Brutális szárazság: 30 éves mélyponton volt márciusban a Duna és a Tisza vízállása is
A Duna nagymarosi és a Tisza szegedi vízgyűjtő területén is kevesebb csapadék esett idén télen, mint az elmúlt 30 évben bármikor.
A Duna nagymarosi és a Tisza szegedi vízgyűjtő területén is kevesebb csapadék esett idén télen, mint az elmúlt 30 évben bármikor.
Átláthatóbbá és rugalmasabbá szeretnék tenni a kerti kutak bejelentésének, engedélyezésének és ellenőrzésének folyamatát.
Már több mint egy hete mérik minden nap öt helyszínen is Maros vizének sótartalmát. Egyelőre minden a határérték alatt van. Az öntözőrendszereket előre feltöltötték, és ha kell, lezárják, hogy a földekre ne kerüljön a sós vízből.
Évszázados gyakorlatot vizsgált felül a vízügy: már a földek elárasztására biztatja a gazdákat ahelyett, hogy szó nélkül elvezetné a víztöbbletet. Aki bevállalja, csütörtöktől jelentkezhet vízborításra szánt parcelláival az erre fejlesztett online felületen. Készüljön azonban, hogy nem választhatja meg, mikor jöjjön a víz, és az sem biztos, hogy könnyen le tudja majd ereszteni, ha itt lenne az ideje. A fejleményt a független szakértő is korszakalkotónak tartja: érdemi párbeszéd indulhat az agráriummal az aszályos időszakok legkárosabb hatásainak kivédését segítő vízmegtartásról.
Egyenként 200 ezer forintot kapnak a védekezésben részt vevő állami alkalmazottak, polgárőrök és önkéntes tűzoltók.
Lesújtó véleménnyel van a magyar vízügy állapotáról Droppa György, a Duna Kör és az Ister Kelet-Európai Környezetvédelmi Kutatóintézet volt vezetője. A Népszavának adott interjúban arra figyelmeztetett, hogy sokkal nagyobb árvizek lesznek, miközben a vízügy egész struktúráját felszámolták, és bántóan hiányzik a tudás a rendszerből.
Az akkugyárak iparbiztonsági engedélyeit is kiadó és ellenőrző katasztrófavédelmis munkatársakkal a napokban közölték, hogy október 1-től ők és a feladatuk is átkerülnek a kormányhivatalokhoz. Sokan emiatt anyagilag is rosszabbul járnának, de ha nem mennek önként, átvezénylik őket, vagy fel is mondhatnak.
Az ilyen vízügyi szempontból nehéz időszakokban különösen fontos a vízügyi szakemberek nyugalma, ezért ezentúl törlik Vízügyi Főigazgatóság Facebook-oldalán az őket pocskondiázó kommenteket.
Nagy árhullámokra készül a vízügy, a Lajtán és a Rábán az eddigi vízállási rekord is megdőlhet. Budapesten már a jövő hét elejére a rakpartok szintjéig emelkedhet a Duna. A vízügy figyelmeztet: bizonytalan, hogy pontosan mikor és hová hullik a csapadék, de az biztos, hogy sok lesz.
Évtizedekig senki sem szerzett érvényt az előírásnak.
A tulajdonosoknak öt napjuk van az elbontásra, különben azt a vízügy teszi meg, méghozzá a szabálysértő költségén.
Jelenleg 622 centiméteres vízállást mérnek Budapesten a Dunán, akárcsak hétfőn.
A Duna péntek reggel Nagybajcsnál a harmadfok közelében, a hétvégén Budapestnél pedig várhatóan az első fok felett, az alsó rakpartot megközelítve tetőzhet. Az eső azonban azóta is esik a Duna vízgyűjtőjén, így magasabban is lehet a tetőzés.
A várnál több eső esett – és még most is esik – a Duna felső vízgyűjtőjén, ami miatt komoly árhullámra számít a vízügy. A szigetközi szakaszon akár III. fokú árvízvédelmi készültségre is szükség lehet, de több hazai folyó is áradni fog a következő napokban.
A törvénytervezet egy még ki sem adott kormányrendeletet helyez hatályon kívül, és elébe mehet esetleges kártérítési pereknek.
Valahonnan jelentősebb mennyiségű mosószer kerülhetett a vízfolyásba, a hab magától eloszlik majd a vízügy szerint.
Roma nemzetiségi szakmai és beruházási támogatásokra 330 millió forint többlet jut az eredetileg tervezett 1,7 milliárdon felül.
Rövidített határidővel kell intéznie minden hatóságnak néhány beruházást.
Meg kellene érteni, hogy az árvíz és a belvíz nem káresemény – figyelmeztetnek szakemberek, a kormányzati akarat a vízgazdálkodásban kimerül a csongrádi duzzasztó megvalósításának lebegtetésében. Az illetékes hatóságnak a lényegi kérdésekbe nincs beleszólása.
Száraz és meleg napok jönnek, így a hazai felszíni vizek vízszintje stagnálni fog vagy tovább apad – közölte a vízügy. A Ráckevei-Soroksári Duna-ágban már halpusztulást is észleltek az oxigénhiány miatt, ezért itt gépekkel kezdték levegőztetni a vizet, ahogy a Velencei-tavon is.