Több, mint 100 ezer külföldi feketemunkás Magyarországon

Szakértők a magyar gazdaság egészében 25-30 százalékosra becsülik a feketemunka arányát, a külföldiekét pedig az összes feketemunka 15-20 százalékára; egy felmérés szerint az illegálisan foglalkoztatott külföldiek 60 százaléka magyar nemzetiségű, csaknem 90 százalékuk a szomszédos országokból érkezik - írta a Népszabadság.

  • MTI MTI
Több, mint 100 ezer külföldi feketemunkás Magyarországon
Becslések szerint százharminc és kétszázezer közé tehető a Magyarországon feketén foglalkoztatott külföldi állampolgárok száma. Közülük az első negyedévben a munkaügyi felügyelők összesen hatot buktattak le - olvasható a lapban. A cikk megállapításai azon a friss kérdőíves felmérésen alapulnak, amit az MTA egyik kutatóintézetének munkatársai végeztek  az Országos Foglalkoztatási Közalapítvány támogatásával.

A kutatók szerint viszont nem a külföldiek szabálytalan foglalkoztatása jelenti az alapvető problémát, hanem általában a fekete munka, amelynek leküzdéséhez elsősorban a legális foglalkoztatás terheinek csökkentése szükséges. A külföldiek illegális munkavállalása az építőiparban és a mezőgazdaságban a legelterjedtebb - teszik hozzá, ám - mint megjegyzik - a lista tarka: a csángó takarítónőtől a vajdasági ingázó építési vállalkozón, a vegyésztechnikuson, a román kesztyűgyári munkáson át a maláj informatikuson keresztül a nigériai mosogatóig tart. Jellemzően a húsz- és harminc éves korosztály vállalja a szabálytalanságot - írja a Népszabadság.
 
A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

A svédek hat hónapra voltak tőle, a románoknak hat bombára elég nyersanyaguk volt – így lett 25 ország majdnem atomhatalom

Az első atombomba ledobása óta több mint két tucat ország akart nukleáris fegyvert, ám a nagyhatalmak így vagy úgy, de mindig találtak eszközt a leszerelésükre. Spanyolország, Svájc, Svédország Románia, Tajvan és egy sor másik ország mind előrehaladott programot vitt a tömegpusztító fegyverek előállítására, ahol nem egyszer a szerencse hozta el az áttörést. A tervek feladásához pedig minden esetben erős diplomáciai, vagy katonai ráhatás kellett.