Egyre unalmasabbak a zsarolóvírusok
A Sophos friss jelentése szerint bár egyre kevesebb támadás végződik adat titkosításával, a zsarolóvírusok továbbra is jelentős kockázatot jelentenek.
A Sophos friss jelentése szerint bár egyre kevesebb támadás végződik adat titkosításával, a zsarolóvírusok továbbra is jelentős kockázatot jelentenek.
Új király születik a kiberbűnözők világában? A DragonForce nevű csoport nem csak cégeket támad, de rivális zsarolóvírus-bűnbandákkal is háborúzik a dominanciáért. A Sophos kiberbiztonsági cég szakértői szerint ez az eddiginél sokkal kevésbé kiszámítható helyzetet eredményez.
Sebezhetőségek mellett jelszavakból is több van a világon, mint amennyi kellene. A kis- és közepes vállalkozásokat és ügyfeleiket is érintő támadások ellen vannak működő receptek. Nem technológiai nyűgként, hanem megtérülő üzletként érdemes rájuk gondolni.
Megkongatták a vészharangot a biztonsági szakemberek: a támadók titkos mikrokódot tölthetnek be a processzorokba, és ezzel az eddigi szoftveres szint helyett hardverszinten avatkozhatnak be a gép működésébe, például közvetlenül futtathatnak zsarolóvírusokat a CPU-n.
Hónapokon át okozott fennakadásokat az IKEA működésében egy hackertámadás, ami jelentős károkat okozott.
A bútorcég balkáni üzemeltetőjét érte zsarolóvírusos támadás. Azt állítják, nem fizettek, külső szakértőkkel állították helyre a rendszereiket.
2023 óta szedi áldozatait az Akira zsarolóvírus, és a mögötte állók már számos vállalattól szedtek be pénzt az adatok visszaállítása fejében. Voltak már kísérletek a megfékezésére, de ezeket túlélte. Most viszont emberére talált: egy indonéz programozó sikeresen feltörte a többplatformos zsarolóprogramot. Eljárását a megzsaroltak is használhatják.
Elég gyakran érkeznek hírek zsarolóvírusokról, amelyeket sokan a legújabb idők egyik számítógépes fenyegetésének tartanak. Azonban a ransomware-ek története már több évtizedes, a legelső kis gonosztevő 1990 januárjának első napjaiban kezdett ténykedni.
Kormányzati szervezetek és magánvállalatok is célpontjai voltak egy kiterjedt kibertámadási kampánynak, mely már évek óta zajlik. A nem megfelelően védett rendszereket célozzák a rosszindulatú felek.
Hekkerek blokkolták a Nemzeti Régészeti Intézet szervereit – tudta meg a HVG. Nem tudni pontosan, milyen szerverekhez férhettek hozzá, az intézetnél jelenleg az adatok visszaállítása zajlik. Az biztos, hogy a munkatársak nem tudnak dolgozni, állnak a régészeti feltárások, és így azok a beruházások is, amelyek megkezdéséhez előzetes feltárásokra van szükség.
Meglepően nagy számot osztott meg a Microsoft idei digitális védelmi jelentésében: naponta legalább 600 millió kiberbűnözői és nemzetállami támadással szembesülnek a redmondi óriásvállalat ügyfelei, a ransomware-ektől kezdve az adathalászaton át a személyazonossági támadásokig.
Világszerte csökkenőben van a vállalatokat, szervezeteket érő zsarolóvírus-támadások száma. Az általános trenddel ellentétes tendencia figyelhető meg az egészségügyben: a Sophos kiberbiztonsági cég friss jelentése szerint az egészségügyi szervezetek elleni zsarolóvírus-támadások aránya négyéves csúcson van, háromból két intézmény szenvedett el ilyesmit az elmúlt egy évben.
Az iskolák és egyetemek továbbra is a kibertámadások, köztük a zsarolóprogramok egyik fő célpontjai. A Sophos kiberbiztonsági vállalat jelentése szerint a támadások számának csökkenése ellenére drámaian megnőttek a támadások elhárításával és helyreállításával kapcsolatos költségek.
12 hónap, 43 célpont: ez volt a Radar nevű zsarolóvírus-banda mérlege, ám most az FBI komoly csapást mért a kiberbűnözőkre. Kérdés, ez elég lesz-e a teljes felszámoláshoz.
Több százezer forintos váltságdíjat is követelhet az egyszerű felhasználóktól a Magniber nevű zsarolóvírus, ami világszerte, így Európában is támadásba lendült.
Az adathalászat volt a magyar vállalatok elleni zsarolóvírus-támadások leggyakoribb forrása 2023-ban; tavaly minden ötödik magyar vállalatot megtámadtak zsarolóprogrammal – közölte a Sophos biztonsági szoftvereket és hardvereket gyártó cég.
Látszólag szokványos zsarolóvírus-támadásnak indul a Volcano Demon módszere, mely azonban a sikeres titkosítás után letér a megszokott útról: addig zaklatják telefonhívásokkal az áldozatukat, amíg azok nem fizetnek.
Több kiberbűnöző is használ egy új androidos zsarolóvírust, mely zárolja az adatait, és csak váltságdíj ellenében kínál újbóli hozzáférést azokhoz. Nincs azonban garancia arra, hogy tényleg vissza is kapja a képeit és fájljait.
A kórházak informatikai rendszere feltehetően zsarolóvírus áldozata lett.
Különleges módszert választott a felhasználók kizárására egy új zsarolóvírus (ransomware), a ShrinkLocker: a Windows beépített titkosítási technológiájával zárolja a rendszert.