Rövid időn belül két geomágneses vihar is lecsap a Földre
Amerikai csillagászok szerint nem fognak különösebb problémát okozni a Földön azok a geomágneses viharok, amelyek egy nap különbséggel érik el a bolygónkat.
A Space.com beszámolója szerint szeptember 12-én egy eddig nem regisztrált napfolt hívta fel magára a figyelmet egy jókora, X1.3-as osztályú napkitöréssel. Az X-osztályú napkitörések a legerősebbek a maguk nemében, és általában a nagyfrekvenciás (HF) rádiójelek teljes vagy részleges interferenciáját lehet miatta tapasztalni a bolygó azon részén, ahol épp nappal van.
A kitörés amerikai idő szerint csütörtökön hajnali 5 óra 43 perckor tetőzött – ez magyar idő szerint 11 óra 43 percet jelent –, és hatással volt a kommunikációs hálózatra Afrikában, Európában és Ázsia egyes részein.
Kanadai kutatók szerint 2,7 kilométeres mélységben is a mágneses tér változását jelezték azok az eszközök, amelyek a május eleji napkitörés után „bolondultak” meg.
Az amerikai Nemzeti Óceán- és Légkörkutatási Hivatal űridőjárást előrejelző központja (Space Weather Prediction Center, SWPC) jelenleg is elemzik az adatokat, hogy kiderüljön, mekkora anyagmennyiség érheti el a Földet az X-osztályú kitörésből, valamint másik két, M-osztályúból, amit csütörtökön az AR 3811 és az AR 3814 napfoltok produkáltak.
Az SWPC beszámolója szerint mindezek mellett csütörtökön, magyar idő szerint 16 óra 46 perckor geomágneses vihar érte el a Földet. Ennek erőssége G3-as volt, ami mérsékelt szintet jelent – kisebb zavart okozhat a kommunikációs rendszerekben. Ez egy koronakidobódásból indult útnak, ami még szeptember 10-én következett be. Ennek hatására az Egyesült Államoktól nyugatra bizonyos területeken látni lehetett a sarki fényt.
A szakemberek szerint szeptember 13-án pénteken szintén lehet majd látni a sarki fényt, bár ezt többnyire csak az Egyesült Államokban lehet majd látni, Magyarországon nem.
Hiába próbálja magát a kormány nemzetközi tényezőnek bemutatni, 15 év dúlás után hatalmas feladat lesz újjáépíteni Magyarország tekintélyét a diplomáciában – mondja Hegedűs Dániel, a German Marshall Fund regionális igazgatója. Mi várható 2026 áprilisáig? Mi lenne a legveszélyesebb forgatókönyv a kormányváltás szempontjából? Mi lehet Amerika szerepe a Fidesz választási eredményében?