szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A külügyminiszter szerint a frissen bejelentett intézkedések többségével együtt tudunk élni, de az orosz olajimport megszüntetése romba döntené a magyar energiaellátás biztonságát.

Háború Ukrajnában
Több mint ezer napja tart már az orosz-ukrán háború. A frontvonalak mára lényegében befagytak, a konfliktus mégis eszkalálódni látszik, ahogy a háborús felek igyekszenek minél több szövetségest és fegyvert szerezni, illetve több országot bevonni a konfliktusba. De vajon mi lesz döntő: a fegyverszállítmányok, a szankciók, vagy esetleg a béketárgyalások? Meddig tartanak ki az ukránok és meddig tűri az orosz társadalom a veszteségeket? Cikksorozatunkban ezekre a kérdésekre is igyekszünk válaszolni.
Friss cikkek a témában

Az Európai Unió ma bejelentett, hatodik szankciós csomagja felelősen nem támogatható, azt felelősen megszavazni nem tudjuk,

– jelentette ki Szijjártó Péter szerda délutáni videós bejelentkezésében.

A külgazdasági és külügyminiszter a magyar–üzbég gazdasági vegyesbizottság ülésezése után, a taskenti reptérről kommentálta az orosz–ukrán háború miatt összeállított újabb szankciós csomag tartalmát. Azt mondta, hogy az intézkedések egy részével – például az egyes orosz személyekkel szemben kirótt korlátozásokkal – "együtt tudunk élni", bár hatékonyságukról lehet vita, de "nem most van az ideje az okoskodásnak, hiszen háború van".

Itt vannak az új szankciók: az EU fél éven belül leállítaná az orosz olaj vásárlását

Sosem volt fontosabb Magyarországon az érthető és pontos tájékoztatás az Európai Unióról, mint most. Az EUrologus brüsszeli újságíró csapatának célja, hogy az Európai Unióval kapcsolatos hírekről és eseményekről közérthetően, pontosan és ha kell, kritikusan számoljon be, illetve elemzéseivel segítse az olvasót a tájékozódásban.

A tervezett, teljes olajembargó viszont más kérdés. Szijjártó úgy fogalmazott, a csomag értelmében "elég rövid határidővel" le kell állítani minden orosz olajtermék behozatalát az EU-ba – és a külügyminiszter azt mondta, ez "nálunk a jövő év végétől" lenne aktuális. Tehát Szijjártó megerősítette az eddig csak sajtóértesülések formájában terjedő hírt, mely szerint az EU Magyarországnak az orosz olajtól való nagyon erős függése miatt egy évvel tovább, 2023 végéig engedélyezné a termék további vásárlását. (Sajtóhírek szerint Szlovákia ugyanezt az engedményt megkapná, de a szomszédos ország helyzetére Szijjártó a bejelentkezésében nem tért ki.)

A tagállamokon múlik, hogy kap-e halasztást Magyarország az olajembargó alól

Az EUrologusnak azt mondta az Európai Bizottság szóvivője, hogy elfogadható Magyarország és Szlovákia többiekétől eltérő, nehezebb helyzete.

A külügyminiszter elismételte az eddig hangoztatottakat, mely szerint Magyarország energiaellátása most stabil, biztosított, de ezt a szankciós csomag "teljes mértékben lerombolná", annak nyomán a magyar gazdaság működtetéséhez szükséges kőolaj beszerzése lehetetlenné válna.

"Ez nem politikai akarat, szándék vagy időtartam kérdése, ez a fizikai, földrajzi, infrastrukturális valóság", mondta Szijjártó. Azt is elismételte, hogy "technológiai szempontból" orosz kőolajra van szükségünk, mellyel minden bizonnyal arra utalt, hogy az orosz importolaj feldolgozására vannak belőve a Mol finomítói.

Szijjártó azt is elmondta, hogy a magyar kormány csak akkor tudna egyetérteni az újabb szankciós csomaggal, ha a csővezetékes kőolajszállítás kivételt képezne a korlátozások alól, mert akkor a magyar ellátásbiztonság fenntartható lenne – de ez nincs így, ezért ebben a formájában a csomag felelősen nem támogatható, szögezte le még egyszer, zárásként a külügyminiszter.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!