szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A kitörést a Nap keleti oldalán lévő 2994-es és 2993-as régiókban észlelték. Itt az utóbbi időben több ilyen jelenség is zajlott.

Egy erőteljesebb napkitörés zajlott le szombaton, a húsvéti hétvégén – jelentette az Interesting Engineering nevű híroldal. Az X1.1-es osztályúként regisztrált kitörés 34 percig tartott.

A napkitörés során a mágneses erők kiegyensúlyozatlanná válnak, a jelenségnek pedig komoly földi hatásai is lehetnek: a flereket kísérő rádiókitörések megzavarhatják a rádiós kommunikációt és a radarok működését. Ha pedig a Föld a kidobott anyag útjába esik, akkor úgynevezett geomágneses vihar alakul ki.

A vihar megzavarhatja a műholdakat, de áramkimaradásokhoz is vezethet.

A mostani napkitörés során ilyen súlyos esemény nem történt, mi több, a kitörés nem is a Föld irányába zajlott le. Ugyanakkor Délkelet-Ázsia és Ausztrália területén elérhető rádióadások – elsősorban a 30 MHz-es sávon – rövid időre elnémultak.

Erősségük alapján a napkitöréseket A, B, C, M és X osztályba sorolják. Az „A” a leggyengébb, az „X” pedig a legerősebb kitörés.

A mostani esemény a Nap keleti oldalán található 2994-es és 2993-as régiókból indult, ahol az utóbbi időben több ilyen eseményt is észleltek. Az eseményt, amely során koronakidobódást (vagyis amikor a napkorona egy darabja kilökődik a bolygóközi térbe) is megfigyeltek, R3-as, azaz erős kategóriájúnak minősítették.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!