A héten fogja tárgyalni a parlament azt a javaslatcsomagot, ami vietnámi, indonéz, mongol, fülöp-szigeteki vendégmunkások magyarországi foglalkoztatását tenné egyszerűbbé – írta meg a Népszava.
A lap szerint az intézkedés A veszélyhelyzet megszűnésével összefüggő szabályozási kérdésekről című javaslatcsomagban szerepel. A tervezetet, amelyet május elején nyújtottak be, véglegesítene egy, a koronavírus-járvány alatt bevezetett átmeneti szabályozást is. A Népszava szerint ezen van a hangsúly, ez ugyanis lehetővé tenné, hogy a harmadik országbeli állampolgárok minősített munkaerő-kölcsönzőkön keresztül könnyített úton érkezhessenek Magyarországra, és akár munkavállalási engedély nélkül is dolgozhassanak.
E mentességről pedig a kormány dönthetne rendeleti úton.
A tervezet alapján arra is a kormány kapna felhatalmazást, hogy a munkaerő-kölcsönzés területét, így a minősített kölcsönbeadók nyilvántartásba vételének feltételeit szabályozza. Mindezzel – a veszélyhelyzeti időszak után – hosszú távon is egyszerűsíteni tudnák a harmadik országbeli vendégmunkások érkezését.