szerző:
MTI/hvg.hu
Tetszett a cikk?

Fegyelmi eljárást indított Nagy Gábor Tamás I. kerületi polgármester ellen a budavári testület szerdai ülésén, a fegyelmi eljárást Vaskor László MDF-es alpolgármester kezdeményezte.

A hányatott sorsú Várbazár hasznosítása körül kialakult újabb mizéria az első kerületi polgármester újraválasztásába kerülhet. A hvg.hu információja szerint Nagy Gábor Tamás polgármester, aki egyben a Fidesz-MPSZ országgyűlési képviselője, tegnap elhagyta a képviselőtestület üléstermét azzal, hogy Vaskor László MDF-es alpolgármester a témában ellene benyújtott fegyelmi indítványa jogellenes, és kampánycélokat szolgál. Úgy tűnik azonban, ott maradt képviselőtársai pedig nem átallottak szégyenpadra vonni polgármesterüket.

A Hírszerző internetes portál szerint a polgármesteri teendőket a testület Görög Tibor exfideszes alpolgármesterre (aki a közelmúltban lépett ki a Fideszből) ruházta.
 
A testület azzal vádolja a polgármestert, hogy felhatalmazás és tájékoztatás nélkül adta ki 90 évre a Várbazárt egy kft.-nek.
 
Nagy Gábor Tamás szerint mind az ellene kezdeményezett fegyelmi eljárás, mind felfüggesztése törvénytelen; emiatt a kerületi jegyző a Fővárosi Közigazgatási Hivatalhoz, ő maga pedig 8 napon belül bírósághoz fordul az ügyben.
 
Katona Kálmán, az MDF főpolgármester-jelöltje még július elején felszólította a főpolgármester-jelölteket, hogy alakítsák ki álláspontjukat a budapesti Várbazár hasznosításával kapcsolatban. A műemlék előtt tartott sajtótájékoztatón a politikus elmondta: az MDF szerint az Ybl Miklós tervei alapján készült épületegyüttest eredeti funkciójának megfelelően, közterületként kellene újjáépíteni. Elképzelésük szerint a területen közpark, az épületekben kulturális és vendéglátó centrum működne.
 
Vaskor László, a kerület MDF-es polgármester-jelöltje pedig akkor arról beszélt, hogy informális és sajtóból szerzett értesüléseik szerint a kulturális tárca és a Budavári Önkormányzat döntése nyomán a műemlék hasznosítási jogát egy szíriai-kanadai érdekeltségű társaság kapta meg, amely 450 férőhelyes parkolót, irodaházat és plázajellegű üzleteket kíván építeni a vár oldalában.
 
A világörökség részét képező, 18 ezer négyzetméteres területen fekvő Várkert bazár a királyi palota részeként épült 1883-ban. A kulturális tárca 1999-ben döntött arról, hogy műemléki helyreállítással többfunkciós rendezvényközpontot lehet létrehozni a jelenleg a világ száz legveszélyeztetettebb műemlékének listáján szereplő épületegyüttesből.
 
A bazár tulajdonosa a kulturális tárca, a hasznosításba adó szervezet pedig a Várgondnokság Kht., amelyben a minisztérium 85, a Budavári Önkormányzat pedig 15 százalékban tulajdonos.

Az önkormányzati választások lebonyolítása is veszélyben van a kerületben. Korábban az önkörmányzati többség a választókörzetek határainak módosítását javasolta, ezt azonban a főváros kétszer is visszadobta, és a harmadik változat elkészítéséhez akkor szabott határidőt, amikor még nem tűzte ki a Köztársasági Elnök a választás időpontját. Az időpont kitűzése (október 1.) után azonban már a magasabbrendű jogszabály érvényes, ezért a folyamatot fel kell függeszteni, és majd csak a választások után lehetséges folytatni. „A testület egyébként a kerületi választási bizottságot sem tudja megválasztani az augusztus 11-ei határidőig, ezért a két témával kapcsolatban az Országos Választási Bizottsághoz kell fordulnunk állásfoglalás végett – mondta a hvg.hu-nak Kard Aladár, szabaddemokrata városatya - mert a „kerületben nincsenek meg a választások zavartalan lebonyolitásának feltételei”.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!