Tetszett a cikk?

Életbe lépett csütörtökön a közbiztonsági törvénycsomag, amely a szabálysértési törvény mellett mintegy féltucatnyi jogszabályt módosít annak érdekében, hogy hatékonyabban léphessenek fel a hatóságok, elsősorban a tulajdon elleni szabálysértésekkel szemben.

A módosítások lehetőséget adnak elzárás kiszabására a fiatalkorú elkövetőkkel szemben is, az ügyek felderítése a jegyzőtől a rendőrséghez kerül, elbírálásukat pedig az erre kijelölt bírósági titkárok is végezhetik.

A törvény szerint a rendőrség elzárással is sújtható szabálysértés esetén – ha tettenérésre kerül sor – az eljárás alá vont személyt gyorsított bírósági eljárás céljából őrizetbe veheti. A tettenérésre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni akkor is, ha a szabálysértés helyszínéről elmenekült elkövetőt a rendőrség az elkövetéstől számított 48 órán belül elfogja.

A törvény alapján 150 ezer forintos pénzbüntetést, vagy elzárást kaphat, aki húszezer forintot meg nem haladó értékű lopást, sikkasztást, orgazdaságot vagy ekkora összeget meg nem haladó csalást, szándékos rongálást, hűtlen kezelést követ el. Ugyanez lehet a büntetés a nem gépi meghajtású járművek – például kerékpár – ellopásáért, valamint azért, ha valaki a hatóságnál vagy közfeladatot ellátó szervnél vészhelyzetről vagy rendzavarásról valótlan bejelentést tesz, és a hamis bejelentés alapján a hatóság vagy a közfeladatot ellátó szerv szükségtelenül a bejelentésben megjelölt helyszínre vonult vagy egyéb intézkedésre kényszerült.

Elzárással, vagy 150 ezer forintos büntetéssel sújtható továbbá az, aki a bíróság által feloszlatott társadalmi szervezet működésében a feloszlatás után részt vesz, vagy nyilvános rendezvényen a szervezet egyenruháját vagy formaruháját viseli.

A napokban Frech Ágnes, a Fővárosi Bíróság büntető kollégiumának vezetője úgy nyilatkozott, hogy a jogszabály egyes rendelkezéseire – így többek között az eljárási határidők rövidülésére, vagy a kijelölt titkárok új munkakörbe helyezésére – nem volt ideje felkészülni a bíróságnak, ezért azokat valószínűleg sok helyen nem is lehet a hatályba lépést követően nyomban alkalmazni.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Itthon

Újabb alkotmánymódosító javaslaton vitázhat a Ház

A jövő héten képnapos ülést tart az Országgyűlés, amely megkezdi egy újabb alkotmánymódosítási javaslat vitáját, és dönthet a kilakoltatási moratórium meghosszabbításáról szóló törvényjavaslatról. A parlament július 19-én választja meg az új házelnököt, a két új alkotmánybírót és a tervek szerint dönt a közmédiumok szerkezeti átalakítását szolgáló törvényjavaslatról.

MTI Itthon

Alsóörsi vérengzés: megszólalt a politika

A pártok is megszólaltak a brutális alsóörsi lövöldözés után. A Jobbik és az MSZP is azt veti az Orbán-kormány szemére, hogy bár belügyminiszterük azt ígérte, két hét alatt rendet tesz, nem így lett.

hvg.hu Itthon

Pintér Sándor majd rendet tesz, ugye?

Két héten belül már érezni fogják az emberek, hogy javult a közbiztonság – ígérte bemutatkozásakor Pintér Sándor leendő belügyminiszter. A korábbi főrendőrre és belügyminiszterre afféle megoldóemberként tekint az új kormány, a csodavárás azonban korábbi eredményeit szemlélve kevésbé indokolt.

Papp László Tamás Vélemény

Az alsóörsi rémdráma tanulságai

A bűnözés olyan, mint a cukorbetegség vagy az allergia. Teljesen megszüntetni nem lehet, csak megfelelő terápiával optimális szinten tartani. Ehhez azonban nemcsak a kórt orvosló rendőr, de a „páciens” társadalom szemléletváltása is kell. Határozott fellépésre szükség van, de arányérzékre is. Két rendőr halála után rengetegen követelnek drákói büntetőpolitikát. Haragjuk érthető, de a szabályok ötletszerű, indulatvezérelt felülírása csak pótcselekvés. A jogrendszer átszabása fontosabb dolog, semhogy az illúziókergető rendpárti demagógia terepasztalává váljon.

MTI Itthon

FRSZ: nem lehet 3500 új rendőrt felvenni

Nem lehet egyik pillanatról a másikra 3.500 rendőrt felvenni - mondta Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet vezetője azzal kapcsolatban, hogy a Fidesz-KDNP kormányprogramja szerint "a választások után azonnal növelni kell a rendőrség létszámát", az országnak legalább 3500 új rendőrre van szüksége.