A megmozdulást szervező civil tömörülések felhívása értelmében "az úgynevezett Magyar Gárda felesketése, illetve az újfasiszta neonáci erők magyarországi térnyerése, valamint a kirekesztés minden formája ellen" gyűlnek össze. A tömegben "Soha többé fasizmust" feliratú táblák voltak, néhányan "Magyar vagyok, nem gárdista"-feliratú pólóban érkeztek. Több tábla, és a rajtuk megjelenő fotó emlékeztetett a negyvenes évek magyarországi zsidóldözéseinek tragikus emlékére.
A program szerint a MAL, a Magyar Ellenállók és Antifasiszták Szövetsége (NEASZ) és a Nagy Imre társaság képviselői mellett Tamás Gáspár Miklós filozófus és Daróczi Ágnes publicista szólaltak fel a Várban zajló felesketés ellen. A hvg.hu tudósítója arról számolt be, hogy a szónokokon kívül Szalóki Ági énekes is fellépett, aki egy székely népdalt énekelt el és hangsúlyozta a kultúrák és etnikuok együttélésének fontosságát. Daróczi Ágnes szónoklatában feltette a kérdést: ha szombaton, azaz a demonstráció napján megszokott polgári életét élte volna és otthon maradt volna, hogyan nézne azon rokonainak szemébe, akik koncentrációs táborokból érkeztek vissza? Daróczi Ágnes a magyar történelmen végigtekintve sorolt fel példákat arra, hogy a cigányság mikor és hogyan vállalt szerepet sorsfordító történelmi helyzetekben, a Bocskai-felkeléstől 1956-ig.
Tamás Gáspár Mikós szarkasztikusan úgy kezdte megszólalását: örül, hogy a "magyar SS" megalakulásának napján ilyen szép számban gyűltek össze a tiltakozók. De - mint mondta - ez a mostani már az ötödik szélsőjobbos, félkatonai szervezet, amely megalakult Magyarországon. Egyben feltette a kérdést: milyen társadalmi viszonyok vezethettek oda, hogy jónéhány magyar fiatal az újnáci eszmékben látja az erkölcs, a biztonság, a méltóság megtestesülését? "Milyen ország ez?" - kérdezte a szónok.
Részt vettek a demonstráción az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) és több fővárosi roma szervezet képviselői is. Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke az MTI-nek úgy fogalmazott: "ahol a rasszizmus és az antiszemitizmus ellen fel kel lépni, ott a cigányoknak kötelező megjelenniük." A megmozdulásvégén a szervezők a fasizmus ellen küzdő "igazi gárdisták"nevét olvasták fel, azaz a hazai antifasiszta ellenállásban résztvevőkről emlékeztek meg, Bajcsy-Zsilinszky Endrétől Karig Sárán, Sólyom László tábornokon át Ottlik Gézáig sorolva a neveket. Egyben jelezték, ha kell, folytatják a tiltakozások sorozatát a Magyar Gárda ellen.
-
2007.08.25 - 12:27
-
2007.08.25 - 12:27
-
2 perc
A Magyar Gárda ellen tüntettek antifasiszták
Az MTI tudósítójának becslése szerint néhány százan gyűltek össze a Magyar Antifasiszta Liga (MAL), a Nagy Imre Társaság és más civil szervezetek kezdeményezésére a Magyar Gárda felesketése elleni tüntetésen szombaton kora délután, a Dózsa György téren. A hvg.hu tudósítója szerint a demonstráció végére mintegy ezren-ezerötszázan lehettek.

Török Gábor szerint Orbán pólója arra utal, hogy a választás időpontja hivatalos
Parlamenti választások: A Sándor-palota szerint Sulyok dönt, és nem egyeztet senkivel
A tudományos dolgozók lemondásra szólították fel az Orbánnal egy Digitális Polgári Körben ülő HUN-REN vezérigazgatót
Jakab Roland: A digitális innováció érdekében léptem be az első Digitális Polgári Körbe
"A Fidesz egy pattanás egy mocsári tündér fenekén" - Túlélheti ‘26-ot a NER?
Politikusokat, és résztvevőket kérdeztük Tusványoson arról, hogy el tudják-e képzelni, hogy a Fidesz 2026-ban ellenzékbe kerül.
Kemény hazaútra készülhetnek a Balatonról Budapestre tartók
Megnövekedett a forgalom az északi és a déli parton is, az M7-es autópályán ugyancsak torlódásokra kell számítani.
„Két személyiség él bennem” – 12 adag kávéval kezdi a napot Carolina Vergnano, a legrégebbi olasz kávémanufaktúra vezetője
Keményen válaszolt Majka a bindzsisztáni miniszterelnök „lelövését” bírálóknak
Lovas Roziék petíciót indítanak a köztéri politikai plakátok ellen
A céljuk, hogy a közterekről eltűnjenek a gyűlöletkeltő politikai hirdetések.