Tetszett a cikk?

Mintegy 3-500 ezer köbméter földet fog a Dunába lökni egy földcsuszamlás Dunaszekcsőnél, a folyamatot nem lehet megállítani – írja a FigyelőNet. A legpesszimistább forgatókönyv szerint a földtömeg egyszerre omlik le, magával rántja a település vízművét és három házat, lehetetlenné teszi a hajózást, és egy szökőárszerű kisebb lökést indít el.

A dunaszekcsői Várhegy és Szent János-hegy keleti oldalán futó, átlagosan 50 méter magas löszfalszakaszon 2006 novemberétől figyelhetők meg a felszínen is jól látható, több tíz centiméteres repedések. Ezek mentén mintegy 200 méter hosszan, közel 30 méter széles sávban készül leválni egy réteg a partfalról - mondta el a FigyelőNetnek Kraft János, a pécsi bányakapitányság geológusa.

Az említett lösztömeget vastagon fedi a kultúrtalaj, amely mindeddig eltakarta a mélyben húzódó – 2001-től már felszíni süllyedést okozó – repedéseket. Ha ezek az árkok, valójában szakadási vonalak, már a felszínen is jól látszanak, az azt jelenti, hogy a folyamat olyan előrehaladott állapotban van, ahonnét már nem lehet visszafordítani – emelte ki a szakember, aki napi munkája során folyamatosan kutatja a területet.

A Duna tartósan magas vízállása esetén a talajvíz megemelkedik, átáztatja a löszfal alsó részét, és „síkosítja” az alatta elterülő agyagréteget. Ilyen körülmények között csak idő kérdése, hogy mikor „csúszik ki a löszfal lába” a Duna felé. Magyarországon az alig észrevehető kisebb mozgások mellett feljegyeztek olyan méretű suvadást, ahol néhány perc alatt több mint egymillió köbméternyi föld csúszott a Dunába.

Kraft János szerint a Dunaszekcsői suvadást akár a következő árvíz is előidézheti. A megemelkedett folyó- és talajvízszint mélyen átáztatja majd az agyag és a lösz érintkezési sávját, ám a Duna oldalnyomása még „látszólagosan megtámasztja” a löszfalat. Ahogy azonban az áradás levonul, megszűnik az „áztató támaszték”, az irdatlan tömeg a folyó felé indul.

Megsemmisülhet három ház – az egyiket már most lakhatatlanná tették a földmozgások –, és a későbbiekben várható utómozgások eredményeként mélybe zuhanhat a település vízműve is. A szakemberek ezt már nem tudják megakadályozni, már csak a csúszások és omlások után avatkozhatnak be: meg kell akadályozni a partfal további mozgását, mert legközelebb már a falu belterülete fog veszélybe kerülni. Végső soron szó szerint elfogyhat majd a továbbiakban a dunaszekcsői Várhegy. A településen jelenleg ugrásra készen áll az önkormányzat, a vízügy és a katasztrófavédelem.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!