Olyan mennyiségű pozitív energia ért el az elmúlt pár órában, hogy elgondolkodtam, milyen rombolást vittek ezek véghez
– mondta Lázár János leköszönő építési és közlekedési miniszter tárcájának munkásságára utalva Vitézy Dávid pénteken a Telex műsorában, miután Magyar Péter leendő miniszterelnök, a Tisza Párt elnöke bejelentette, hogy Vitézy lesz az újonnan megalakuló kormány közlekedési és beruházási minisztere.
Karácsony Gergely főpolgármester a hír hallatán gratulált, Tompos Márton momentumos politikus pedig egy olyan kommentet szedett elő, amelyben Magyar Vitézyt a Fidesz emberének titulálja. A Podmaniczky Mozgalom frakcióvezetője már a hír bejelentése után nem sokkal egy Facebook-posztban foglalta össze programját néhány pontban.
https://hvg.hu/360/20260424_vitezy-david-miniszter-kozlekedes-lazar-vasminiszter
Vitézy a Telexnek elmondta, hogy április 12-én maga is a Tiszára szavazott, azt gondolta, a változás véget vethet a vidék és Budapest szembeállításának. Csak a választás után, egy „állásinterjúszerű találkozón” egyeztetett Magyarral és a leendő Miniszterelnökséget vezető miniszterrel, Ruff Bálinttal, ezután csütörtökön mondott igent a leendő miniszterelnök felkérésére. Vitézy saját bevallása szerint az utolsó pillanatban sem gondolta, hogy ő lesz a befutó a miniszterjelöltek közül. Kiderült, hogy Vitézy korábban adott tanácsot a Tiszának közlekedéspolitikai kérdésekben. A politikus beszélt arról a dilemmájáról, hogy miniszterként ott kell majd hagynia a fővárosi képviselőséget, de úgy gondolja, ebben a formában többet tud majd tenni Budapestért.
Vitézy szerint Magyar nem fogja tűrni a korrupciót és azt a fajta hatalmi arroganciát, ami jellemző volt Lázár minisztériumára. A politikus úgy gondolja, hogy Lázár semmiféle társadalmi párbeszédet nem kezdeményezett. Azt tartja az egyik legfontosabb feladatának, hogy rendbe szedje a MÁV-ot, visszacsábítsa az állami vasúttársasághoz a szakembereket. Vitézy állította, hogy kinevezése után már megkapta a vészjelzéseket a MÁV-tól, mert a vállalatnál azt látják, hogy az idei nyári szezon még nehezebb lesz, mint a tavalyi, mert nincs elég üzemképes jármű, de az EU-s forrásokból ezt szerinte orvosolhatják majd.
A politikus röviden kitért arra is, hogy Magyar korábban a Fidesz emberének nevezte. Vitézy úgy látja, ezt azóta sikerült megbeszélniük, és meggyőző volt az is, ahogyan a Podmaniczky Mozgalom és a Tisza együtt tudott dolgozni a fővárosi közgyűlésben.
Vitézy hosszasan sorolta, Lázár mit csinált rosszul építési és közlekedési miniszterként, ezek a következők:
- az extrém központosítás,
- a Budapest–Belgrád-vonal kudarca,
- a Mészáros Lőrinc-féle autópálya-koncesszió
és még sok más. A leendő miniszter szerint az Építési és Közlekedési Minisztériumból (ÉKM) nem keresték az átadás-átvétel miatt, és vannak még kérdések arról, hogy például a műemlékvédelem a tárcánál marad-e. Abban biztos, hogy a KRESZ újraalkotása és az állami fenntartású utak karbantartásának rendezése feladata lesz az ÉKM utódjának.
https://hvg.hu/itthon/20260424_naih-vizsgalat-lazar-janos-velemeny-uj-kresz-adatkezelesi-tajekoztato
Vitézy részletesen beszélt a HÉV-fejlesztésről is, először a felújítás a prioritás, utána jöhet a járműcsere EU-s forrásokból, de fontos az is, hogy fejlesszék az agglomerációs vasútvonalakat, mert ezeket a felújításokat Lázárék leállították. A szakpolitikus úgy látja, hogy az elővárosias közlekedést kell előtérbe helyezni, ezért is fontos a HÉV-re koncentrálni.
A leendő miniszter a tömegközlekedés témájához érkezve elmondta, célja, hogy ne növekedjen tovább az autóforgalom a nagyvárosokban, de rögtön hozzátette: ő nem autóellenes, hanem tömegközlekedés-barát politikát szeretne folytatni. Kiemelte: nem jellemző rá az „átgondolatlan radikalizmus”, ha környezetvédelmi szempontokról van szó, tehát ő nem fogja akadályozni a budapesti repülőtér fejlesztését.
Az első év fejlesztéseiről Vitézy azt mondta, hogy az apróságokkal kell kezdeni, ilyen a MÁV applikációjának és a tarifarendszernek a javítása, az utasok pontosabb informálása.
Az új járművek beszerzése több időbe telik majd, mint egy év, és a késések csökkentését is hasonlóan látja, ugyanis egy vasúti fejlesztési ciklus hét évig tart, kevés dolgot lehet ezen belül gyorsan orvosolni.
Vitézy szerint a MÁV azért áll nehéz nyár előtt, mert elkezdődött a Ganz-MÁVAG felszámolása, és a szolnoki járműjavító is magánkézbe került, így monopolhelyzet alakult ki. Ha hiányos a szervizelés, kevesebb üzemképes Intercity-kocsi lesz, ezért vissza kell állítani mihamarabb azt, hogy javítani tudják a MÁV járműveit.
https://hvg.hu/itthon/20260410_vitezy-mav-mozdony-lazar-janos
Az interjú végén a taxisorőrök helyzetéről is beszélt Vitézy. Szerinte inkább egy budapesti problémáról van szó, és a területre olyan szabályok vonatkoznak, hogy csak főállásban lehet végezni, ami véleménye szerint nem jó, és a vidékiek kimaradnak a szolgáltatásból. Ezért azt látja, hogy a szabályozáson alakítani kell, így a nem budapestiek is egyszerűbben lehetnek taxisofőrök.
Néhány mondatban megemlítette az önvezető autók kérdését is. Szerinte komolyan kell szabályozni ezt a területet, de kétségtelen, hogy a technológiai fejlődést nem lehet megállítani. Vitézy zárásként elmondta: lehet, hogy lesz olyan, hogy autóval kell mennie a munkahelyére, de megígérte, hogy továbbra is próbál minél többet tömegközlekedni Budapesten és a fővároson kívül is.
Nyitókép: Telex / YouTube