szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A berlini Szabad Egyetem (Freie Universita:t) tiszteletbeli doktorává avatták pénteken Orhan Pamuk török írót, az irodalmi Nobel-díj tavalyi kitüntetettjét.

Orhan Pamuk életműve kapocs a Kelet és a Nyugat elbeszélőhagyományai között - áll a díszdoktori cím odaítélése alkalmából Berlinben kiadott közleményben. Pamuk a Hrant Dink örmény-török újságíró januári törökországi megölése miatt februárról elhalasztott felolvasókörúton tartózkodik Németországban.

A hét elején Hamburgban új könyve, az Isztambul bemutatóján azt mondta: "A feladatom nem az, hogy elmagyarázzam Törökországot Európának, s Európát a törököknek, hanem az, hogy jó könyveket írjak". Az író a török nacionalisták céltáblája azóta, hogy 2005 februárjában egy svájci lapnak úgy nyilatkozott, "egymillió örményt és harminc ezer kurdot öltek meg török földön, s rajtam kívül senkinek nincs mersze ezt kimondani".
 
HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Világ

A Nobel-békedíjas szerint a szegénység a békét veszélyezteti

A szegénységet nevezte a világbékét fenyegető legnagyobb veszélynek szombaton Oslóban Muhammad Junusz bangladesi közgazdász, aki az általa alapított és vezetett, kisembereknek és elesetteknek is kölcsönző Grameen Bankkal együtt kapta meg az idei Nobel-békedíjat.

MTI Tech

181 jelölés érkezett idén a Nobel-békedíjra

Összesen 181 jelölés érkezett idén a Nobel-békedíjra; a jelöltek listáján szerepel 46 szervezet és 135 személy, köztük Al Gore volt amerikai alelnök, egy inuit környezetvédő aktivista és egy hajlott korú lengyel asszony, aki zsidó gyerekeket mentett meg a II. világháborúban.

MTI Kult

Pamuk nem politizált Nobel-beszédében

Tartotta magát ígéretéhez Orhan Pamuk török író, és nem tett politikai utalásokat az irodalmi Nobel-díj közelgő átvétele alkalmából elmondott beszédében Stockholmban.