Csütörtökön születhet döntés az olajembargóról
Nemcsak Magyarország, de Csehország, Szlovákia és Bulgária képviselői is aggodalmakat fogalmaztak meg az Európai Bizottság által javasolt, Oroszország elleni legfrissebb szankciócsomaggal kapcsolatban.
Nemcsak Magyarország, de Csehország, Szlovákia és Bulgária képviselői is aggodalmakat fogalmaztak meg az Európai Bizottság által javasolt, Oroszország elleni legfrissebb szankciócsomaggal kapcsolatban.
A külügyminiszter szerint a frissen bejelentett intézkedések többségével együtt tudunk élni, de az orosz olajimport megszüntetése romba döntené a magyar energiaellátás biztonságát.
Az EUrologusnak azt mondta az Európai Bizottság szóvivője, hogy elfogadható Magyarország és Szlovákia többiekétől eltérő, nehezebb helyzete.
A magyar miniszterelnök 5. hivatali ideje is úgy kezdődik, hogy vitája van Brüsszellel, mivel nem akar beszállni az Oroszország elleni olajembargóba. A szerző, Keno Verseck, aki jól ismeri Magyarországot – tud magyarul – gyorsan hozzáteszi, hogy a viszály az ukrajnai háború kellős közepén bontakozik ki, miközben a politikus többször is kinyilvánította, hogy a szemében az EU jelenti a legnagyobb veszélyt.
A rendeletben még nem nevezték meg a büntetőintézkedéssel sújtott személyeket, illetve szervezeteket. Arra adtak a kormánynak tíz napot.
A külgazdasági és külügyminiszter szerint Magyarország világossá tette az álláspontját Brüsszelben.
A nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkár a Facebookon reagált a ZDF értesüléseire.
A Mol elnök-vezérigazgatója úgy látja, 2-4 évre lenne szükség, hogy finomítói kapacitásuk teljes egészében alkalmas legyen nem orosz olaj feldolgozására, így ha egyik pillanatról a másikra megszűnne az olajutánpótlás, az komoly megrázkódtatás lenne.
Mindez lényegesen gyorsabb tempót jelent, mint korábban kommunikálták.
Az USA nagyon aktívan tárgyal arról szövetségeseivel, hogy közösen határozzák el az orosz kőolaj- és földgázvásárlás bojkottját – írta a The Guardian Antony Blinken amerikai külügyminiszterre hivatkozva.
Szocializmus Venezuelában, hurrikán az USA-ban: mind ok a benzinkutas sorállásokra, de az igazi fordulópont az 1973-as olajválság volt, egy arab-izraeli háború nyomán. Azóta azt is tudhatja a világ, hogy nem használhatja nyakló nélkül a Föld energiakészleteit.
Akár az annak idején szintén olajembargóval sújtott náci Németország és apartheid-korabeli Dél-Afrika módszerét is lemásolhatja Észak-Korea, ha Kína és Oroszország valóban felfüggeszti az olajexportját az országba - vélik szakértők.
Megérkezett Európába négy év óta az első iráni olajszállító tartályhajó. Az iráni olajexport felújítását az atomalku megkötése tette lehetővé - jelentette a Bloomberg hírügynökség.
Elhunyt Marc Rich, a modern olajkereskedés kiötlője, akinek 2001-ben Bill Clinton amerikai elnök hivatali idejének utolsó óráiban megbocsátott.
A világ legnagyobb olajkereskedője, a svájci Vitol kicselezte a nyugati államok által bevezetett iráni olajembargót. A cég a múlt hónapban 2 millió hordó fűtőolajat vett Irántól és eladta azt kínai kereskedőknek. A svájci cég először nem kívánta kommentálni az értesülést, majd szerdán beismerték, hogy kereskedtek egy nagyobb adag iráni fűtőolajjal.
A jövőbeni uniós tag Horvátország is csatlakozott az Európai Unió Iránnal szemben elrendelt olajembargójához.
A Nemzetközi Energiaügynökség szerint az Irán elleni szankciók már most hatással vannak a globális olajkereskedelemre, pedig az európai olajembargó csak júliusban lép életbe. Az olajvásárlási tilalom sokkal nagyobb hatással lehet Iránra, mint az a napi 600 ezer hordó kőolaj kiesése, amit az Európai Unió tagországai tavaly vásároltak onnan.
A nyersolaj világpiaci ára 20-30 százalékkal emelkedhet a jelenlegi szintről abban az esetben, ha Irán leállítaná az energiahordozó exportját az amerikai és az európai uniós szankciók miatt - ismertette számításait a Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerdán.
Az iráni külügyminisztériumba kérették kedden az EU-elnökséget ellátó Dánia teheráni nagykövetét, hogy tolmácsolják neki Irán tiltakozását az EU új szankciói miatt.