A magyar emberek még nagyon sok mindent nem tudnak – Magyar Péter a Telexnek

A miniszterelnök ezzel reagált azokra a kritikákra, hogy túl sokat foglalkozik a múlttal. Azt mondta, mindenkinek látni kell, hogyan rabolták le az országot az előző rendszerben, hogy elkezdődhessen az építkezés. A Telexnek adott nagyinterjúban szóba került a kigyulladt mozdony, amiért elnézést kért, Sulyok Tamás, aki keresztbe tehet a törvényalkotásnak, Balásy Gyula, aki papír helyett pénzt küldjön, vagy épp Rogán Antal, akinek van izgulnivalója. Magyar elnézést kért azért, ha néha túl sok.

  • HVG

A Kelenföldön kigyulladt mozdony témájával indult Magyar Péter első, miniszterelnökként adott nagyinterjúja, amelyet a Telexnek adott. A tűzeset okozta fennakadások miatt elnézést kért attól a több tízezer utastól, akiknek órákat kell a melegben várakozniuk. 

Szóba került az uniós pénzek hazahozatala, amiről azt mondta, hogy kevés az idő, és főleg projektekről tárgyalnak Brüsszelben, hogy minél több hasznos jövőbeli projektet tudjanak megvalósítani, példaként az új HÉV-eket, új vonatokat, bérlakásépítési programot, kkv-finanszírozást és energetikai infrastrukturális fejlesztéseket említette. Kiderült, csütörtökön az Európai Bizottság elnökével és a NATO-főtitkárral is találkozik majd. 

Magyar újabb okot hozott arra, hogy miért szeretné minél előbbi távozásra bírni Sulyok Tamás államfőt, aki szerinte

elkezdhet jogászkodni,

kifogást emelni törvényjavaslatokkal szemben, ami késlekedést okozhat, és bukhatjuk az uniós pénzeket. Idézett egy tiszás közvélemény-kutatást, amely azt mutatta, hogy az emberek 70 százaléka várja Sulyok lemondását.

https://hvg.hu/itthon/20260520_europion-kutatas-sulyok-tamas-eltavolitasa-fideszek-vegkielegitese

Az ő és a többi Orbán-báb leváltásával kapcsolatos jogállami aggályokat nem osztja, hiszen alkotmányozó többségük van a parlamentben. Jelezte ugyanakkor, hogy az Alaptörvény jelentős módosítását nem úgy fogják csinálni, mint a Fidesz annak idején, hanem társadalmi egyeztetés és szakmai konzultáció után. Ilyen lehet például a közvetlen elnökválasztás bevezetése, amit nem a leváltás után tennének meg, hanem egy átmeneti időszakra még a parlament választana elnököt. Azt ígérte, hogy nem fognak pártpolitikust jelölni a posztra.

Reagált azokra a kritikákra, hogy túl sokat foglalkozik a múlttal, szerinte azonban 

a magyar emberek még nagyon sok mindent nem tudnak, 

így például azt, hogy hogyan rabolták el az egész országot, és ha ezt nem tudják az emberek, akkor nagyon nehéz elkezdeni az építkezést.

Magyar Péter beszélt az e heti terveiről: lesz Országgyűlés, brüsszeli út, kormányülés, BL-döntő Budapesten, vasárnap pedig gyereknap, amikor a gyermekvédelemben nevelkedő gyerekek előtt nyitják meg a Karmelitát.

Szóba került a Fidesz esetleges megerősödése és választási győzelme négy év múlva, amire azt mondta, hogy szerinte nem maradhat fenn a bűnszervezet, Orbán Viktornak pedig nincs reális esélye a visszatérésre. A volt kormányfőt gyávának nevezte, mert bár azt ígérte, mégsem ült be a parlamentbe az elvesztett választás után. Szerinte a néhai polgári oldalon szomorúan nézik, ahogy „az MSZMP végnapjait idéző állapotba” lavírozta a közösséget.

Magyar beszélt a Tisza nő és roma képviselőiről is, szerinte egyetlen pártnak sem volt ennyi. Azt, hogy nincs cigány származású államtitkár a kormányban, azzal magyarázta, hogy nem biztos, hogy mindenki vállalja a származását, így ezt nem tudhatja a széles nyilvánosság. Kiemelte: még soha nem volt roma alelnöke a parlamentnek.

Felsorolta, milyen jogszabályokat terveznek meghozni, amelyek várhatóan egy-másfél hónapig fognak átmenni a parlamenten, mivel nem folytatódik a korábbi rendeleti kormányzás. Rövidesen benyújtják például a Vagyonvisszaszerzési Hivatalról szóló törvényt, és a hivatalnak „a lehető legnagyobb jogkört” akarják megadni, illetve 20 évre visszamenőleg fog vizsgálódni. Állítása szerint a keddi kormányülésen szóba kerül az egészségügy, a környezetvédelem és az oktatás is, például a tanárok visszakapják a sztrájkjogot, átláthatóvá teszik a magántőkealapokat, újraszabályozzák az akkumulátoripart, felülvizsgálják a Mohu- és a kaszinókoncessziót, bevezetik a fakitermelési moratóriumot.

Szóba kerültek az oligarchák is. Magyar üzent Balásy Gyulának: ne semmit nem érő papírokat lobogtasson, hanem utaljon pénzt. Jelezte, hogy sok üzenetet kap oligarcháktól, de el sem olvassa őket, nem lesz kiegyezés. Szerinte

Rogán Antalnak nagyon sok minden miatt van izgulnivalója. 

A kegyelmi üggyel kapcsolatban majdan felálló parlamenti vizsgálóbizottság előtt szerinte meg fog jelenni Novák Katalin bukott köztársasági elnök is. 

https://hvg.hu/itthon/20260522_orszaggyules-napirend-vizsgalobizottsagol-kegyelmi-botrany

Beszélt Melléthei-Barna Márton visszalépéséről, aki őt hívta fel a miniszteri bejelentése utáni napokban azzal, hogy mérlegelve a reakciókat visszalépne. A kormányfő szerint példamutató volt. Tóth Péter korábbi kampányfőnökről is esett szó, aki nemzetbiztonsági főtanácsadó lesz. Magyar szerint nem lesz alá-fölé rendeltségi viszonya a titkosszolgálatokat felügyelő miniszterekkel, hanem koordináló, elemző szerepe lesz. A titkosszolgálatok korábbi versengésére utalva jelezte, erre szükség is lesz.

Kérdezték a választási kampányba történt orosz beavatkozásokról, amire azt mondta, hogy nem látni a mértékét, de ki kell vizsgálni – már csak a szövetséges országok bizalmának visszaállítása érdekében is –, ahogy a titkosszolgálatok helyzetét is, amelyet – mint fogalmazott – megviselt a kézivezérlés.

Arról is beszélt, hogy a jövőben is fog nagyobb interjúkat adni, amit természetesnek tart, és jelezte, hogy csak független szerkesztőségekbe fog elmenni, mert

nem szeretem az alákérdezést.

Az interjú végén kitért még arra, hogy fontosnak tartja az előző heti lengyelországi és ausztriai útját, ahogy a június végére tervezett V4-es miniszterelnöki csúcsot is, majd közölte: mindenki érdeke, hogy valós idejű tájékoztatást kapjon.

Ha néha kicsit túl sok vagyok, azért elnézést kérek.

Magyar Péter korábban az RTL Klubnak is adott interjút, azt itt szemléztük.

https://hvg.hu/itthon/20260523_magyar-peter-miniszterelnoki-interju-rtl

Hozzászólások