Videók a vihar sújtotta országból: Villámárvíz a Mecsekben, vízben közlekednek a dunaújvárosi buszok
Az ország több tájáról érkeztek felvételek a Budapest felé tartó, hatalmas viharról, a tűzoltóknak is sok a munkája.
Az ország több tájáról érkeztek felvételek a Budapest felé tartó, hatalmas viharról, a tűzoltóknak is sok a munkája.
A vízügyeseknek minél gyorsabban kell reagálniuk a szélsőséges időjárási jelenségekre, legyen szó hirtelen lezúduló villámárvizekről, vagy hosszan elhúzódó rekordmagas árhullámokról. Ehhez már gyakorlóhelyet is kaptak Szolnok mellett, ahol az árvízi védekezés szinte mindegyik elemét begyakorolhatják. Mobilgátak, szivattyúk, szádfalak, buzgárok és homokzsákok – videós riport az október eleji átadóról.
Ivóvízhiány és pusztító áradások veszélye fenyeget a Meteorológiai Világszervezet (WMO) előrejelzése szerint. A klímaváltozás mindkét jelenséget felerősíti, és csak kevés ország van felkészülve arra, hogy megbirkózzon a válsággal.
A szlovén fővárost szerda este érte el olyan heves esőzés, amire csak nagyon ritkán van példa. A hatóságok arra kérték az embereket, hogy ne induljanak útnak, mert sok utat lezártak.
Egyre több lesz a forró nap, az aszály és az erdőtűz, eső pedig, ha esik, egyre inkább özönvízszerűen hullik le – többek között ezeket az időjárási forgatókönyveket jósolják Magyarországnak és a régiónak a klímaváltozás nyomán. A Másfélfok összeszedte, mire számíthatunk.
Egy-két év alatt érezhető az eredménye azoknak a vízmegtartó projekteknek, amelyeket egyelőre az ország mindössze öt településén próbáltak ki, hogy megakadályozzák a villámárvizeket és az extrém száraz időszakok kedvezőtlen hatásait. Pedig nem is (csak) pénz kérdése.
Szombaton egész nap zuhogott az állam középső részén, a rekordmennyiségű csapadék rekordáradást okozott. A villámárvizekben 17 ember meghalt és sokaknak nyoma veszett.
Egyre gyakrabban önt ki a Temze, tíz éven belül akár a belvárost is gyakran elmoshatja. A külsőbb kerületek még ennél is nagyobb bajban lehetnek.
A pincébe akartak lemenni, pillanatok alatt megtelt vízzel a kabin.
A két leginkább árvíz sújtotta tartomány kapja ezt a pénzt – hangsúlyozta Olaf Scholz pénzügyminiszter. Merkel kancellár már meglátogatta Rajna-Pfalz tartományt, ahol a legnagyobb pusztítást végezte az árvíz, kedden pedig Észak Rajna-Vesztfália tartományba látogat, amelynek miniszterelnöke, Armin Laschet a CDU kancellárjelöltje.
Fokozott óvatosságra int a katasztrófavédelem: a nagy esőzések miatt egyes helyeken villámárvizek várhatók, amelyek még úgy is veszélyesek lehetnek, hogy a németországihoz hasonló drámai helyzettel Magyarországon nem kell számolni.
2002-ben volt már erre példa – emlékeztet a Der Spiegel. Pedig akkor jóval kisebb volt a halálos áldozatok száma, és az anyagi kár is kevésbé volt jelentős.
A Baradlából távozó víz Jósvafőn okozott gondot, homokzsákokkal kellett a házakat védeni.
Több nyugati megyében is kiöntöttek a természetes vizek, volt, ahol egy autót is elsodort a hirtelen vízfolyam.
Egyre több halálos áldozatról és rengeteg eltűntről számolnak be.
A klímaváltozás miatt módosul a ciklonok pályája, így olyan területeken pusztíthatnak nagy horderejű viharok, ahol ez eddig nem fordult elő. A felmelegedés miatt pedig hevesebb esőzésekre számíthatunk és emiatt pár óra leforgása alatt kialakulhatnak villámárvizek. A kérdés már csak az, milyen gyorsan cselekszünk, hogy megpróbáljuk csökkenteni a károkat.
Csaknem ötven ember meghalt, és több tucat embert keresnek a Németországban és a Benelux-államokban pusztító esőzések következtében kialakult villámárvizek miatt.
Az egész országra másodfokú figyelmeztetést adtak ki a meteorológusok, néhol akár 7-8 cenitméternyi eső is leeshet.
Már több ezermilliárdos kárt okoznak a klímaváltozás miatt gyakrabban és súlyosabban pusztító extrém időjárási jelenségek.
Egy nap több eső esett a régióban, mint az augusztusi átlag másfélszerese. Négyen meghaltak és sokan eltűntek.