Hét mindennapi szokás, amivel ártunk az agyunknak
Folyamatos ingerek, kialvatlanság, bezárkózás – mind olyan szokások, amelyekkel felgyorsítjuk az agyunk öregedését.
Folyamatos ingerek, kialvatlanság, bezárkózás – mind olyan szokások, amelyekkel felgyorsítjuk az agyunk öregedését.
Talán önnel is előfordult már, hogy az utcán sétálva felfigyelt egy pár villanyvezetékről lelógó cipőre, és elgondolkodott: vajon mi célból dobták fel oda?
Az apró szertartások tehetik különlegessé a hétköznapokat. Ez az üzenete Michael Norton könyvének, A rituálhatásnak, amely egy olyan világra nyit ajtót, amelyet eltakar előlünk a szokásokra és hatékonyságra optimalizált életünk.
Hogyan akadályozhatjuk meg, hogy eltereljék a figyelmünket? Ki tehet arról, hogy egész nap a TikTokot pörgetjük? Mi értelme van naponta több tucatszor végigkattintgatni a sütibeállításokat? Mitől lesz valaki függő, és hogyan segíthetünk rajta? Egyebek között erről beszélgettünk Nir Eyal amerikai–izraeli viselkedéselemzővel, a Hooked – Horogra akasztva és A tudatos figyelem művészete című könyvek szerzőjével, aki a Moholy-Nagy Művészeti Egyetemért Alapítvány meghívására utazott Magyarországra, a végzős hallgatókat köszöntötte, és mesterkurzust is tartott a Zugligeti úti campuson.
Miért hirdet az állam kötelező munkaszüneti napot a nem hívő, illetve különböző hiten lévő polgárok számára karácsonykor? Lenne-e mód arra, hogy ki-ki egyénileg vegye ki szabadságát hitének, életfelfogásának megfelelően? Vélemény.
Kevesebb szemét, több szervátültetés – sok mindent el lehet érni a megfelelő alapbeállításokkal.
Amikor új szokásokra, sőt új szemléletmódra vágyunk, hogy az életünk megváltozzon, fontos tudnunk, hogy az agyunk a segítségünkre van – bár néha épp az ellenkezője látszik. A titok e becses szervünk neuroplaszticitásában rejlik.
Minden népnek megvan a maga különleges, tipikus itala: ahogy mi a pálinkát kínáljuk a külföldieknek, úgy a japánok a szakét, a görögök pedig az úzót. Ám vannak helyek, ahol a nemzeti ital jóval extrémebb: ott van például a tevetejvodka Mongóliában, a szarvasspermasör Új-Zélandon vagy a kolumbiai hangyafenékital.
Új szokásokat kell beiktatnia az életébe, ha újévi fogadalmait be akarja tartani – ebben nagyszerű segítség ez az alkalmazás.
Elgondolkodott már azon, hogy miért nem tud előrelépni munkahelyén, vagy miért nem kap fizetésemelést? Lehet, hogy ennek nem feltétlenül a cég nehéz helyzete az oka, hanem a saját, karrierépítést visszafogó viselkedése.
Sokan szinte több időt töltenek a munkahelyükön a kollégákkal, mint otthon a családjukkal. Ha jól kijövünk velük, ezzel nincs is gond, de előfordul, hogy olyannal kell együtt dolgozni, aki a másik idegeire megy.
Mi lehet annak az oka, hogy számunkra jól ismert dolgokat mégsem teszünk? A válasz egyszerűnek tűnik: mert még nem tettük őket szokássá. Pedig mindenkinek sok szokása van, kérdés, hogy ezekkel is kiemelkedően eredményesekké válhatunk-e? Hét szokás, amit mindenki ismer, mégis 30 millió példányban kelt el a könyv, amiben leírták.
Az emberszabásúak utáni legnagyobb majomfaj, a mandrill úgy választ párt, hogy a másik génjei eltérjenek a sajátjaitól, így biztosítva egészséges és erőteljes utódok születését.