szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

November 2-án egy olyan napvihar érte el a Földet, ami rést ütött a bolygót védő mágneses mezőn. Az eredmény lenyűgöző lett.

Különleges, rózsaszínű sarki fényt fotóztak nemrég Norvégia felett. A Live Science szerint a jelenséget az okozta, hogy a napvihar lyukat ütött a Földet védő mágneses mezőn, így a részecskék a szokásosnál mélyebbre tudtak hatolni a légkörben.

A jelenséget Markus Varik, norvégiai Tromsø közelében működő grönlandi utazási iroda egyik túravezetője vette észre még november 2-án. Este hat óra magasságában jelent meg az égen, körülbelül 2 percig tartott.

A sarki fény akkor keletkezik, amikor a nagyenergiájú töltött részecskék áramlanak a magnetoszféra körül. A bolygó mágneses tere megvéd bennünket a kozmikus sugárzástól, de a pajzs gyengébb az északi és déli pólusoknál, ami lehetővé teszi, hogy a napszél áthaladjon a légkörön – általában 100-300 kilométeres magasságban. Ahogy a részecskék ezt megteszik, túlhevítik a gázokat, amelyek aztán élénken világítanak az éjszakai égbolton.

A sarki fény a leggyakrabban zöld színű a légkörben lévő oxigénatomok miatt. A mostani alkalommal azonban olyan mélységekig jutottak a részecskék, ahol a nitrogén a leggyakoribb gáz, így ezúttal rózsaszín volt a sarki fény.

A magnetoszféra „repedése” 6 órával a keletkezés után bezárult.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

(A kiemelt kép illusztráció.)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!