Habitat for Humanity: A kormány átgondolatlan döntése a rezsicsökkentésről még nehezebb helyzetbe hozhatja a rászorulókat
A szervezet szerint gondos számításokon alapuló, sávos energiaárak meghatározására lenne szükség.
A szervezet szerint gondos számításokon alapuló, sávos energiaárak meghatározására lenne szükség.
Többen közt arról érdeklődtünk, hogyan jöttek ki a számaik, a válaszukban azt írták, hogy háború van, ezért spórolni kell kicsit, de ez menni fog, egyébként is Európában egyedülálló módon védik a magyarokat az energiadrágulástól.
Villámgyorsan a piaci áramárat fizetők között találhatja magát egy család pazarló fogyasztási szokások nélkül is. Számoltunk egy sort, milyen energiahasználattal lehet a 210 kWh-s havi határérték fölé kerülni, és arra jutottunk: egy négytagú családban művészet alatta maradni, de egy egyedülállónak is komolyan spórolnia kell, főleg ha hozzászokott az elmúlt két évben ahhoz, hogy otthonról dolgozzon.
Azokat is segítik, akik egyedül nevelik gyermeküket.
Az energiatanácsadó iroda munkatársaitól ingyen kérhetnek majd segítséget a kerület lakói.
Eddigi formájában vége a rezsicsökkentésnek, a kormány az elszállt nemzetközi energiaárakra hivatkozva korlátozza a lakosság számára az áram és a gáz "kedvezményes" áron felhasználható havi mennyiségét. Feltettük a legfontosabb kérdéseket, és a meglévő információk alapján válaszoltunk rá.
Földgáznál a havi sávhatár 144 köbméter, áramnál 210 kilowattóra lesz. Aki ezen túlszalad, piaci áron fizetnie kell a különbözetet.
Egyre több cég jelzi, hogy nem lesz jó így a különadó, a Ryanair már át is terhelte az utasokra az összeget; 1999 óta nem látott szintre nőtt az infláció; beadta a kormány a 2023-as költségvetés tervezetét. Ez a hvg.hu heti gazdasági összefoglalója.
Százezer kisvállalkozó maradhat benne a rezsicsökkentés rendszerében. Ezt pénteken jelentette be Orbán Viktor. Korábban arról volt szó, hogy csak a családokat hagyják ebben a körben.
Ahelyett, hogy saját maga jelentene be megszorításokat, a kormány inkább ráterheli ezt a feladatot a különadóval sújtott cégekre. A HVG elemzése arra is kitér, hogy a pénznek csak egy kisebb része megy el a szegényebbek rezsijének szinten tartására.
Budapesten 10,17 eurócent/kWh például a villamos energia ára, míg Rómában 49,32, Prágában 40,14, Bécsben pedig 47,44 eurócent.
Azt ugyan nem árulta el hódmezővásárhelyi kocsmafórumán Lázár János, hogy milyen tárcát kap az új kormányban, ám sok mást igen: számított-e a választási győzelmére, mit gondol Putyin Oroszországáról, visszatérhet-e Márki-Zay Péter, tarthatóak-e a rezsiárak, kell-e Paks II. Beszélt arról is, száműzetés volt-e az elmúlt négy év, mit tanult az általa egykor leuzsorásozott Csányi Sándortól, mit evett a kormányalakító ebéden Orbánnál, és megtudtuk azt is, van-e benne tűz, vagányság.
Nem sokkal azután, hogy a másik brit olajóriás, a BP is rekord nyereséget jelentett az első negyedévről, a Shell is közölte: csaknem háromszorosára nőtt a profit. A rezsi rendkívüli mértékben növekedett Nagy Britanniában, és emiatt egyre több család küszködik megélhetési gondokkal.
Fájon száz százalékot kapott Demeter Zoltán, a Fidesz jelöltje.
Az áremelkedés mindenkinek gondot okoz az Európai Unióban, ahol a kormányok eurómilliárdokat költenek arra, hogy a piaci áremelkedés ne terhelje közvetlenül a családokat és a vállalkozásokat. Mindez felboríthatja az amúgy is labilis költségvetéseket.
Belgium mintha Orbán Viktor „kottájából játszana”: olcsóbb lesz a villanyáram, és még kedvezményt is adnak.
Évi 400-450 milliárd forintnyi vesztesége keletkezhet az állami MVM-nek, amiért fenntartja a rezsicsökkentést iparági informátorok szerint, de az éves veszteség akár a duplájára is nőhet.
Megfagyni nem fogunk, de több módon is megérezzük az áram- és gázárak elszállását. A kormány ideiglenes intézkedésekkel maszatol, s az önkormányzatok szorongatására használja ki a helyzetet.
A hvg.hu olvasóinak fontos az energiahatékonyság, de nincs elég pénzük, hogy költsenek rá.
Ahogy szigorodnak a jogszabályok, úgy válnak egyre népszerűbbé a környezetkímélő lakásfejlesztések, ami a lakásfejlesztő vállalkozások forgalmán is érződik. Ugyanakkor sokszor a vásárlás megfékezése teszi a legtöbbet környezetért, hiába sarkallnak fejlesztésre a kormányzati támogatások.