Átrajzolt pedagógus-életpálya
Szeptembertől nemcsak a diákoknak kell számot adniuk a tudásukról, hanem a tanároknak is.
Szeptembertől nemcsak a diákoknak kell számot adniuk a tudásukról, hanem a tanároknak is.
Módosítaniuk kell a köznevelési törvényt a képviselőknek még a tanévkezdés előtt, hogy bevezethessék a pedagógus-életpályamodellt.
A szakszervezetek fontos követelése teljesül a minden pedagógusra kiterjedő béremeléssel, amelyet nem csak a tanárok, hanem a pedagógiai szakszolgálatok és a szakmai szolgálatok munkatársai is megkapnak - reagált Galló Istvánné, a Pedagógusok Szakszervezetének (PSZ) elnöke vasárnap az MTI-nek arra, hogy tisztújító kongresszusukon jelentette be Balog Zoltán emberierőforrás-miniszter: szeptember 1-jétől lesz pedagógus béremelés.
A köznevelési államtitkár alapvetően elégedett a most záruló tanévvel, az új köznevelési törvényhez kapcsolódó legtöbb fontos jogszabály elkészült. Hoffmann Rózsa az MTI-nek adott tanévzáró interjúban beszélt arról is, hogy az átlagosan 40 százalékos fizetésemelést hozó pedagógus-életpályamodell szeptemberi indulására egyre javuló esélyeket lát. Hogy valóban elindul-e, arra szerinte három-négy hét múlva adható egyértelmű válasz.
Jó esély van arra, hogy az eredetileg tervezett időpontban, szeptemberben elindulhat a pedagógus-életpályamodell az új bértáblával együtt - mondta a Magyar Nemzetnek Hoffmann Rózsa, aki arról is beszélt, esze ágában sincs lemondani.
Ma folytatódnak az egyeztetések a kormány és a pedagógusok sztrájkbizottsága között a fővárosban, a tervek szerint a tárgyalások fő témái a pedagógus-életpályamodell és a foglalkoztatáspolitikai kérdések lesznek.
Az oktatási államtitkárság szerint alaptalan félelmeket kelt a tanítókban és a tanárokban a Pedagógusok Szakszervezete.
A Népszava kormánydokumentumokra hivatkozva azt állítja, hogy a kormány önként ajánlotta fel a pedagógus-életpályamodell elhalasztását, és nem az EU kérte tőle ezt.
Hoffmann Rózsa szerint jó esély van arra, hogy a jövő évi gazdasági mutatók kiszámításában nekik lesz igazuk, és a gazdasági növekedés lehetővé teszi az életpálya bevezetésével egyidejűleg a béremelést is. Állítása szerint nem lesz többezres elbocsátás.
Módosítsa az Országgyűlés a köznevelési törvénynek az iskolák államosítására vonatkozó szakaszait, tisztázzák a finanszírozás rendszerét, és a kormány az életpályamodell bevezetésének elhalasztásával egyidejűleg halassza el a pedagógusok munkaterhelésének növelésére vonatkozó szabályozás bevezetését is - többek között ezt javasolja a Hálózat a Tanszabadságért (HAT) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.
Még nem határozott a kormány a pedagógusbérekről - írta a Magyar Hírlap Hoffmann Rózsát idézve, aki a lapnak úgy nyilatkozott, hogy a szakszervezetekkel egyeztetve javaslatot készít a kormánynak.
"Aki metaforát használ egy interjúban, annak számolnia kell azzal, hogy azt sokféleképpen lehet értelmezni és ki lehet forgatni" – jelentette ki Giró-Szász András kormányszóvivő az M1 Ma reggel című műsorában az ominózus „konyakos” kijelentése kapcsán.
Kormánypárti politikusoktól kérdeztük, hogy ők mit üzennek azoknak a pedagógusoknak, akik 2013 szeptemberétől számítottak arra a béremelésre, ami a törvény szerint is megilletné őket.
Az MSZP arra szólítja fel Hoffmann Rózsa oktatási államtitkárt, érje el, hogy a pedagógus-életpályamodell bevezetéséig a köznevelési törvény más rendelkezései se lépjenek életbe.
Minél több az állami pénzből feleslegesen fenntartott munkahely, annál kevesebb jut a valós állami feladatokra, és persze annál többet kell elvonni a jól működő cégektől és iparágaktól. Mi isszuk meg a levét - olvasható a Véleményvezér blogon.
A Fidesz frakcióvezetője szerint az Országgyűlés novemberben fogadhatja el a 2013-as költségvetést. Rogán Antal erről beszélt, hangsúlyozva, a nagyobbik kormánypárt egyetért a kabinet pénteken bejelentett egyenlegjavító programjával, az abban foglaltakat pedig nem tekintik megszorításoknak. Szerinte egy IMF-megállapodás tovább javíthat az ország helyzetén, ezért érdemes folytatni a tárgyalásokat.
Az oktatási államtitkár továbbra is bízik abban, hogy 2013. szeptember 1-jétől bevezetik a pedagógus-életpályamodellt.
A pedagógus-életpályamodell bevezetésének halasztásával csak a tanárok terhelésével, elbocsátásával járó intézkedések lépnek életbe a közoktatási reformból jövő szeptemberben, a béremelés elmarad. Az évek óta nem emelt pedagógusbérek mára sokat vesztettek értékükből, a legtöbb tanár egyre nehezebben él meg nettó 100 ezer forint körüli fizetéséből.
Nem adtam fel a reményt - így kommentálta az emberierőforrás-miniszter, hogy elhalasztják a tanároknak beígért béremelést.
Fel kell függeszteni a köznevelési törvény végrehajtását, mert jelentősen megterheli a költségvetést – így reagált a Pedagógusok Országos Szövetségének elnöke Matolcsy György pénteki bejelentésére, miszerint a kormány elhalasztja a tanárok béremelését.