szerző:
Csikász Brigitta
Tetszett a cikk?

"Egy rendőr, egy autó" a neve annak az új rendőrségi programnak, amelyet a főváros három kerületében vezet be kísérleti jelleggel a Budapesti Rendőr-főkapitányság. Az év elején Győrben már próbálkoztak hasonlóval, de a kísérletezésnek nem lett jó vége, az egyik szakszervezet pedig a program azonnali leállítását követelte. A rendőrségi vezetők szerint egy tilosban parkoló járműhöz nem kell két intézkedő rendőr.

„Kollégáink életével játszanak egy ötlet miatt. (...) Javasoljuk a kísérletező kedvű ORFK-nak, hogy az ötletgazda saját magán próbálja ki először az elképzeléseit, csak utána sodorjon veszélybe másokat” – kritizálta a győri „Egy autó, egy rendőr” programot áprilisi közleményében Kiss Sándor, a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének alelnöke (RKDSZ).

Az amerikai  sheriffrendszer alapján kialakított programot először Győrben vezették be márciusban. Ez azt jelenti, hogy a szolgálati autóval – a szokásos eljárástól eltérően – nem két, hanem egy rendőr járőrözött. Április 9-én viszont a város egyik üztelközpontjának parkolójában egy bűncselekmény helyszínére kiérkező rendőrt megtámadtak, az RKDSZ pedig az Országos Rendőr-főkapitánysághoz (ORFK) fordult, hogy állítsák le a programot. A győri kísérlet három hónap után lezárult.

Osztódással szaporítás

A program ellen nemcsak az érdekvédők, hanem maguk a rendőrök is tiltakoztak különféle internetes fórumokon, ennek ellenére a rendőri vezetés ragaszkodik a program folytatásához. Értesüléseink szerint a főváros  XVI., a XVII. és a XVIII. kerületét szemelte ki arra a rendőri vezetés, hogy megnézze, működtethető-e a program Budapesten.

Stiller Ákos

A kísérletet állítólag az ORFK finanszírozta volna, de nem zárható ki, hogy a Budapesti Rendőr-főkapitányság saját keretéből fogja a költségeket fedezni. Nevük elhallgatását kérő rendőrségi források a hvg.hu-nak azt mondták, a vezetés így próbálja növelni a közterületen lévő járőrök számát. „Továbbra is nagy az igény erre, ugyanakkor jelentős létszámnövelésre nincs esély” - magyarázta egy forrás, mi vezette az ORFK-t arra, hogy a programot Budapesten is megpróbálja bevezetni.

Egy Budapesten szolgálatot teljesítő rendőr a hvg.hu-nak azt mondta, hogy a leginkább a bűnmegelőzést szolgáló "látható rendőrség" program helyett jobb lenne, ha a reagáló rendőrségre helyeznék a hangsúlyt. Tehát nem a közterületi jelenlét volna a hangsúlyos, hanem az, hogy jelzés vagy bejelentés esetén az egyenruhások mielőbb kiérjenek a helyszínre. A hivatásos egyébként úgy gondolja, Budapesten életveszélyes is lehet rendőröket magukban, társ nélkül az utcára küldeni.

Járókelők siettek a járőr segítségére
A győri rendőrség április 9-én bejelentést kapott, hogy az egyik üzletközpont parkolójában két hajléktalan zaklatta az embereket. A helyszínre érkező járőrt - alighogy kiszállt az autóból - támadás érte. Az RKDSZ közleménye szerint a támadás „olyan hirtelen és heves volt, hogy kollégánknak nem volt lehetősége még segítséget sem hívni. Állampolgárok siettek a segítségére, és közös erővel tudták csak megfékezni a támadót”.

A tervekről név nélkül beszámoló rendőrségi források szerint az egyedül szolgálatot teljesítők nem lennének magukra hagyva az utcán, hiszen a rádiójuk, illetve a gépkocsikra felszerelt kamerák révén állandó összeköttetésben lennének az ügyeleti központtal, így ha szükséges, azonnal kaphatnak erősítést. Ugyanakkor az egyedül járőrözőkre nem bíznának olyan feladatot vagy intézkedést, amely veszélyes lehet. A rendőrségi vezető szerint házi őrizetben lévők ellenőrzéséhez, esetleg tilosban parkoló járművek megbírságolásához küldenék ki őket, ahova nem kell két rendőr. A forrás szerint a programban résztvevők egyébként is szakmai és pszichikai felkészítést kapnak majd.

A kriminológus szerint nem elvetendő az ötlet

„A védett növénynek számító hóvirágot árusító nénit sem kell hat rendőrnek felelősségre vonnia” – jegyezte meg Finszter Géza kriminológus a hvg.hu-nak. A rendvédelem kérdéseivel foglalkozó kutató elmondta, ismeri a programot, de nem hallott még arról, hogy hazánkban be akarják vezetni. „Szlogenek mindig voltak. Biztosan sokan emlékeznek arra, amikor azt mondták az egyenruhásnak, szállj ki az autóból és menj gyalog. Amiről aztán gyorsan kiderült, hogy alkalmatlan módszer a nagyobb erő mozgatására.”

Ezzel szemben – tette hozzá – az „Egy rendőr, egy autó” erőkoncentráció szempontjából előnyös lehet. „Úgy, mint amikor a taxisok a rádiójuk révén kérnek segítséget egymástól, ha szükség van rá.” Összességében úgy vélekedett a szakember, hogy van a programban ráció, persze megfelelő műszaki és kommunikációs felszereléssel, valamint ügyeleti szervezéssel.

Az új rendőri munka fogadtatása Győrben – úgy tudjuk – nem volt ennyire kedvező. A Győr-Moson-Sopron megyei székhelyen egy negyedéven át igyekeztek elsajátítani a programot. A tapasztaltakról készített jelentés információink alapján az ORFK-n van, ám nem tudni, javasolja-e az „Egy rendőr, egy autó” elterjesztését vagy sem. Mint hogy azt sem, az amerikai módi mennyire ültethető át a magyar gyakorlatba.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!