szerző:
Roma Sajtóközpont
Tetszett a cikk?

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) álláspontja szerint a rendfenntartó szerepben tetszelgők félelemkeltő tevékenysége Gyöngyöspatán nem tartozott a gyülekezési jog hatálya alá. A településen tíz napig „járőrözők”, fenyegető fellépésükkel az állami erőszak-monopóliumot kérdőjelezték meg, a rendőrség tétlensége pedig jogbizonytalanságot okozott.

A TASZ állásfoglalása szerint Gyöngyöspatán a rendfenntartás szerepét maguknak kisajátítók félelemkeltő tevékenysége nem tartozott a szabadságjogok, így a gyülekezési jog védelme alá. Az erről szóló törvény értelmében a gyülekezési jog gyakorlása nem valósíthat meg bűncselekményt, vagy bűncselekmény elkövetésére való felhívást, valamint nem járhat mások jogainak és szabadságának sérelmével. A jogvédők álláspontja szerint Gyöngyöspatán mindkét feltétel megvalósulhatott. A gyülekezési jog elveszti jogszerűségét, amint annak célja nem a kollektív véleménynyilvánítás, hanem mások, jelen esetben a gyöngyöspatai romák megfélemlítése.

A rendőrség is törvényt sértett?

A TASZ szerint a rendőri intézkedés elmaradása miatt felmerül a hivatali visszaélés lehetősége. A Büntető Törvénykönyv úgy fogalmaz, hogy az a hivatalos személy, aki azért, hogy jogtalan hátrányt okozzon, vagy jogtalan előnyt szerezzen, hivatali kötelességét megszegi, hatáskörét túllépi, vagy hivatali helyzetével egyébként visszaél, bűntettet követ el. A jogvédők úgy vélik, hogy ha a rendőrség illetékesei szándékosan mulasztották el a szükséges és törvényes intézkedések megtételét, akkor megtörtént a hivatali visszaélés.

A rendőrség tétlensége a TASZ álláspontja szerint széleskörűen veszélyezteti a társadalmat, mert a hatóság nem üldözte megfelelően a jogellenes cselekmények, különösen a gyűlölet-bűncselekmények elkövetőit. Ez azt sugallja a társadalomnak, hogy az elkövetők szabadon folytathatják a tevékenységüket, és másokat is erre bátoríthat. Az állami védelem hiányában a kisebbségi csoportok elveszítik a bizalmukat a jogalkalmazó hatóságokban és a rendészeti vezetésben, és tovább marginalizálódhatnak. Mindez pedig végeláthatatlan erőszakspirálba torkollhat.

A TASZ kéri a kormányt, hogy nyilvánosan és megfelelő szinten foglaljon állást és ítélje el a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület, a többi paramilitáris szervezet gyöngyöspatai tevékenységét, valamint a rendőrség tétlenségét. Tegyék egyértelművé az állampolgárok számára, hogy az erőszak-monopólium kizárólag az államot illeti meg, és hogy a Gyöngyöspatán történtek veszélyeztették a jogbiztonságot. Kérik továbbá, hogy a kormány a Belügyminiszteren keresztül utasítsa a rendőrséget a megfelelő büntetőeljárások megindítására.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!