Új ellenséget talált a Fidesz – 2021 krónikája: Magyarország, 2. rész
A NER-oligarchák látványos zsákmányokra tettek szert a második negyedévében, közben megkezdődött az LMBTQ-közösség elleni támadássorozat. Az MNB harcba szállt az infláció ellen. Bereményi Géza kapta a magyar könyvszakma legrangosabb díját. Év végi összefoglaló, második rész.
Április 19. Palkovics Fudan-kormánybiztos
Palkovics László innovációs és technológiai miniszter lett a Budapest Diákváros megvalósításáért, valamint a kínai Fudan Egyetem részvételével alapítandó magyarországi felsőoktatási intézmény működési környezetének kialakításáért felelős kormánybiztos.
A kormány a minisztérium előterjesztése alapján még februárban tárgyalta a kínai egyetem letelepítéséről szóló előterjesztést, s akkor hagyta jóvá, hogy az a Diákvárosnak szánt területre kerüljön. Ez ellen tiltakozott a főváros és Ferencváros vezetése, Karácsony Gergely főpolgármester népszavazást is kezdeményezett az ügyben.
A Fudan helyszínéül az egykori Nagyvásártelepet nézték ki, a Duna-part egy részének hozzácsatolásával, összesen 26 hektáron. Az ITM előterjesztése szerint a beruházás több mint 500 milliárd forintba kerülne, a 80 százalékát Kína hitelezné, és az ingatlan felépítése kínai céghez kerülne. A parlament létrehozta a Fudan Egyetemért Alapítványt, amely a terület tulajdonosa lett, kuratóriumi elnöke pedig Palkovics László. A minisztérium szerint az alapítvány feladata az előkészítés, a hatástanulmányok és tervek elkészítése, majd a kormány 2022 végéig beszámol erről és a várható költségekről az Országgyűlésnek.
A Palkovics-trükk: így nyomja le ellenfeleit a kormány végrehajtóembere
A Magyar Tudományos Akadémia kutatóintézetei, a CEU, valamint a modellváltó egyetemek után ezúttal a Diákváros-projekt érdekeltjei kapnak ízelítőt, hogy milyen is az, amikor Palkovics a szavát adja valamire. Az innovációs és technológiai miniszter hétfőn egyeztetett a főváros vezetőivel a Fudan Egyetem kampuszának sorsáról, a jelek szerint pedig továbbra is csak azt érdemes elhinni Palkovicsnak, ami már megtörtént.
Április 23. Új tulajdonosnál az ÉMÁSZ
Az állami energetikai cégcsoport, az MVM megegyezett a német E.ON-nal, hogy megvásárolja tőle az Émászt, és ezzel átveszi az észak-magyarországi villamosenergia-hálózat üzemeltetését. A tranzakció százmilliárd forintos nagyságrendű volt.