szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Radnóti Sándor a 168 Órának árulta el, miért mondott le a Kossuth- és Széchenyi-díj Irodalmi Albizottságának elnöki posztjáról.

Radnóti Sándor a múlt héten lemondott a Kossuth- és Széchenyi-díj Irodalmi Albizottságának elnöki posztjáról. Radnóti a 168 Óra legfrissebb számának adott interjújában elmondta: már azt is elfogadhatatlannak tartotta, hogy "fideszes kultúrpolitikusok nyilvánosan megüzenték, kinek kellene Kossuth-díjat adni", de döntésében az "utolsó csepp az Alkotmánybíróság jogkörének korlátozása" volt. "Betelt a pohár" - tette hozzá. "Ha ezt is meg lehet tenni, akkor végképp semmi garancia nincs arra, hogy a politika betartja a demokrácia íratlan szabályait" - jelentette ki az esztéta.

Elmondta: a díjakról a végső döntést a Kossuth- és Széchenyi-díj Irodalmi Albizottság jelölései alapján mindig a politikusokkal kiegészült főbizottság hozta meg, melynek tagjai - többek között - a mindenkori miniszterelnök, a kancelláriaminiszter, a kulturális, oktatási tárca vezetője. "Semmi esélyét nem láttam, hogy komolyan vennék szakmai ajánlásainkat" - fogalmazott Radnóti.

A lemondott elnök, aki a Horn-kormány idején került a grémiumba, már 1999-ben, az első Orbán-kormány idején is leköszönt a posztról. Arról az időszakról szólva felidézte: "a kormányváltás után kaptam egy kioktató levelet Orbán Viktortól, hogy vegyem tudomásul, nekik szabad kezük van a döntésekben". 2008-ban, a Gyurcsány-kormány alatt azonban felkérték az elnöki posztra, amit elvállalt, mert úgy látta, az a kormány "nem akarja ráerőltetni preferenciáit a kulturális életre". "Nem csalódtam" - jelentette ki.

Radnóti lemondásával egyébként Závada Pál, Bacsó Béla, Takács Zsuzsa, Sándor Iván és Baranyi Ferenc is távozott az albizottságból. A 168 Óra kérdésére, miszerint nem gondolja-e úgy, hogy ezzel mintegy "tálcán kínálják a lehetőséget", hogy a grémiumba a Fideszhez lojális szakemberek kerüljenek, kijelentette: "lehetőség szerint elkerülöm az érintkezést azzal a kormánnyal, amely az alkotmányt papírrongynak tekinti". Ezzel együtt nem gondolja, hogy a fideszes központosított kultúra az egykori Aczél-korszakot hozná vissza. "Ehhez tekintélyes kultúrpolitikus kellene, aki viszonylag önálló hatalommal uralhatná saját területét. Ilyen személy jelenleg nincs. Itt most olyan rendszer épült ki, amelynek egyetlen hatalmi központja van: a miniszterelnök" - fogalmazott.

Úgy látja, a kormányfőt ma már nem érdekli a magaskultúra. "Populista vezérek nem szokták kedvelni a társadalomkritikus, önálló gondolkodásra nevelő elitművészetet. Jobban pártolják az olyan ágazatokat, amelyek széles tömegekre hatnak, táplálják a nemzeti önérzetet. Ilyen a sport is, amelynek lényegesen kiemeltebb szerep jut, mint a magaskultúrának, aminek folyamatosan csökkentik a támogatását, mint most a költségvetésből kiderül" - jelentette ki a lapnak Radnóti.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!