Elérte a Földet az újabb napvihar. Mire számíthatunk?
Elérte a Földet az elmúlt 11 évben regisztrált második legnagyobb napkitörés. A vihar nem okozott komolyabb károkat a távközlésben, de lehetséges hatásai akár pusztítóak is lehettek volna.
Kutatók szerint nem is baj, hogy nincs alkalmunk megtapasztalni egy erősebb napkitörés valódi következményeit. Ha ismét elérné a bolygót egy, az 1859-ben észlelt napkitöréshez hasonló erősségű vihar, a modern élet - ahogy ma ismerjük - megszűnne a Földön.
A National Geographic magazin összeállított egy forgatókönyvet a katasztrófáról:
A Napunk 4-5 év csendes "pihenés" után ismét aktív periódusba váltott, gyakoriak lehetnek a március hatodikán mérthez hasonló napkitörések, melyek közül bármelyik elérheti bolygónkat is. Az elmúlt napokban regisztrált kitörés 11 éve a második legnagyobb volt.
Ha megismétlődne az 1859-es vihar, nem örülnénk neki, hogy sarki fény mellett tudnánk újságot olvasni. Jelenlegi szakaszában Napunk aktivitása hasonlóságokat mutat az 1859-es állapotokkal, így egy komolyabb napkitörés ma is valós fenyegetést jelent.
1859-ben a telegráfokat kezelő személyzet arról számolt be, hogy a távközlési vezetékek és berendezések körül szikrák keletkeztek, néhány telegráf központban pedig tűz ütött ki, komoly károkat okozva. Mai viszonyok között egy hasonló jelenség elektromos hálózatok teljes bénulását hozná, melynek beláthatatlan következményei lehetnek.
A legelső zavarok a rádiózásban és a távközlésben keletkeznének a nagyenergiájú sugarak miatt, majd mikor a bolygót eléri a napból kilökődött anyagfelhő (ami lassabban mozog a fény- és radioaktív sugaraknál), az kölcsönhatásba lépne a föld mágneses terével, és komoly elektromágneses ingadozásokat okozna a bolygószerte.
Az ingadozásoknak az elektromos hálózatokra nézve lehet pusztító hatása. Leállnának az erőművek, műholdak, a globális helymeghatározó rendszerek, és sorban minden, ami ezeket a technológiákat használja. Hetekig áram nélkül maradnának a nagyvárosok, a károk helyreállítása pedig hónapokba, akár évekbe is telhetne.
A teljes bejegyzést a National Geographic oldalán olvashatják el.