Rendszerváltás előtti állambiztonsági fóbiákat idéz meg Kövér László
A „belső ellenség elleni harc” 1990 előtt a titkosszolgálatok egyik legfontosabb feladata volt. Kövér László ma felmelegítené e hagyományt.
A „belső ellenség elleni harc” 1990 előtt a titkosszolgálatok egyik legfontosabb feladata volt. Kövér László ma felmelegítené e hagyományt.
A kormány propagandaközpontja nemcsak félrelőtt, amikor az ellenzék feltételezett vezéralakjaiként Karácsony Gergelyt és Bajnai Gordont akarta kompromittálni, de azt sem vette észre, hogy a Fidesz holdudvara tűnik fel a titokzatos Anonymus sztorifüzérjében.
Völner Pál személyében a rendszerváltás utáni politikusgeneráció legmagasabb – miniszterhelyettesi – rangú aktív kormánytagja bukott meg, miután az ügyészség gyanúja szerint kenőpénzt fogadott el végrehajtóktól.
Kedd reggel kezdeményezte Polt Péter legfőbb ügyész Völner Pál igazságügyi államtitkár, fideszes országgyűlési képviselő mentelmi jogának felfüggesztését, miután a gyanú szerint rendszeresen 2-5 millió forint vesztegetési pénzt fogadott el a Bírósági Végrehajtói Kar elnökétől. Völner Pál lemondott államtitkári posztjáról, a vádakat viszont tagadja. Ligeti Miklós, a Transparency International Magyarország jogi igazgatója azt mondja, az ügyészség által megfogalmazott gyanú a legősibb korrupciós modell, ennél a Simonka- és Boldog-ügy is szofisztikáltabb.
Érzelmi, ideológiai alapon politizál a Fidesz, amivel a saját tábort integrálja, mindenki mást pedig próbál elidegeníteni. Nem véletlen a folyamatos bűnbakképzés sem, ezzel levezethető a düh és a feszültség. A gazdasági helyzet viszont inkább a kormánypárt ellen dolgozik, mert osztogatások ide vagy oda, az emberek most pesszimistán látják a jövőt. Elemzés.
Az Orbán-kormány autokrata csapdahelyzetbe került: eddigi gyakorlatával ellentétben arra kell biztatnia az embereket, hogy konteók helyett a tudományos tényeknek, bizonyított adatoknak higgyenek.
Feles többséggel is hozzányúlna az Alaptörvényhez és a sarkalatos törvényekhez Márki-Zay Péter, a részleteken egy jogászcsapat dolgozik. Balázs Zoltán filozófus, a Corvinus Egyetem tanára azt mondja, veszélyes és illuzórikus a kizárólagos hatalomgyakorlásra hivatkozva kétharmados törvényeket semmissé nyilvánítani. A sok sarkalatos törvény Orbán Viktor mozgásterét is szűkíti majd, ha a következő választást kisebb többséggel nyeri meg. Ez viszont jelentős alkupozíciót jelent majd az ellenzék számára. Interjú.
Hazai és nemzetközi szervezetek is indítottak eljárást a Pegasus-ügy miatt az érintettek beadványai után vagy meghallgatásával. Van olyan lehallgatott is, aki szerint nincs elégséges bizonyíték ahhoz, hogy feljelentést tegyen.
A kormányoldal nincs rászorulva arra, hogy az állami titkosszolgálatokat vesse be kompromittáló információk gyűjtésére, az ilyen munkára a „mezítlábasakat” is be lehet vonni. Tudunk olyan, ma már a magánnyomozói piacon tevékenykedő egykori titkosszolgákról, akik az előválasztáson győztes politikusok feltérképezésére kaptak megbízást.
Timothy Garton Ash brit történész, az Oxfordi Egyetem európai tanulmányokkal foglalkozó professzora évtizedek óta kutatja Közép-Európa történetét. 2005-ben a Time magazin a világ 100 legbefolyásosabb embere közé választotta. A hvg360-nak adott interjúban elmondta miért gondolja úgy, hogy Európa 10 éve visszafelé halad és miért lát mégis lehetőséget a félig lebontott kelet-európai demokráciák restaurációjára.
Nem szabad kizárni a lehetőségét, hogy a jogállamiság rendkívüli sérülése esetén alkotmányon kívüli módon alkotmányozzon az ellenzék – mondja Sajó András jogtudós, az e témában született nemzetközi állásfoglalás egyik aláírója. Azt mondja, nem szabad, hogy a jogi képzelet megbénuljon amiatt, hogy csak az az elfogadható, ami benne van az alaptörvényben.
A választásokhoz közeledve úgy tűnik, hogy az orvosok és a virológusok szava másodlagos. A Covid-helyzet okozta iskolai problémákkal is magukra hagyták a családokat.
Tóth István János korrupciókutató szerint a szlovák példa is bizonyítja, hogy ki lehet menekülni egy korrupt rendszer szorításából, pedig ott a hatalom egy újságíró és menyasszonya meggyilkolásáig is elmerészkedett.
A magyar társadalom értékrendileg egyáltalán nem annyira szétesett, mint politikailag. A szavazótáborokat az különbözteti meg, hogy ki kinek hiszi el a politikai hitvallását. A bizonytalan szavazók többsége senkinek, de van egy réteg, amelyikre talán hatni lehet. Ez pedig azért fontos, mert nagy valószínűséggel ők döntik el a 2022-es választást. Elemzés a szavazótáborokról.
A most elhunyt Schöpflin Györggyel a HVG 2014 májusában készített portréinterjút. Ezt közöljük most újra, változtatás nélkül.