Furgonokkal hajtott a tüntetőknek a rendőrség Belgrádban
Szombat óta újra fellángoltak a tiltakozások, vasárnap éjjel és hétő hajnalban a tüntetők több helyen barikádokat emeltek, miközben a letartóztatott társaik szabadon bocsátását követelik.
hvg.hu
Szombat óta újra több helyen tüntetnek Szerbiában. A rendőrök által alkalmazott erőszakos oszlatási takikákról a szerb N1 portál vett észre a közösségi médiában terjedő videókat. A felvételek tanúsága szerint a belgrádi Vojvode Stepe utcán négy rendőrségi furgon nagy sebességgel alakzatban hajt a tüntetők irányába, akik ezt látva menekülőre fogják:
Belgrade, Serbia30 June 2025#Repost @serbialive_beograd pic.twitter.com/GsLjQYIy7v
Hétfő reggelre több ezer kormányellenes tüntető torlaszolta el az utcákat számos szerbiai városban, és követelte a rendőrség által őrizetbe vett tüntető társaik szabadon bocsátását – írja a Szabad Európa Rádiószerb kiadása, amit a Telex vett észre.
A diákok vezette tüntetők fémkerítésekkel és kukákkal zárták el többek között Belgrádban a Gazelle-hidat, amely a Száva folyó felett átívelő egyik legfontosabb összekötő kapocs. Hírügynökségi beszámolók alapján a tüntetők megostromolták és tojásokkal dobálták a kormányzó Alekszandar Vucsics pártja, a Szerb Haladó Párt (SNS) irodáját.
A szervezők közleménye alapján a fővárosban 30 barikádot emeltek és hasonló akciót tartottak 22 másik szerb városban is. A diákok által vezetett tüntetések azután erősödtek fel, hogy a rendfenntartó erők tisztviselői elkezdték őrizetbe venni a június 28-án Belgrádban tartott nagyszabású tüntetés résztvevőit.
Hat rendőr és két civil sérült meg a belgrádi kormányellenes tüntetésen.
A rendőrség szerint 36 ezren, a független becslések szerint pedig 140 ezren tüntettek szombaton a szerb fővárosban a köztársasági elnök távozását és előrehozott választásokat követelve. A tüntetők több helyen összetűzésbe kerültek a rendőrökkel, amelyek végül könnygázzal oszlatták fel a tömeget.
Vasárnap késő este a tüntetők visszatértek az utcákra és követelték a szombaton letartóztatottak szabadon bocsátását. Vucsics azt mondta, hogy a bűnüldöző szervek „még sok letartóztatást fognak végrehajtani”.
A belügyminiszter közlése alapján 77 embert vettek őrizetbe, ezek közül többeket már szabadon bocsátottak, de legalább 38-an még vasárnap is be voltak zárva. Az ügyészek szerint a letartóztatottakat legfeljebb 48 órán át tartják fogva, mert erőszakot követtek el és rendőrökre támadtak a fővárosban.
A szerbiai egyetemisták tavaly novemberben kezdtek tiltakozásba, azt követően, hogy leszakadt az újvidéki pályaudvar előtetője, tizenhat ember halálát okozva. Sokan az elharapózó kormányzati korrupciót és az állami infrastrukturális kivitelezésekben tapasztalható hanyagságot okolták a tragédiáért, emiatt tömegtüntetések sorozata vette kezdetét.
A hallgatók a héten közölték, amennyiben nem teljesülnek követeléseik, a polgári engedetlenség minden eszközével élni fognak annak érdekében, hogy megóvják a szabad és törvényes demokratikus rendszerhez való alapvető jogukat.
Szerbiában a tervek szerint 2027-ben tartanak parlamenti és elnökválasztást.
A hatóságok már a demonstráció előtt is több embert letartóztattak az államrend elleni szervezkedésre hivatkozva:
Belgrádban is eseménydúsnak ígérkezik a hétvége. Előrehozott választásokért tüntet az egyetemi hallgatók vezette ellenzék. A hatóságok pedig már szerdán többeket letartóztattak, akik állítólag a hatalom erőszakos megdöntésére készültek.
Nyitóképünkön tüntetők által elbarikádozott utca Belgrádban, fotó: AFP / Oliver Bunic
„Olyannyira rímelnek egymással az ifjúkori élményeim és a mai benyomásaim, hogy azt éreztem, ha 1971–1972-ről írok, akkor az olvasó talán ráismer, hogy ugyanez történik most, csak jóval nagyiparibb módszerekkel vernek át minket” – mondja a 77 éves, tíz éve még sikeres filmrendező, aki azóta pályát módosított. A Hamisítók című hatodik regénye az 1970-es évek kommunikációs trükkjeit és ügynökügyeit eleveníti fel.