szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Nettó 5 milliárd 121 millió forintot tett ki a tavaly októberi vörösiszap-katasztrófa utáni komplett újjáépítés Devecserben, Kolontáron és Somlóvásárhelyen - közölte a beruházás fővállalkozója, a VeszprémBer Zrt. vezérigazgatója pénteken. A mentés, helyreállítás teljes számlája 35,5 milliárdra rúg.

A fővállalkozói szerződés szerint az 5 milliárd forintból összesen 109 összkomfortos lakóházat építettek fel teljes közműellátással, beépített konyhával, s a telken belüli munkákat - kerítésépítés, tereprendezés, térburkolat lerakása - is elvégezték - mondta Hellebrandt Ferenc. A katasztrófa sújtotta településeken összesen 2,5 kilométernyi aszfaltos utat építettek, két oldalán térkövezett járdával, kapubejárókkal.

A közbeszerzésen nyertes cégnek két kilométer hosszon felszíni vízelvezető árkot és zárt csapadékcsatorna-rendszert, továbbá 2,4 kilométeren ivóvíz- és szennyvízrendszert, gáz- és áramhálózatot kellett kiépítenie. A lakóházakhoz gyengeáramú rendszer is kiépült tv-, internet- és telefonhasználathoz. A VeszprémBer Zrt. végzi a szerződés szerint a több mint tizenkétezer négyzetméternyi közterületi zöldfelület, közpark kialakítását térburkolattal, járdákkal, növényzettel.

A vezérigazgató szerint az ötmilliárd forintos keretösszegbe beletartozott az összesen 289 károsodott épület bontása a járulékos munkákkal, a bontás utáni tereprendezéssel, a közművek kikötésével, kiváltásával, illetve az utak helyreállításával együtt. Hozzátette: a teljes beruházáshoz tartozott az újjáépítési területen a komplett épület- és közműtervezés, az engedélyezési és a kiviteli tervek elkészítése hatósági, szakhatósági engedélyekkel, használatba vétellel és üzembe helyezéssel.

Új lakóházak Devecseren
MTI / Szigetváry Zsolt

Hellebrandt Ferenc emlékeztetett, hogy a 109 lakóépület műszaki átadása július 31-én a birtokba adással lezárult. Ugyanígy határidőre elkészültek a közművek, az utak, a közterületek és a zöldfelületek. Tájékoztatása szerint Devecserben hét épület bontása és az út helyreállítása - a még fennálló jogi akadályok miatt - e hónap  végén fejeződik be.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) összesítése szerint a vörösiszap-katasztrófa miatti védekezés, helyreállítás és újjáépítés költsége idén szeptember 13-ig összesen 35 milliárd 500 millió forintot tett ki, amelyből augusztus végéig csaknem 23 milliárd 600 millió forintot fizettek ki a központi költségvetésből. A kifizetendő tételek között még 12 milliárd forint szerepel. A külterületek kármentesítését végző Mecsekérc Zrt.-nek eddig 8 milliárd 400 millió forintot utaltak át, és még 9 milliárd 400 millió forintot fognak kifizetni.

Az összesítés szerint a katasztrófa 35 milliárd 500 millió forintos kiadásaiba beletartozik az új lakóparkok 5 milliárdos költsége mellett a károsultak kárenyhítése (lakások, bútorok és egyéb ingóságok) és a vállalkozások kártalanítása.

A Vidékfejlesztési Minisztérium (VM) szerdán közölte, hogy a Közép-Dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség összesen 135 milliárd 140 millió forint hulladékgazdálkodási bírságot szabott ki a Magyar Alumínium Termelő és Kereskedelmi (MAL) Zrt.-re a tavaly október 4-én történt vörösiszap-katasztrófa miatt. A MAL vezetése és a cég jogi képviselője csütörtökön közölte, hogy jogi úton támadják meg a bírságról szóló határozatot, mert az összeg - szerintük - példátlan és eltúlzott. Aláhúzták: az első fokon kiszabott hatalmas összeget egyetlen magyar cég sem tudná megfizetni, a fellebbezésben a kiszabott bírság jogalapját és összegszerűségét is vitatják.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!