Roubini Davosból: Alvajáró döntéshozók próbálják felvenni a harcot a világválsággal
Óriási fenyegetéssel néz szembe a világ, ahol nemcsak gazdasági, de geopolitikai ellentétek is drámai feszültséget okoznak.
Óriási fenyegetéssel néz szembe a világ, ahol nemcsak gazdasági, de geopolitikai ellentétek is drámai feszültséget okoznak.
A németek nem csak a vébé megnyerésére esélyesek, de ha becsődölne a jóléti társadalom, jóllehet, csak ők élnék túl. Egy kalandvágyó újságírónő kipróbálta, hogy van-e élet Európában a fogyasztói társadalmon kívül, majd leírta tapasztalatait. Greta Taubert Apokalipszis most! című könyve szépen fogy, mert a válságos időben is jól teljesítő németek a legrosszabbra is fel akarnak készülni. A szerzőt kérdeztük, hogy lehet-e pénz nélkül élni, és mit tapasztalt a nomád hónapok alatt.
A bankárokat okolja a pénzügyi válságért rendkívül éles hangvételű, most elkészült jelentésében a londoni parlament alsóházának pénzügyi bizottsága, amely szerint a válság hatásait még a következő nemzedékek is érezni fogják.
A jelenlegi világválság többek között rávilágít Nyugat-Európa strukturális bajaira is: a mesterségesen felduzzasztott, hitelből finanszírozott fogyasztás visszaesését nincs mivel pótolni, az öreg kontinens lakói túlságosan is elkényelmesedtek, a munka nem igazán lelkesíti őket, az iskolákból kikerült fiatalok képzetlenek, megfigyelhető az értékek elbizonytalanodása - ezek persze általánosítások, de a fő trendek kiolvashatók belőlük.
A fasizmus és a kommunizmus dicstelen korszakai után kiment a divatból az „ideologizálás”, ám a fürdővízzel együtt a gyereket is kiöntötték, a szellemi produktumok, az ideák, eszmék, kulturális értékek is relativizálódtak. A poltika és a gazdaság összeomlása logikus következménye ennek a folyamatnak. A közgazdászok magabiztosan ugyan, de a sötétben tapogatóznak.