szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Jordán Tamás után Csizmadia Tibor egri színházigazgatót választotta a Magyar Színházi Társaság elnökévé hétfőn a szervezet közgyűlése - közölte Vajda Márta, a társaság ügyvezető titkára.


Csizmadia Tibor, az egri Gárdonyi Géza Színház igazgató-főrendezője Jordán Tamást váltja az elnöki székben. A Nemzeti Színház főigazgatóját november 20-án választotta ideiglenes elnökévé a társaság.

Vajda Márta beszámolója szerint a közgyűlésen az elnökség tájékoztatást adott a társaság eddigi tevékenységről, valamint meghatározták a további teendőket, beszéltek arról, hogy folytatni kell a munkát a színházi törvény létrejöttéért.

Az ügyvezető titkár fontos feladatként említette az igazgatói pályázatok kiírási módjának tisztázását.

Mint mondta, ennek érdekében tárgyalásokat kezdeményeztek a Megyei Jogú Városok Szövetségének két elnökével - Kósa Lajos (Fidesz) elnökkel és Botka László (MSZP) társelnökkel.

A Magyar Színházi Társaság elnöksége azt szeretné elérni, hogy közösen fogadjanak el útmutatást a színigazgatói pályázatok kiírására - mutatott rá Vajda Márta.

Kérdésre válaszolva elmondta: a színházi szervezet szerint szükség volna a pályázatok kiírásánál például a színház működésével kapcsolatos elvárások részletezésére, valamint a fenntartó önkormányzat anyagi felelősségvállalására is.

A Magyar Színházi Társaság elnöksége, amelynek tagja Halasi Imre, Novák János, Hegedűs D. Géza, Rába Roland, Novák Eszter és Solténszky Tibor, következő ülését jövő hétfőn tartja.

Mint emlékezetes, tavaly szeptemberben a Bárka, a Katona és az Új is kilép a Magyar Színházi Társaságból. Az Új Színház direktora Márta István akkor lépésüket azzal indokolta, hogy nem volt megelégedve a szervezet érdekképviseletével. Leginkább azt kifogásolta, hogy a színházi társaság nincs eléggé jelen a színházi életben, a kommunikációja nem elégíti ki a kívánalmakat.

HVG

HVG-előfizetés digitálisan is!

Rendelje meg a HVG hetilapot papíron vagy digitálisan, és olvasson minket bárhol, bármikor!

MTI Kult

A Bárka, a Katona és az Új is kilép a Magyar Színházi Társaságból

A Bárka Színház is kilépett a Magyar Színházi Társaságból - közölte Alföldi Róbert, a Bárka Színház direktora. A szervezetből múlt héten kilépett Új Színház és a Katona József Színház mellé azért csatlakozott a Bárka is, mert - ahogy Alföldi fogalmazott - a Magyar Színházi Társaság nem végzi el a feladatát és nem képviseli hatékonyan a színház érdekeit.

MTI Kult

Hiller: a filmtörvény mintájára színházi törvény

Vitáktól mentes, udvarias beszélgetés zajlott a Kedd 21 című tévéműsor stúdiójában abban az adásban, amelyben a kulturális élet néhány képviselője találkozott Hiller István miniszterrel. Noha az átalakítások idejét éljük, intézményi kérdésekről nem volt szó, új színházi törvényről azonban igen. Pénzről pedig csak érintőlegesen.

MTI Kult

Jordán Tamás lett a Magyar Színházi Társaság új elnöke

Jordán Tamást választotta a Magyar Színházi Társaság elnökévé hétfőn a szervezet közgyűlése. Korábban az Új Színház, a Katona József Színház, a Bárka Színház és a Krétakör Színház is kilépett a Magyar Színházi Társaságból; úgy vélték, a szervezet nem végzi el feladatát és nem képviseli hatékonyan a színházak érdekeit.

MTI Kult

Ősszel kerülhet a parlament elé a színházi törvény

Ősszel kerülhet a parlament elé a színházi törvény tervezete, mivel még újabb egyeztetésekre van szükség a főváros és kulturális tárca között - közölte Závecz Ferenc, az Oktatási és Kulturális Minisztérium (OKM) szakállamtitkára.

hvg.hu Kult

Színházi struktúraváltás: vitairat

Felvonásvég. Talán ezzel, a színházi zsargonból vett szóval jellemezhető a színházfinanszírozási rendszer jelenlegi helyzete. Budapesten kiderült: fenntarthatatlan a támogatási struktúra, és recseg-ropog alatta az intézményi szerkezet is. Egy hosszú felvonásnak - úgy látszik - vége. Még nem tudni azonban, mit hoz az új. A darab ugyanis most íródik.

hvg.hu Kult

Színházi világnap: ne beszéljünk pénzről?

Ünneprontás a színházi világnapon gazdasági kérdésekről beszélni? Lehet. De mikor beszéljünk, ha nem most? Budapest első körben több mint 200 milliót vonna ki a színháztámogatásból, és úgy tűnik, az intézményi struktúra -ahogy eddig ismertük- fenntarthatatlan. S meglehet, nemcsak Budapesten. Elismert színházi-gazdasági vezetőkhöz intéztük körkérdéseinket.