szerző:
Lengyel Miklós
Tetszett a cikk?

2002-ben volt már erre példa – emlékeztet a Der Spiegel. Pedig akkor jóval kisebb volt a halálos áldozatok száma, és az anyagi kár is kevésbé volt jelentős.

Mit csináltál július 15-én?! – ezt kérdezhetik a választók szeptemberben, amikor döntenek az Angela Merkel utáni időkről. Armin Laschet, a CDU hivatalos jelöltje, akit a 2005 óta hivatalban levő kancellár is maximálisan támogat, Hagen és Altona árvíz sújtotta városában volt ezen a bizonyos csütörtökön. Altonában gumicsizmában járta a város utcáit, és gyors segítséget ígért a katasztrófa sújtotta polgároknak a politikus, aki mellesleg a tartomány, Észak-Rajna-Vesztfália miniszterelnöke.

Olaf Scholz pénzügyminiszter, aki a szociáldemokraták kancellárjelöltje, az Alpokban nyaralt, de az árvíz hallatára gyorsan visszatért. A leginkább sújtott körzetben főként arról beszélt, hogy az eddiginél többet kell tenni a klímaváltozás ellen. Ez nyilvánvalóan felhívás volt a Zöldeknek, akiknek ez az egyik legfőbb üzenete a német választópolgároknak.

Utóbbiak társelnöke, Annalena Baerbock szintén nyaralt, de ígérte: hamarosan visszatér. Addig is azt sürgette a kormánytól, hogy tegyen meg mindent a katasztrófa sújtotta polgárok érdekében.

Eddig a választási kampány érdektelen és jelentéktelen apróságokkal foglalkozott. A CDU például beöltöztette a választási iroda női alkalmazottait kórházi nővér-, illetve rendőrruhába, és ezzel kampányolt, hogy megmutassa: számára milyen fontos a nők szerepe a társadalomban.

2014-ben Laschet vetélytársa lekéste a katasztrófát

Németország legnépesebb tartományának, Észak Rajna-Vesztfáliának a szociáldemokrata Hannelore Kraft volt a miniszterelnöke. A tartomány egyik városában, Münsterben heves vihar és árvíz pusztított, de a helyi polgárok hiába vártak a miniszterelnökre. Hannelore Kraft csak hetekkel később utazott oda, és alaposan ráfizetett. Kikapott a választáson a CDU jelöltjétől, Armin Laschettől, aki tartományi miniszterelnökből kancellár lehet. Csak épp nevetgélt egy árvízi rendezvényen, ahol nem ő volt a főszereplő. A kamera így is rögzítette a kínos mosolyt. Armin Laschet sietett is gyorsan bocsánatot kérni.

A korábbi időkhöz képest már itt a Twitter, amely megkönnyíti a politikusoknak, hogy azonnal reagáljanak, akkor is, ha nincsenek a helyszínen. Annalena Baerbock, a Zöldek kancellárjelöltje azt írta, hogy „együttérez az emberekkel, akiknek a házait és utcáit elöntötte az árvíz”. Köszönetet mondott a katasztrófavédőknek is.

Ugyanígy tett Olaf Scholz, Armin Laschet viszont ott volt a helyszínen. Ezek a képek aranyat érhetnek a választási kampányban. Csakhogy ott volt a kínos nevetgélés is. Meg az interjúk, amelyek többnyire rosszul sültek el. Megkérdezték tőle, hogy a CDU változtat-e klímavédelmi programján az árvíz miatt? Mire Armin Laschet ezt mondta: „egy ilyen nap miatt nem változtatunk a politikánkon!” Sokáig emlékeztetik még erre a kijelentésre a kereszténydemokraták kancellárjelöltjét – írja a Der Spiegel. Az emberek ugyanis azt várják a politikusoktól, hogy ilyen nehéz helyzetben vezető szerepet játszanak. Ha nem mutatnak erre alkalmasságot, akkor úgy járhatnak, mint Edmund Stoiber 2002-ben, aki veszített a keresztény pártok színeiben, mert a katasztrófa idején nem állt a helyzet magaslatán.

Mi is történt 2002-ben?

A keresztény pártoknak állt a zászló a választásokon, mert a szociáldemokraták és a zöldek koalíciója gyengén muzsikált. A közvélemény-kutatók az ellenzék és személyesen Edmund Stoiber győzelmét jósolták. Ámde jött a nagy árvíz a Dunán és az Elbán. A miniszterelnök, Gerhard Schröder villámgyorsan reagált. Gumicsizmát húzott, és a helyszínen biztosította a polgárokat, hogy a kormány mindent megtesz értük. A szociáldemokraták meg is nyerték a választást, Gerhard Schröder kapott még négy évet.

„A drámai árvízi helyzet természetesen nagy szerepet játszott Schröder győzelmében” – ismerte el a vesztes Edmund Stoiber, aki szabadságon volt az árvíz idején. Kivárt. Nem akart ebből kampánytémát csinálni. Aztán a tanácsadói szóltak, hogy jó lenne mégiscsak a helyszínre menni. Stoiber meg is jelent ugyanott, mint ellenfele – csak épp napokkal később, amikor már kevésbé volt drámai a helyzet. Ráadásul egy pólóban volt, míg ellenfele viharkabátban és gumicsizmában. A képek pedig gyakran többet mondanak minden beszédnél.

A Zöldek sem akarják kihasználni az árvizet kampánycélra. Legalábbis egyelőre nem. Robert Habeck, a Zöldek másik társelnöke kijelentette: „szó sem lehet arról, hogy ilyen napon kampányoljunk” – mondta az árvíz csúcspontján.

Természetesen egyáltalán nem arról van szó, hogy a Zöldek nem kívánják kihasználni ezt a számukra kiváló kampánytémát. Csak épp várnak, amíg a katasztrófa közvetlen következményei elmúlnak. Amikor mindenki felteszi a kérdést: miért történhetett meg mindez?

Durván hangzik, de tény: az árvíz előnyös lehet a Zöldek kampánya számára – írja a Der Spiegel. A lap emlékeztet arra, hogy a párt figyelmeztetése a klímaváltozásra sokáig pusztába kiáltott szó volt Németországban, mert az emberek nem érezték a bőrükön a kínos következményeket. 2018-ban azután fordulat történt, mert a nagy nyári hőség már rádöbbentette a közvéleményt, hogy a klímaváltozás nem a távoli jövő fenyegető veszélye, hanem már itt is van.

Most maga a német belügyminiszter, Horst Seehofer, aki a CSU vezére volt nemrég, jelentette ki, hogy „senki sem kételkedhet benne komolyan, hogy az árvíz összefügg a klímaváltozással”. Az biztos, hogy a következő hetek politikai életét is az árvíz uralja majd – állapítja meg a Der Spiegel. Ez olykor szó szerint is igaz: a CDU kampányoldalát az árvíz sújtotta területen kezelik. Ezért sokáig ez jelent meg rajta: Error 503, vagyis az oldal nem elérhető.

Képünkön Armin Laschet és Ernst Seehofer tekinti meg a katasztrófa sújtotta területeket.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!