Vasárnapi zárvatartás: Nyakó kérdését is az NVB elé terjesztik

Erdösi Lászlóné és Nyakó István vasárnapi zárva tartással kapcsolatos népszavazási kérdését is a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elé terjeszti a Nemzeti Választási Iroda (NVI) elnöke.

  • MTI MTI
Vasárnapi zárvatartás: Nyakó kérdését is az NVB elé terjesztik
Túry Gergely

Kedden délelőtt - miután a Kúria nyilvánosságra hozta, hogy elutasítja a vasárnapi boltzár ügyében benyújtott népszavazási kezdeményezést - ketten is benyújtották kezdeményezésüket a témában az NVI-hez: Erdösi Lászlóné és Nyakó István MSZP-s politikus, a két benyújtás között négy másodperc volt a különbség.

 

Az NVI szeptember közepétől csak érkezési időpontot tartalmazó beadványt vesz át, az időbélyegző határozza meg, milyen sorrendben érkeztetik a dokumentumokat, ami meghatározza az elbírálás sorrendjét is. Az érkezési és elbírálási sorrendnek azért van jelentősége, mert a népszavazásról szóló törvény szerint egy kérdés benyújtása után már nem nyújtható be azonos tárgyú kérdés az előbbi hitelesítését megtagadó döntés jogerőre emelkedéséig.

Erdösi Lászlóné kérdése úgy szól: "Egyetért-e Ön azzal, hogy a kiskereskedelmi üzletek - a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvény szerint - továbbra is zárva tartsanak vasárnap?" Nyakó István magánszemélyként pedig azt a kérdést nyújtotta be: "Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés semmisítse meg a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló 2014. évi CII. törvényt?"

Az NVI elnökének, Pálffy Ilonának öt napja volt arra, hogy formai szempontból megvizsgálja a beadott kérdéseket, amelyek ha megfelelnek a jogszabályi előírásoknak, akkor az NVB elé terjessze. A kérdés formai vizsgálatánál az NVI elnöke a többi között azt ellenőrzi, hogy a kérdéshez benyújtottak-e húsz és harminc közötti támogató aláírást, a kezdeményezőt a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóság az adatvédelmi nyilvántartásba vette-e, valamint a benyújtó magánszemély közölte-e a nevét, a lakcímét, a személyi azonosítóját és a nyilatkozatát arról, hogy a kezdeményezést magánszemélyként nyújtja be. Az NVI elnöke azt is vizsgálja, hogy nem áll-e fenn az úgynevezett "párhuzamosság" a benyújtott és már folyamatban lévő kérdések között.

Az MTI érdeklődésére az NVI-nél vasárnap délután elmondták: a határidő vasárnap jár le, de - bár a "párhuzamossági moratórium" indokolná - Pálffy Ilona egyik kérdés esetében sem hoz elutasító határozatot és mindkét kérdést az NVB elé terjeszti. Pálffy Ilona célja ezzel az, hogy minél hamarabb eldőljön a hitelesítés kérdése. Ha az elnök elutasította volna valamelyik kérdést, akkor a kezdeményezőnek 15 napja lett volna arra, hogy ismét benyújtsa és az NVB foglalkozzon vele.


Az NVB-nek a jogszabály szerint 30 napja van arra, hogy a kérdések hitelesítése ügyében döntsön, de Patyi András, a testület elnöke már pénteken jelezte: a bizottság igyekszik mielőbb döntést hozni a vasárnapi boltbezárásról szóló kezdeményezésekről, valamint a kormánynak a kötelező betelepítési kvótáról benyújtott kérdéséről.

Az NVB elnöke a pénteki ülésen azt is jelezte, a kifogások háromnapos elbírálási határideje miatt a testületnek hétfőn ülést kell tartania, ahol foglalkoznak majd Lukács Zoltán MSZP-s frakcióvezető-helyettes és Nyakó István kifogásaival, amelyeket a kedden az NVI Alkotmány utcai székházában történtek miatt nyújtottak be.

 

Kedd délelőtt tömegjelenet volt az NVI Alkotmány utcai épületénél, többen vártak ugyanis arra, hogy a Kúria honlapján megjelenjen a végzés arról, a bíróság elutasítja-e a vasárnapi boltzár ügyében benyújtott népszavazási kezdeményezést. Az épületben megjelentek arra vártak, hogy a bírósági elutasítás után elsőként adhassák le saját kérdésüket. A kérdést végül elsőként Erdösi Lászlóné tudta leadni, néhány másodperccel megelőzve Nyakó István MSZP-s politikust; a szocialisták szerint mindez úgy fordulhatott elő, hogy több "kopasz férfi" akadályozta politikusukat.

Milyen hatása lehet az új, 3 százalékos kamatozású lakásvásárlási hitelnek?

Orbán Viktor bejelentése alapján 3 százalékos kamatozás mellett kaphatnak lakáscélú jelzáloghitelt azok, akik első ingatlanjukat vásárolnák meg. De mennyit nyerhetnek az érintettek az új kölcsön indulásával? Hogyan hathat az új támogatás a lakáspiacra? Milyen feltételei lehetnek? A Bankmonitor szakértői elemezték a bejelentést.