A növekedés és a versenyképesség az európai büdzsé középpontjában
Az Európai Bizottság csütörtökön előterjesztette a jövő évi uniós költségvetés tervezetét.
Az Európai Bizottság csütörtökön előterjesztette a jövő évi uniós költségvetés tervezetét.
Az igazi botrány a nemzetközi összehasonlításban rejlik. 2016 elejére a magyar gazdaság az unió sereghajtójává vált, még a súlyos válsággal küzdő Görögország sincs mögöttünk.
„Némi haladást” értünk el, a beruházások visszaeshetnek, fogynak az uniós források az Európai Bizottság szakértőinek Magyarországról szóló országjelentése szerint. Az anyag leginkább a magyar közmunkaprogramot és a továbbra sem csökkenő korrupciós kockázatokat bírálja.
Matolcsy György szerint az elmúlt években végrehajtott monetáris fordulattal a jegybank ezermilliárd forinttal járult hozzá a növekedéshez.A jegybankelnök a Magyar Időknek adott interjúban azt is mondta, hogy a mostani állás szerint valószínűleg nem lesz szükség nagy mértékű kamatemelésre. Matolcsy György kitalációnak nevezte azokat a híreszteléseket, amelyek szerint visszavágyik a Nemzetgazdasági Minisztériumba.
A GKI továbbra is a bruttó hazai termék (GDP) 2,7 százalékos növekedését várja, de előző prognózisához képest magasabb, 900 milliárd forintos államháztartási hiánnyal számol.
Három szomszédunk is szerepel azon a listán, amely a világ 10 leglassúbb gazdaságát tartalmazza.
Csökkennek az EU-s támogatások, az üzleti beruházások alig nőnek, ezért lassuló növekedés várható a GKI szerint.
A nagyobb cégek többsége idén nem számít bővülésre, pang a belföldi értékesítés, csak az exportba lehet a menekülni.
Tavaly 27 százalékkal 7,5 milliárd dollárra nőtt Egyiptom bevétele az idegenforgalomból, a 2013-as 5,9 milliárd dollárról - közölte az egyiptomi kormány vasárnap. Az ország 9,9 millió turistát fogadott a 2013-as 9,5 millió után.
A tavalyi évben Magyarországon bővült az egyik legjobban az EU-ban a belföldiek által eltöltött vendégéjszakák száma.
Görögországban szeptemberben már a negyedik egymást követő hónapban nőtt a kiskereskedelmi forgalom, a gazdaság javulásának újabb jeleként.
Lassuló világgazdasági növekedésre utalnak a legújabb globális aktivitási mérőszámok - közölték szerdán londoni pénzügyi elemzők.
Az Egyesült Államokban a Fed dallasi részlege egy igen érdekes grafikont tett közzé, mely a foglalkoztatottsági adatokat mutatja be szektoronként felbontásban egészen 1850-ig visszamenőleg. A grafikonról az látszik, hogy míg a harmadik, vagyis a szolgáltató szektor folyamatosan bővül, addig az agrárium és az ipar aránya csökken a foglalkoztatottak arányát tekintve. Az újraiparosítást célul kitűző magyar kormány számára talán megszívlelendő lehet ez a mutató.
A gazdasági tárca utóbbi időszak eredményeiből azt olvassa ki, hogy a magyar gazdaság egyre egészségesebb, és egyre jobban teljesít az európaihoz képest, ezt pedig tovább erősítik majd a hamarosan elérhető fejlesztési források.
Az építőipar termelése a kiigazítatlan adatok szerint és munkanaptényezővel kiigazítva egyaránt 9,8 százalékkal volt magasabb júniusban az egy évvel korábbinál. Mindkét építményfőcsoport termelése növekedett, az épületeké 2,4, az egyéb építményeké 18,0 százalékkal - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) szerdán.
Júniusban 11,3 százalékkal nőtt az ipari termelés volumene az egy évvel korábbihoz képest, a szezonálisan és munkanaphatással is kiigazított adatok szerint 1,8 százalékkal haladta meg a májusit - erősítette meg a részletes adatok alapján az egy héttel ezelőtt kiadott előzetes számokat szerdán a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).
A K&H nagyvállalati növekedési index eredményei alapján a hazai vállalatok várakozásai javultak. Ennek oka nagyobb részt a makrokörnyezet változásának pozitív megítélése, kisebb részt pedig a vállalat saját kilátásainak javulása. A szektorokat tekintve az ipari cégek a legoptimistábbak, az export árbevételek várt növekedése miatt.
Az amerikai szolgáltató szektor növekedési ütemének lelassulását tükrözi az Institute for Supply Management (ISM) beszerzésimenedzser-indexének (BMI) júniusi alakulása.
A magyarországi beruházások volumenindexe csaknem hét évi stagnálás, illetve visszaesés után tavaly nőtt először ismét 2005 óta, 2013-ban éves szinten már 7,2 százalékos volt a növekedés – áll a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) májusban kiadott jelentésében, amelyben a 2003–2013. közötti időszak teljesítményét is áttekinti.
Tarolnak a diszkontláncok az európai piacokon, olyannyira, hogy megrogyni látszik a hipermarket-mogulok egyeduralma. A diszkontok már nem csak szuperolcsóságukkal hódítanak, igyekeznek a pénzesebb vevőket is magukhoz csábítani. Magyarországon is egyre nagyobb tempóban terjeszkednek, ám a piaci szabályozás és a gazdasági válság hatására itthon még várat magára a nyugat-európai típusú felfutásuk. A terjeszkedési stratégiák ráadásul eléggé eltérőek – van olyan lánc is, amely benzinkutakon nyit egységeket –, és egyelőre nem tudni, melyik lesz a befutó.