Hogyan adhatja el magát az álláskereső? Tippek
Elkötelezettség és pozitív hozzáállás: az álláskereső két legfontosabb tulajdonsága, ha el szeretné adni tudását, szakértelmét a munkaerőpiacon. De mi kell még az érvényesüléshez?
Elkötelezettség és pozitív hozzáállás: az álláskereső két legfontosabb tulajdonsága, ha el szeretné adni tudását, szakértelmét a munkaerőpiacon. De mi kell még az érvényesüléshez?
Az állásinterjú után még akkor is kétségek gyötrik a jelentkezőket, ha úgy érzik, hogy az első akadályt sikerrel vették. Ilyenkor ugyanis mindenkiben felmerül a kérdés: mi van, ha mégis lebőgött, ha csak képzeli, hogy elégedett volt vele a munkaadó, ám valójában kiesett a potenciális jelentkezők köréből. Íme, néhány jel, amely arra utal, hogy a jelentkezőnek van még esélye az áhított állásra.
Az állásinterjú sikere nem csak a jelölt szakmai felkészültségén múlik, számos körülménynek kell közrejátszania ahhoz, hogy a megpályázott posztot a munkaadó számára ideális jelentkező kapja meg. A nyilvánvaló baklövéseket azonban jó, ha elkerüli a munkavállaló. Tippek.
Kéri a munkáltató vagy sem, mindenképp jól jöhet, ha van egy referencialevél az álláskereső tarsolyában. Milyen egy jól megfogalmazott ajánlólevél? Tippek.
Mit mondana a hűtőnek, ha az beszélni tudna? Milyen növény vagy állat lenne? Korábban már foglakoztunk a témával, hogy az interjúztatók olykor miért tesznek fel furcsa, trükkös, a helyzethez látszólag nem illő kérdéseket a felvételi beszélgetésen. Ezúttal újabb kérdéseket veszünk sorra.
Egyre gyakrabban hallani az úgynevezett stresszinterjúról: akadnak olyan HR-esek, akik szerint az álláskeresők „idegesítésével” több információhoz lehet jutni a jelentkező várható teljesítményéről. Mi a teendő, ha az álláskereső egy stresszinterjú kellős közepén találja magát?
Hogyan méresse meg magát az álláskereső? Hogyan készüljön fel az állásbörzére? Gyakori kérdések, hasznos válaszok.
Új munkatársak kiválasztása esetén egyre gyakoribb, hogy a vállalatok online készségfelmérő tesztvizsgálatokat is végeznek - vagy inkább végeztetnek - az erre specializálódott cégek segítségével. Mennyire gyorsítható fel segítségükkel a kiválasztási folyamat? Hogyan profitálhatnak ebből a munkáltatók és az álláskeresők?
Idén januárban 15,7 százalékkal - ez 93 ezer fős emelkedést jelent - nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma Magyarországon az előző hónaphoz képest, és még a szezonálisan kiigazított adatok szerint is mintegy 36 ezerrel többen kerestek állást az év első hónapjában mint decemberben - derül ki a Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat (NFSZ) honlapján közölt legfrissebb munkaerő-piaci adatokból.
A hosszú hónapokig tartó álláskeresés, az önéletrajz küldözgetése előbb-utóbb meghozza gyümölcsét. Lehet, hogy egyből álmai állását kínálják fel a jelöltnek, de az is előfordulhat, hogy alacsonyabb beosztással, szerényebb fizetéssel kell beérnie. Mit tegyen az álláskereső, ha egyszerre két ajánlatot is kap?
Az álláskeresők egy része abban bízik, hogy nagyobb esélye van a megpályázott poszt elnyerésére, ha szemüveget visel az állásinterjún - írta a brit Telegraph Online egy, a témával foglalkozó tanulmányra hivatkozva.
Örök dilemma, hogy vajon mit fog kérdezni az interjúztató a felvételi beszélgetésen. Lesznek-e beugratós, trükkös kérdések vagy csak egyszerű, leginkább az önéletrajzra szorítkozó információra kíváncsiak a HR-esek? Mire számíthat a jelentkező? Íme, száz lehetséges kérdés.
Májusban 556 200 álláskeresőt tartottak nyilván Magyarországon, számuk a válság kitörése óta először csökkent éves összehasonlításban, 2009 májusához képest 1,4 százalékkal - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) honlapján közölt legfrissebb munkaerőpiaci statisztikából.
Mintegy 10-12 ezerrel csökkent év eleje óta, s jelenleg 58 ezer körül van a regisztrált álláskeresők száma a Közép-dunántúli régióban, ami jelzi, hogyha kismértékben is, de megkezdődött a térség gazdaságának élénkülése - mondta a regionális munkaügyi központ főigazgatója.
Akadnak tévhitek, amelyek akarva-akaratlanul befolyásolják a pályázókat az állásinterjún. Rossz pont, ha a jelölt jegyzetel a felvételi beszélgetésen? Az interjú során beállt néhány perces csönd arra utal, hogy a jelentkezőt már leírták? Fellebbentjük a fátylat a leggyakoribb tévhitekről. Tanácsok.
Csaknem háromezerrel - több mint 2 százalékkal - csökkent márciusban a regisztrált munkanélküliek száma az észak-magyarországi régió megyéiben az előző hónaphoz képest - közölte a regionális munkaügyi központ.
A 2008 nyarán diplomázott brit egyetemisták nyolc százaléka hat hónappal diplomájának kézhezvétele után sem tudott elhelyezkedni. Azóta csak romlott a helyzet - írja a brit Mail Online témában készült hétfői riportjában.
Duplájára nőtt januárban a bejelentett új állások száma decemberhez képest, mégis 48 500-zal - az előző hónaphoz képest 8 százalékkal - nőtt a nyilvántartott álláskeresők száma - derül ki az Állami Foglalkoztatási Szolgálat (ÁFSZ) honlapján közölt januári munkaerőpiaci adatokból.
Álláskeresők panaszkodnak, hogy a hirdető cégek visszaélnek kiszolgáltatott helyzetükkel, gyakran válaszra sem méltatják őket, ha pedig mégis bejutnak egy felvételi beszélgetésre, megalázó szituációba kerülnek. Előfordul, hogy lenyúlják a kért referenciamunkában kidolgozott ötleteket. Rozovics Krisztina fejvadászt, a Job-Center Személyzeti Tanácsadó Iroda ügyvezetőjét; Toldi Gábort, a HVG HR Center igazgatóját, (aki egyben a jobline.hu vezetője); Hegedűs Rolandot, a Workline értékesítési vezetőjét; Németvölgyi-Nagy Renátát, a Profession.hu munkatársát és egy neve elhallgatását kérő fejvadászt kérdeztük: mi a helyzet a munkaközvetítés terén? Néhány munkát kereső csak nevének elhallgatásával volt hajlandó megszólalni. Kiváncsiak vagyunk olvasóink tapasztalataira is.
Somogyban nőtt az álláskeresők, csökkent a kirendeltségeken bejelentett állásajánlatok száma.