szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Évtizedekbe telhet a felújítás.

“Az orvosok és a műtéti személyzet sokszor 40 fokban kénytelenek operálni. Több helyen mobil klímákkal próbálják helyettesíteni a beépített klímaberendezést, ám ezek egyrészt fertőzésveszélyesek, másrészt nem képesek a megfelelő hőmérsékletet és a levegőcserét biztosítani” – állt az alapvető jogok biztosának a 2021-es jelentésében, amelyben a kórházi klímák helyzetét vizsgálta. Két évvel korábban az országos tiszti főorvos is kiadott egy módszertani levelet, amely szerint a műtőkben olyan klímaberendezésre van szükség, amely képes óránként 20-szoros légcserét biztosítani, nyáron pedig nem lehet 25 Celsius-foknál magasabb hőmérséklet és 60 százaléknál magasabb relatív nedvesség – idézte fel a 24.hu

Néhány héttel ezelőtt több kórházban is, például a budapesti Uzsoki Utcai Kórházban és a Szent János Kórházban is műtéteket kellett elhalasztani, mert a műtőkben elromlott a klíma. Mindkét kórházban 41 körüli hőmérsékletet mértek a műtőkben, az Uzsokiban egyetlen műtőt sem lehetett használni. Az intézményekben van klíma, csak meghibásodott, megjavítani pedig nem tudták azonnal, az ügyről a Magyar Orvosi Kamara azt mondta, a kórtermekben is embertelen állapotok uralkodnak, pedig a betegek gyógyulását jelentős mértékben visszaveti, ha 30 fokos kórteremben kell feküdniük. 

Szenvednek a betegek a kórtermekben a melegtől, több helyen nincsen klíma, a nem megfelelő hőmérséklet pedig lassítja a gyógyulást

A Magyar Orvosi Kamara főtitkára úgy fogalmazott, hogy embertelen állapotok uralkodnak a kórtermekben.

Ezzel szemben az egészségügyi államtitkár szerint megfelelő felkészültséggel futottak neki a hőhullámnak, a betegek pedig nem maradnak ellátatlanul, de azt is mondta, a klímaváltozás miatt napi gyakorlat lehet a műtétek elhalasztása.  

2019-ben a műtők 33 százalékában, az intenzív osztályok 41 százalékában, a betegszobák 98 százalékban nem volt hűtés, és az ambuláns vizsgálóknak is csak a 9 százaléka klimatizált – derült ki a Magyar Kórházszövetség felméréséből.  

A 24.hu cikke felidézi, hogy Kozma Ákos ombudsman vizsgálata évekkel ezelőtt megállapította, hogy „a vizsgált egészségügyi ellátási körülmények a felhívott alapjogok tekintetében visszásság veszélyét idézik elő a számonkérhető szabályozás, valamint az annak érvényesülését biztosító ellenőrzés hiánya miatt”. Emiatt javasolta az emberi erőforrások miniszterének, Kásler Miklósnak, hogy fontolja meg a megfelelő klíma- és légcserélő-berendezés szerepeltetését az egészségügyi szolgáltatásról szóló rendeletben a tárgyi feltételek között, ez azonban a mai napig nem történt meg. 

Van, ahova nemhogy klímát, de egy ventilátort sem lehet bevinni a gyenge elektromos hálózat miatt a lap egyik forrása szerint, egy másik pedig hozzátette, az egyik osztályon be kellett tiltani a kávéfőzők használatát, mert már azok is kihívást jelentettek az elektromos hálózatnak. 

Takács Péter államtitkár becslése szerint nagyjából 20 évbe telik, amíg minden kórházban lecserélik a klímákat, a berendezések javítását pedig számos esetben alkatrészhiány lassítja. A kórházi klímák üzemeltetésével korábban ebben a cikkünkben foglalkoztunk bővebben:  

Kódolva volt a kórházakban kialakult klímavészhelyzet, amit most tesznek, csak tűzoltás

Tűzoltás van, most azt kell megszerelni, ami van, csakhogy kevés a hadra fogható szakember ilyen feltételekkel – mondták lapunknak a kifejezetten kórházak légcserélő és klímaberendezéseit javító légtechnikával foglalkozó szakemberek. Sok intézményben elavult a géppark, de sokszor a modernebbek sem bírják az extrém melegben a fokozott igénybevételt.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!