szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Civil szervezetek és az Országos Cigány Önkormányzat ellenzik a családtámogatási és segélyezési rendszer megreformálását - derült ki az MTI kérdésére adott válaszokból.

A Nagycsaládosok Országos Egyesülete nem látja világosan a kormányzat szándékát, hogy miként kívánják átalakítani és megreformálni a családtámogatási rendszert, ezért véleményt sem tudnak alkotni a javaslattervekről. A szervezet elnöke az MTI megkeresésére annyit leszögezett: "nem akarnak családellenes törvényt". Szabó Endre azt mondta: "a gondolkodás fázisában" vannak, és addig nem kívánnak a sajtóban megjelentekre reagálni, amíg "nem látnak világosan". Hozzátette: ha van világos irányelv, akkor ők is megfogalmazzák véleményüket, de, mint mondta, addig, amíg a miniszterelnök és a szakminiszter is mást-mást mond, a kiszivárogatott részletekre nem kívánnak reagálni. 

Mozsár István, a Létminimum Alatt Élők Társasága nevű szervezet elnökségi tagja, és a Rászorulók Országos Egyesületének elnöke, az MTI-nek úgy fogalmazott: "a közmunka az közmunka, a segély az segély, és ennek így kell maradnia". Véleménye szerint a családtámogatási rendszert nem elvonással kellene megreformálni, hanem többlet juttatással jobbá tenni. 

Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum vezetője az MTI-nek azt mondta: mivel a konkrét javaslattervezetet nem ismerik, a híradásokból szerzett információk alapján alakítják ki véleményüket, és e mellett saját elképzeléseiket is kidolgozzák. 
 
Az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) álláspontját ismertetve ifj. Bogdán János szóvivő úgy fogalmazott: Magyarországon mintegy 3 millió ember, a társadalom egyharmada szegény, illetve "a létezés határán él". Az OCÖ álláspontja szerint nem szabad sem a segéllyel, sem a munkával büntetni az embereket, e helyett piacképes, és méltó megélhetést biztosító jövedelemhez kell juttatni őket. 
 
Széles körű társadalmi párbeszédet indítottak, amelynek végén őszig törvényjavaslatot készítenek, és azt átadják mind az öt parlamenti párt elnökének - tette hozzá. Valamennyi nyilatkozó egybehangzóan elutasította azt a javaslatot, hogy a harmadik gyermek után családi pótlék helyett adókedvezményt lehessen igénybe venni. 
 
A kormány a szociális támogatások rendszerét az állástalanok segítése érdekében három javaslattal alakítaná át. A pénzügyi támogatások átalakításával arra ösztönözné az önkormányzatokat, hogy a rendelkezésre álló forrásokat segélyezés helyett közmunkaprogramokra fordítsák; a fiatal munkanélküliek csak akkor kaphatnának segélyt, ha képzésen vesznek részt; a minimálbér és a segély legmagasabb összegét pedig távolítani kell egymástól, hogy az érintetteknek érdemesebb legyen inkább munkát találni a segély helyett.
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Gazdaság

Ősszel módosulhat a szociális segélyezés rendszere

Szükség van a rendszeres szociális segélyezés korrekciójára, a szükséges törvénymódosításokról ősszel tárgyalhat a parlament - erről a szociális és munkaügyi miniszter beszélt hétfőn Bátonyterenyén egy foglalkoztatási konferencián.

MTI Itthon

Segély: diszkriminatív a monoki önkormányzat döntése

A Szociális és Munkaügyi Minisztérium (SZMM) azzal a kéréssel fordult a közigazgatási hivatalokat irányító Önkormányzati Minisztériumhoz, hogy az önkormányzati rendeletekkel kapcsolatos törvényességi felügyeletet ellátva a lehető legrövidebb időn belül folytassák le a szükséges eljárásokat.

MTI Itthon

Csökkenti a kormány a segély maximális összegét

A szociális segély összegének csökkentése mellett a minimálbér emelése is felmerült lehetőségként annak érdekében, hogy a mainál nagyobb legyen a különbség a legkisebb bér és a segély között - értesült a Népszabadság.