Nincs meglepetés, Sulyok Tamásnak az lett az ombudsmanjelöltje, akit a HVG megjósolt
Juhász Imre volt alkotmánybírót jelöli a köztársasági elnök az alapvető jogok biztosának.
Juhász Imre volt alkotmánybírót jelöli a köztársasági elnök az alapvető jogok biztosának.
Van olyan, amikor az alapvető jogok biztosának a saját hivatalát kellene kivizsgálnia. Kozma Ákos ombudsmant már két jogerős ítéletben kötelezték, hogy tárja fel, jogszerűen utasította-e el egy hatóság egy ötéves gyermek ellátását. Mindhiába. A fiú ma már 9 éves.
2019 ősze óta tartó működése alatt Kozma Ákosnak valójában egyetlen állásfoglalása, indítványa sem volt, fontosnak tartotta viszont védelmébe venni a kormánynak a tanárok sztrájkjogát csorbító rendeletét, és egy szava sem volt az LMBTQ-emberekkel szembeni gyűlöletkampányról. A kormánypártok választották ombudsmanná, és a Fidesz jelöltjeként folytathatja alkotmánybíróként szeptembertől.
Az alkotmánybírónak jelölt Kozma Ákos munkáját több kritika is érte az elmúlt években, mind itthonról, mind külföldről. A regnálása alatt sorolta át B kategóriába a Nemzeti Emberi Jogi Intézmények Világszövetsége a magyar ombudsmani intézményt.
A Helsinki Bizottság és a Háttér Társaság szerint Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa kiüresítette a pozíciót, így az érintettek már inkább nem is fordulnak hivatalához.
Az utóbbi hetek közéleti témáinak lassan szappanoperai mélységbe süllyedő középpontjában az a kérdés áll, hogy Magyar Péter bejut-e még egy gyermekotthonba. Ezeknek a jeleneteknek a politikai haszonszerzés mellett kétségtelenül lehet olyan hatása, hogy ráirányítják a figyelmet a magyar gyermekvédelmi rendszer hiányosságaira, a megközelítőleg huszonötezer, jelenleg valamilyen állami ellátásban nevelkedő gyermek helyzetére. A politikusoknak azonban más lehetőség is rendelkezésére állna gyermekvédelem helyzetének objektív bemutatására, sőt, a hivatalos jelentések bárki által elérhetők, és ugyancsak lesújtó képet festenek.
Évtizedekbe telhet a felújítás.
Az alapjogok biztosa szerint emiatt vezette be a gyermekvédelmi gyámságot 2014-től.
A Momentum elnöke szerint tiszta képet kell kapni arról, milyen körülmények között élnek a „gyermekbarát” kormány alatt állami gondozásban élő gyermekek. Nemrég Orbán Viktor is bejelentett egy átvilágítást a gyermekotthonoknál, de az a vezetőket érintené.
A fogyatékosságokkal élő gyerekeket ellátó intézményekben Kozma Ákos, az alapjogok érvényesülésért felelős ombudsman hivatala rendelt el ellenőrzést, miután sok jelzés érkezett méltatlan körülményekről és szakemberhiányról.
Kozma Ákos hivatalát egy nem nevesített civil szervezett kereste meg az ügyben.
Egy írásbeli kérdésre adott válaszból derült ki. Rétvári Bence pedig válasz helyett kommunistázott.
A harmadik emeletre szóló jeggyel a felújított Operaház számos terétől el van zárva a néző – panaszkodik egy operarajongó, aki sérelmével az ombudsmanhoz fordult. Miután azonban az Alapvető Jogok Biztosa nem talált kivetnivalót az Opera szabályait illetően, a panaszos beperelte az ombudsmant.
Március közepén adott ki nemzetközi elfogatóparancsot a hágai Nemzetközi Büntetőbíróság (ICC) Vlagyimir Putyin és Marija Lvova-Belova orosz gyermekjogi biztos ellen gyermekek elhurcolása miatt. Lvova-Belova olyannyira érintett az ukrán gyerekek „oroszosításában”, hogy maga is örökbe fogadott egy tizenhét éves fiút. A Szabad Európa ukrán kiadása utánajárt a tinédzser családi hátterének és Moszkvába kerülésének körülményeiről is beszámolt.
Dmitro Lubinec szerint a magyar kollégája nem válaszolt neki, pedig többször is írt neki.
A vizsgálatok közvetlen előzménye, hogy szexuális visszaélés bűntett gyanúja miatt feljelentést tettek egy általános iskola pedagógiai asszisztense ellen.
Egy civil szervezet azért fordult Kozma Ákos hivatalához, mert zömében olyan általános iskolákba küldtek iskolaőröket, amelyekben a diákok nagy része roma.
Dmitro Lubinec szerint éheztették is a gyerekeket, és lelkileg is megpróbálták megtörni őket.
Interjút adott a Magyar Nemzetnek a 2019-ben hat évre megválasztott alapvető jogok biztosa, akinek a munkáját az ombudsmanok világszövetsége nem találta megfelelőnek.
A KSH az egyeztetés során egyetlen kompromisszumos megoldási javaslatot sem volt hajlandó elfogadni a Magyar Ateista Társaság szerint.