Schmitt megvont doktorija: "megnyugodhatnak az oktatók"
A Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke szerint a Semmelweis Egyetem korrekt döntést hozott, így a tudományos világ képviselői megnyugodhatnak.
A Magyar Rektori Konferencia (MRK) elnöke szerint a Semmelweis Egyetem korrekt döntést hozott, így a tudományos világ képviselői megnyugodhatnak.
Elmarad Schmitt Pál péntekre meghirdetett két nyilvános programja. Így nem fogadja a szlovén külügyminisztert, és nem vesz részt az Innovációs Szövetség díjátadóján. A hvg.hu úgy értesült, a szlovén külügyminiszter kezdeményezte a találkozó törlését. Schmitt nem nyitja meg a bécsi Munkácsy-kiállítást sem ma este.
A kormányfőt Schmitt Pál doktori címéről is kérdezik majd az MR1-Kossuth rádió péntek reggeli interjújában. Orbán csütörtökön - még a Schmitt doktori címének visszavonásáról szóló egyetemi döntés előtt - egy interjúban azt mondta, "a köztársasági elnök személye sérthetetlen."
Leszállt Schmitt Pál gépe Ferihegyen, ahol újságírók és tüntetők várták a köztársasági elnököt. Az államfő nem a várón keresztül hagyta el a repteret, hanem autóval mentek érte a géphez.
Miközben az újságírók a Semmelweis Egyetem szenátusának döntésére vártak, az egyetem épülete előtt Schmitt Pál lemondását követelők éppúgy megjelentek, mint azok, akik az államfő mellett álltak ki. Videó.
A csütörtök esti budapesti bejelentés után több külföldi hírügynökség is perceken belül hírül adta, hogy a Semmelweis Egyetem visszavonta Schmitt Pál köztársasági elnök doktori címét.
„A magyar alaptörvény szerint a köztársasági elnök személye sérthetetlen, én pedig ehhez tartom magam” – ezt mondta Orbán Viktor a Petőfi Népének adott csütörtöki interjúban Kecskeméten, még a Semmelweis Egyetem rektorának esti bejelentése előtt.
A frankfurti repülőtér VIP-várójában kapta a hírt az államfő a Semmelweis Egyetem szenátusának döntéséről - derült ki a köztévé esti Híradójából. Az államfő hivatalában a beszámoló szerint szeretnék megismerni a döntés hivatalos indoklását, és ezután állnak a nyilvánosság elé, akár már pénteken.
Plágiummal vádolt külföldi politikusokról szóló összeállítást tett közzé az MTVA Sajtó- és Fotóarchívuma néhány perccel azután, hogy Schmitt Pál államfőtől a Semmelweis Egyetem szenátusa elvette a kisdoktori címet.
Schmitt Pálnak önként le kellene mondania - mondta Mile Lajos, az LMP országgyűlési képviselője azon a rendezvényen, amelyen Martonyi Jánossal vitázott. A külügyminiszter érdemben nem akart beszélni a Schmitt-ügyről, de annyit elmondott, hogy tiszteletben kell tartani a Semmelweis Egyetem doktori tanácsácsának és szenátusának döntését.
Nem mondott azonnal igent az egyetem felkérésére Fluck Ákos ügyvéd, aki a Schmitt Pál ügyében vizsgálódó tényfeltáró bizottság öt tagja közül egyedüliként különvéleményt fogalmazott meg, és felvetette a doktori cím visszavonását. Az Indexnek adott interjújában azt mondta, szerinte korrekt szakmai munka folyt a bizottságban, és nem tud arról, hogy politikai egyeztetések lettek volna a háttérben.
A hvg.hu Schmitt Pált államfőnek ajánló fideszes képviselőket kérdezett. A válasz elől a többség kitért, aki azonban nyilatkozott, úgy véli: a doktori tanács döntése után Schmitt Pálnak le kellene mondania államfői posztjáról.
Lázár János, a Fidesz frakcióvezetője szerint a köztársasági elnöki intézmény komolysága azt indokolja, hogy kapkodás nélkül, kellő körültekintéssel járjanak el Schmitt Pál ügyét érintően.
Molnár Csaba független országgyűlési képviselő, a Demokratikus Koalíció (DK) alelnöke csütörtökön kezdeményezte, hogy az Országgyűlés határozatban kérje fel az államfőt: fontolja meg a köztársasági elnöki tisztségről való lemondását.
A Jobbik szerint nem a Fidesz, hanem a népharag fogja eltávolítani Schmitt Pált a köztársasági elnöki posztról és most már az a kérdés, hogy ki lesz az utód - jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján Dúró Dóra. Az ellenzéki párt azt kezdeményezi a kormánynál, hogy közvetlenül válasszák meg Schmitt Pál utódját, vagyis a nép szavazzon az új köztársasági elnökről.
Az MSZP csütörtökön benyújt a parlamentnek egy kétpontos határozati javaslatot, amely kimondja, hogy a legfőbb közjogi méltóság méltatlanná vált posztja betöltésére, egyben felkéri az Országgyűlés Schmitt Pált, hogy mondjon le tisztségéről.
Az Index szerdán játékot indított olvasóinak, hogy Schmitt Pál kisdoktori dolgozatának egy fejezetét átnézve találjanak forrásokat a műhöz.
A Semmelweis Egyetem doktori tanácsa a maga részéről levonta az ügy tanulságait, bízunk benne, hogy ezt az elnök is megteszi – közölte a fideszes szellemi holdudvarhoz tartozó, korábban Schmittet védelmébe vevő Professzorok Batthyány Köre, amely egyet a Testnevelési Főiskolának is odaszúrt.
A magyar szabályok szerint parlamenti képviselőnek kell jelölnie valakit ahhoz, hogy köztársasági elnök legyen. Alább közöljük, kik tartották érdemesnek arra Schmitt Pált, hogy aláírásukkal támogassák.
Schmitt Pál szerdán Szöulban reagált a plágiumügybe keveredett kisdoktoriját vizsgáló tényfeltáró bizottság előző nap nyilvánosságra hozott jelentésével kapcsolatosan. A köztársasági elnöki nyilatkozat szó szerinti leirata.