Forró nyár a Pegasusszal - 2021 krónikája: Magyarország, 3. rész

14 perc

2021.12.26. 11:30

A kémszoftver miatt kirobbant botrány utóélete sem tudta elterelni a figyelmet a kormány hadakozásáról a Norvég Alappal, Budapest csuklóztatásáról és arról, hogy a kormányfő lánya családjával Marbellára költözött. Volt olimpia, vadászati kiállítás és Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus. Az év harmadik negyedévében elmaradt az uborkaszezon.

  • Július 1. Ügyeletes mentősök

Az Országos Mentőszolgálat (OMSZ) adja Hajdú-Bihar megyében, pilot programként az alapellátási ügyeletet. A megye tíz járásában és 11 településén az önkormányzatoktól vette át az OMSZ az ügyeleti ellátási kötelezettséget.

2021 krónikája
Sorozatunkban 4-4 részben időrendben összefoglaljuk az év legfontosabb hazai és külföldi eseményeit, néhány kiemelt témával részletesen is foglalkozunk. A már megjelent cikkeket itt találja.

Az átvétel előkészítésére mindössze három hét volt, a legnagyobb gondot az orvoshiány jelenti. A korábbi, megalázóan alacsony óradíjakat legalább megduplázná a mentőszolgálat, ám ez sem igazán vonzó.

Számos helyen így nem orvos, hanem gyógyszerfelírási jogosultság nélküli mentőtiszt vagy ápoló látja el az estétől reggelig érkező pácienseket. A korábban megszokotthoz képest jelentősen csökkent az ügyeleti forgalom, ehhez hozzájárulhatott a recept és igazolás írásának hiánya.

A mentős diszpécserszolgálat alapos kikérdezéssel dönti el, házhoz kell-e menni, vagy a páciens ráér másnap a háziorvosi rendelést igénybe venni. 

Unortodox módon adják át a háziorvosi ügyeleteket a mentőszolgálatnak

A háziorvosi ügyeleti rendszer új formáját tesztelik Hajdú-Bihar megyében. Nem világos, lesz-e ehhez elég dolgozó, viszont előfordulhat, hogy az eddigi szolgáltatók akkor is megkapják a pénzüket, ha nem lesz feladatuk.

Mindez az egészségügyi ellátás koronavírus-fertőzéstől való félelem miatti csökkenő igénybevételével is egybeesett. Hajdú-Biharban jelenleg 19 tartósan betöltetlen háziorvosi praxis van, országosan több mint félezer alapellátó orvos hiányzik a rendszerből. Március óta szakmai, úgynevezett praxisközösségek létrehozásának ösztönzésére 71 milliárd forinttal toldotta meg a költségvetés az Egészségbiztosítási Alap 129 milliárdos alapellátási büdzséjét.

  • Július 18. Kipattant a Pegasus-botrány

Nemzetközi oknyomozó együttműködés keretében a Direkt36 portál megírta, hogy a magyar állam is használhatta az izraeli NSO Group Pegasus nevű kémszoftverét. A Pegasusszal számos országban politikusok, újságírók, üzletemberek és ügyvédek százainak mobiltelefonját hallgathatták le, illetve szereztek meg azokról minden adatot.

A Pegasus-botrány megmutathatja, hogy rendőrállamot csinált-e az országból Orbán Viktor

Újabb bizonyítékot adott a világ legalább 11 országát érintő megfigyelési botrány, hogy az Orbán-kormány olyan társaságba navigálta Magyarországot, amelynek az elvei távol állnak a jogállamiságtól. A miniszterelnök szokás szerint eltűnt, amíg agytrösztje ki nem találta a skandalum hullámait elfedő sztorit, az úgynevezett "gyermekvédelmi" népszavazást.