Szeretne azonnal értesülni a legfontosabb hírekről?
Az értesítések bekapcsolásához kattintson a "Kérem" gombra!
Az értesítés funkció az alábbi böngészőkben érhető el: Chrome 61+, Firefox 57+, Safari 10.1+
Köszönjük, hogy feliratkozott!
Hoppá!
Valami hiba történt a feliratkozás során, az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
Már feliratkozott!
A böngészőjében az értesítés funkció le van tiltva!
Ha értesítéseket szeretne, kérjük engedélyezze a böngésző beállításai között, majd az oldal frissítése után kérjük próbálja meg újra a fejlécben található csengő ikonnal.
A Vigadó nem engedte meg, hogy nem sokkal a kommunizmus áldozatainak emléknapja után falai között rendezzék meg a Nyílt Társadalomért Archívum úgynevezett Sztálin-koncertjét, amelyen Hacsaturján, Prokofjev és Sosztakovics-művek hangzottak volna el. New Yorkban lement a koncert, Budapesten nem. A Vigadó a címre és az időzítésre hivatkozva mondott nemet a március 5-i rendezvényre. Ön szerint helyesen?
Leonardo da Vinci Mona Lisájának sejtelmes mosolyáról számtalan értekezés látott napvilágot, s nem kevesen állították: megfejtették a titkát. Van, aki úgy véli, a bűvöletes mosoly annak köszönhető, hogy a hölgy elvesztette a metszőfogait, mások, például a legújabb felfedezés szerint nem is mosolyog. Ön mit gondol, miért vált Mona Lisa mosolya örökéletű témává, amelyre karrierek és jövedelmek épülnek?
Kilenc zenekritikus közös levélben kéri egy zongoraművész, Schiff András bocsánatát, amiért egy tizedik kritikus bírálatával - mint írják - megsértette őt. A kritika a művész budapesti hangversenyéről február 13-án jelent meg, a bocsánatkérő szöveget fizetett hirdetésként 21-én tették közzé ugyanott. Ön szerint miért érzik úgy a kritikusok, hogy meg kell követniük valakit, akiről - igaz, szakmailag esetleg kifogásolható - bírálatot ír egy kollégájuk?
Amerika háborúra készül, Európában a terrorellenes koalíció megrendülni látszik, számos város pedig háború- és Amerika-ellenes tüntetések színhelye. Mindez csak erősítheti az amerikaiakról mint lövöldöző cowboyokról és az európaiakról mint nyámnyila piperkőcökről forgalomban lévő sztereotípiákat. Ön szerint létezik-e általánosságokban megragadható ellentét Amerika és Európa között?
Guernica egy baszk település, amelyet a német légierő 1937. április 27-én, gyakorlatozási célzattal három órán keresztül bombázott, meggyilkolva 1600 civilt. A Guernica egy festmény, Picasso örökérvényű tiltakozása mindenfajta háború, értelmetlen pusztítás ellen. A kép ENSZ épületében lévő másolatát a közelmúltban letakarták, hogy a háttér ne zavarja az Irak ügyében sajtótájékoztatót tartó amerikai politikusokat.
Több mint egymilliárd forintot adott az Orbán-kormány a Hídember című filmre, egymilliárdot a Medgyessy-kormány a Sorstalanság megfilmesítésére. Ön szerint kellenek-e, indokolhatók-e a különböző kormányok által adott kiemelt filmtámogatások?
Le kell számolni azzal az illúzióval, hogy háromféle ember van: barát, közömbös ember és ellenség; egyféle ember van csupán: a társ, a felebarát - mondta hatvanéves jubileumán celebrált gyémántmiséjén Bulányi György piarista szerzetes, a Bokor katolikus bázisközösség 84 éves alapítója. A pacifista nézeteirõl ismert pap közvetlenül azután beszélt, hogy tizenegy jelenlegi és leendõ EU-tagország vezetõi - köztük Medgyessy Péter magyar kormányfõ - hûségnyilatkozatot tettek az Irak ellen háborúra készülõ Egyesült Államok mellett. Ön hogyan vélekedik a pacifizmusról?
A kormány hétfői döntése értelmében egymilliárd forintot különítenek el a költségvetés általános tartalékából Kertész Imre Sorstalanság című, irodalmi Nobel-díjas regényének megfilmesítésére. A film bemutatója várhatóan 2004 tavaszán lesz.
Az edge.org szerkesztői 2002 végén arról kérdeztek vezető amerikai tudósokat, írókat, filozófusokat, ha ők lennének a Fehér Ház tudományos főtanácsadói, mit ajánlanának az elnök figyelmébe a legégetőbb tudományos problémaként. Ön mit ajánlana?
