Tetszett a cikk?

Az Élet és Irodalom című hetilap legfrissebb számában Paul Lendvai újságíró az állambiztonsági szaklevéltártól kikért anyagok alapján több tévés és rádiós újságíróról állítja, hogy az állambiztonsági hatóság ügynöke volt. A Népszabadság pénteki számában is idézett írás elsőként említi Szepesi György rádióriporter nevét.

A hvg.hu Ügynökdossziéja
Ha sok mindent tudni szeretne az állambiztonsági szolgálatok tevékenységéről, böngéssze a hvg.hu Ügynökdossziéját!
„Jogomban áll megvédeni magamat, és kötelességem segíteni abban, hogy ilyesmi soha többé ne történhessen meg” - nyilatkozta Paul Lendvai, alias Lendvai Pál a Népszabadságnak. A jelenleg az  Europäische Rundschau főszerkesztőjeként, és az ORF-TV Europa Studiójának vezetőjeként dolgozó újságíró 1956 után távozott Magyarországról Ausztriába. 

A tekintélyes újságíró elmondta, azért döntött úgy, hogy nyilvánosságra hozza a birtokában lévő információkat, mert felháborítja, hogy legkedvesebb kollégáiról, barátairól kellett megtudnia, hogy a háta mögött nemcsak az ő, hanem a szülei befeketítésén dolgoztak. "Akiket a cikkben megneveztem, önkéntesen vállalták a besúgói munkát, amiből előnyöket akartak szerezni maguknak. Higgyék el: a cikk csak a jéghegy csúcsa" - mondta Lendvai a Népszabadságnak.

Paul Lendvai a következő újságírókat nevezte meg az ÉS-ben megjelenő cikkében:

Szepesi Györgyöt, az ismert rádiós újságírót, akit Galambos fedőnéven tartottak nyilván. Lendvai azt írja, Szepesit 1950-ben szervezte be a BM Politikai Nyomozó Főosztályának belső reakcióelhárítása, majd később kulturális területre helyezték át. Szepesi György a Népszabadság munkatársától értesült Lendvai cikkéről, melyet nem kívánt kommentálni.

Harmat Gábor fedőnéven 1971-től a kulturális elhárító osztály titkos munkatársaként dolgozott Spánn Gábor újságíró.

Az Urbán fedőnéven nyilvántartott Lóránt László Endre újságíró, aki 1960 és 1963 között volt az MTI bécsi tudósítója és közben a BM III/I. (külföldi hírszerzés) titkos munkatársa.

"Herczeg", alias Heltai András, Lóránt utódja volt Bécsben. "Lehel" fedőnéven Földényi Ervin rádiós szerkesztő, "Budai I" fedőnéven pedig Bencsik Imre író, dramaturg is jelentett Lendvairól - áll a lapban.

„Az ÉS mintegy tíz éve szorgalmazza az állambiztonsági anyagok teljes körű nyilvánosságának megteremtését, s e céltól vezérelve adott helyt több, hasonló "leleplező" írásnak - nyilatkozta a Népszabadságnak Kovács Zoltán főszerkesztő. Ezek közlésével nem a lejáratás a céljuk, hangsúlyozta, ellenkezőleg, a jogalkotó figyelmének felhívása arra, hogy megfelelő szabályozással elkerülhetők volnának a hasonló, kínos esetek.

(ÉS/NOL)

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Az ombudsman bezúzta a Political Capital ügynöklistáját

Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos szerdán a sajtó nyilvánossága előtt bezúzta azt az ügynöklistát, amelynek nyilvánosságra hozataláról a Political Capital Kutatóintézet kérte a véleményét. Az ombudsman ugyanakkor elvi állásfoglalást ígért az ügyről.

MTI Itthon

Egyházi ügynöklista a Magyar Narancsban

Majsai Tamás református teológus, egyháztörténész 57 fedőnévből álló egyházi „ügynöklistát” tett közzé a hetilapban. A lajstromban szereplők többsége lelkész, protestánsokat éppúgy találunk köztük, mint katolikusokat.

MTI Itthon

A titkosszolgálat befejezte a kalóz ügynöklista vizsgálatát

Befejeződött a Nemzetbiztonsági Hivatal vizsgálata az internetre feltett, 219 nevet tartalmazó "ügynöklista" ügyében, annak eredményeit átadták a rendőrségnek - erősítette meg egy napilap információját a nemzetbiztonsági szolgálatok magát megnevezni nem kívánó munkatársa.

MTI Itthon

Az átvilágítóbírák szerint az ügynöklisták számos adata hiteltelen

A közelmúltban "érthetetlenül váratlan és hirtelen" felbukkant ügynöklisták jó néhány adata hiteltelen, ráadásul az azokon szereplő személyek egy részének nevét a törvény értelmében nem is lett volna szabad nyilvánosságra hozni - áll az átvilágítóbírák közleményében. A bírák nem részletezik, pontosan miben találtak kifogást.

MTI Itthon

Szita Károly ügyvédje cáfolja kliense ügynökmúltját

Cáfolta az egyik napilap több, Szita Károlyt érintő állítását hétfőn a kaposvári polgármestert képviselő ügyvédi iroda, amely levelében leszögezte: a politikus nem volt ügynök, nem működött együtt az előző rendszer Állambiztonsági Szolgálatával.

MTI Itthon

Újabb ügynök vallott színt

Az irodalmi élet újabb szereplője hozta nyilvánosságra ügynökmúltját. Kántor Zsolt a magyar kulturális élet személyiségeiről készített jelentéseket a pártállam titkosszolgálata számára a nyolcvanas évek második felében.

Szellem

A Gestapo magyar ügynökei

Hatvan évvel ezelőtt is ügynökügyek borzolták a kedélyeket. Akkor sem igen lehetett eligazodni, sőt máig is csak töredékesen ismeretes például, kik dolgoztak a náci Németországnak Magyarországon.

MTI Itthon

Alkotmányellenes az ügynöktörvény

Az Alkotmánybíróság a törvény második és nyolcadik szakaszát találta alkotmányellenesnek. Az adatvédelmi ombudsman szerint nincs szükség új törvényre.

MTI Világ

Magyar nevek a szlovák ügynöklistán

Miután a pozsonyi székhelyű Nemzeti Emlékezet Hivatalának (ÚPN) internetes oldalán pénteken megjelentek a csehszlovák pártállam hírhedt államrendőrségének (StB) eddig ismeretlen ügynöklistái, az Új Szó néhány ismertebb magyar személy nevét emelte ki és tette közzé a lap szombati számában.

hvg.hu Itthon

Az ügynökbeszervezés még 1989-ben is gőzerővel folyt

Már recsegtek-ropogtak a szocialista rendszer eresztékei, de még 1989 első felében is több mint 2000 újabb célszemélyt vettek fel a megfigyeltek listájára. Összesen 165 ezer személy szerepelt a nyilvántartásokban, a megfigyeléssel pedig 8000 hálózati személyt foglalkoztatott.

MTI Itthon

Péterfalvi az ügynöklisták publikálásáról

Az állami cél érdekében eljáróknak az eljárással összefüggő adata nyilvános, így az állambiztonsági szolgálatokkal együttműködőké is, azonban elkerülendő, hogy visszaható hatályt adjanak ennek a szabálynak és az alkotmányos értékrend szempontjait alkalmazzák nem jogállami időszakra - közölte az adatvédelmi biztos.