerája rögzítette.
Egy új tanulmány állítja: olyan területen is zavart okozhat a napvihar, ahol eddig nem sokan gondoltak rá – a vasúti jelzőlámpák működésében.
Egy 14 300 évvel ezelőtt történt napkitörést azonosították francia kutatók. Az is érdekes, hogy miként: fák évgyűrűit vizsgálták.
November 2-án egy olyan napvihar érte el a Földet, ami rést ütött a bolygót védő mágneses mezőn. Az eredmény lenyűgöző lett.
Az Európai Űrügynökség (ESA) tudósai három műhold által gyűjtött adatokat alakítottak át, hogy hallható legyen a Föld mágneses tere.
Egy X2.2-es napkitörést észleltek csütörtök délelőtt a műholdak, ami az egyik legerősebb ilyen jelenség.
A kitörést a Nap keleti oldalán lévő 2994-es és 2993-as régiókban észlelték. Itt az utóbbi időben több ilyen jelenség is zajlott.
Brit és japán tudósok fogtak össze, hogy kiderítsék, van-e valamilyen írásos emléke a korábban már felfedezett, időszámításunk előtt 660-ban bekövetkezett napviharnak.
Két vasárnap észlelt napkitörés erős geomágneses vihart idézett elő, amely kedden érte el a Föld atmoszféráját, és megzavarhatja az elektromos és a távközlési hálózatokat - közölte kedden amerikai Országos Oceanográfiai és Légköri Hivatal (NOAA). A hivatal viszont jelezte, egyelőre semmilyen zavarról nincs tudomása.
Erős napvihar közelít a Föld felé, de a coloradói űridőjárás-előrejelzési központ számításai szerint nem okoz bolygónkon komolyabb zavarokat.
Erős napkitörést regisztrált kedden a NASA Solar Dynamics Observatory műholdja, a tudósok az idei év első jelentős napviharát az X1,2-es kategóriába sorolták. Jó idő esetén Európa északi részén akár északi fényt is lehet látni a jelenség hatására csütörtök este és péntek hajnal között.
Elérte a Földet az elmúlt 11 évben regisztrált második legnagyobb napkitörés. A vihar nem okozott komolyabb károkat a távközlésben, de lehetséges hatásai akár pusztítóak is lehettek volna.
Elérte a Földet a március hatodikán regisztrált napkitörés, melynek eredményeképp látványos sarki fényt figyeltek meg Kanadában és Izlandon is.
Ötös skálán hármas erősségű napkitörés közelít a Föld felé, a legnagyobb, amit 2005 óta mértek.
A Nap szokatlanul hosszú "álomba" készül merülni, így 2020 táján évekre vagy akár évtizedekre is búcsút mondhatunk a napfoltoknak - mondják amerikai csillagászok, akik az új-mexikói napfizikai konferencián ismertették elméletüket.
A NASA Solar Dynamics obszervatóriuma rendkívüli felvételt készített, sikerült ugyanis rögzítenie egy csaknem egy időben bekövetkező, dupla napkitörést.
A NASA Solar Shield pajzsot alakít ki Észak-Amerika fölé, hogy megvédje a terület elektromos hálózatát a nyugodt időszaka vége felé járó Nap gigantikus kitöréseitől - olvasható a Világkor blogon.