A Neurománc szerzőjét, William Gibsont a cyberpunk ősatyjaként emlegetik, noha prózája a legtisztább realizmus, ha a jövő felől tekintjük - ám nálunk a jövőről szóló beszédmódokat automatikusan a tudományos fantasztikum terepére utalják. Gibson új regénye februárban jelenik meg külföldön: itt lenne az ideje, hogy nálunk is irodalomként tekintsenek rá. Önnek mi a véleménye a műveiről?
Az amerikai Lake Superior egyetem 1976 óta minden évben összeállítja a sajtó, a politikusok és az üzleti szféra által elcsépelt, agyonhasznált vagy hibásan alkalmazott angol szavak tiltólistáját. 2003 legcsömörletesebb fordulatai között előkelő helyezést ért el a "tömegpusztító fegyverek", a "kihívás" és az "idő előtti halál". Ön melyik magyar kifejezéseket jelölné a listára?
2004-től nem lehet majd az általános iskola negyedik osztályáig hétvégére és tanítási szünnapokra házifeladatot adni a nebulóknak, s megbuktatni sem lehet őket - áll az Oktatási Minisztériumnak a közoktatási törvényt módosító javaslatában. Kevesebbet fognak tudni ettől a gyerekek? Vagy csak felszabadultabbak lesznek? Ön szerint milyen hatása lehet a változtatásnak?
Jézus Krisztus és apostolai cannabistartalmú olajat használhattak betegeik gyógyításához - írja a BBC amerikai kutatókra hivatkozva, akik szerint a korai kereszténység napjaiban használt olajban található kaneh-bosem cannabis-kivonat volt. Ha Jézus idejében rendszeresen használták gyógyításra és a kereszténnyé válás szertartásához a cannabist, a kutatók szerint keresztényellenes magatartás a szer mai használóit üldözni. Önnek mi a véleménye?
A Clash együttes frontembere, a John Mellor néven angol diplomatacsaládba született Joe Strummer ötven éves korában szívrohamban meghalt. Strummer maga választotta a külvárosi rock and rollt, s a punkzene - és ami utána jött - meghatározó alakja lett.
A vallások tiszteletben tartása általában jót tesz a gazdaságnak és a pénzpiacoknak, ám negatív hatása is lehet ugyanezekre - állapítja meg egy nemrég készült, hatvanhat országra kiterjedő felmérés. Mennyire árad "a kapitalizmus szelleme" a katolikus, protestáns, zsidó, hindu, buddhista és muszlim vallásokból? - tették fel a kutatók a kérdést Max Weber nyomán.
Jean Sebergre a legtöbb mozirajongó így emlékszik: az a gyönyörű nő, aki a Kifulladásig című filmben Belmondo partnere volt. Seberg valóban Jean-Luc Godard filmjével írta be magát a filmtörténetbe. A negyven évesen meghalt színésznőről, a Fekete Párducok amerikai polgárjogi mozgalom támogatójáról újjáéledt a vita: halála öngyilkosság vagy politikai gyilkosság volt-e?
Feltűnően elszaporodtak a magyar könyvesboltok kínálatában a kultuszminiszter művei. Vagy csak attól tűnnek fel a borítók, hogy rajtuk szerzőként egy miniszter neve áll? Jobban fogynak-e a könyvek attól, ha szerzőjük ismert kormánytag? Mit gondolnak erről a könyvesboltok és a kiadók? És mit gondol Ön?
A Centrális Galéria Szex és kommunizmus című tárlata két dolgot juttathat eszünkbe: a női magazinokat és a férfimagazinokat. Ön szerint teljesíthetetlen elvárás-e a tömegmédia test- és családideálja ugyanúgy, ahogy annak idején a szocializmusé volt?
A történelemhamisítás nem eleve esztétikai kategória, súlyosabb esetekben azonban azzá válhat. Ha egy mű a torzan előadott eseményeken kívül nem bír semmilyen erénnyel, nem marad belőle más, csak a hazugság. Ilyen A királyné nyakéke című film, amely állítólag a nagy francia forradalom előtt lezajlott hírhedt nyaklánc-ügyről szól.
Ki tolmácsolta a Magyar Televízióban a Nobel-díj átadásának ünnepi ceremóniáján azt a laudációt, amelyet a Svéd Királyi Akadémia tagja mondott Kertész Imre díjának átadásakor? Ki mert úgy beülni a tolmácsfülkébe, hogy életében nem hallott Kertész műveiről, s egyszerűen félrefordította a regénycímeket? Ön szerint csak magát minősítette vele, vagy szégyellnünk kell magunkat nekünk is?